עשרות יצרנים, ייבואני בדים ותופרים חילקו אתמול (חמישי) למעלה מ-20,000 פריטי לבוש בחינם במחאה על מדיניות משרד האוצר. היצרנים קובלים כנגד המשרד והשר העומד בראשו כחלון, על מדיניות של העדפת ייבוא זול על פני ייצור מקומי, באמצעות הורדת מכסי מגן וחשיפת השוק הישראלי לתחרות לא הוגנת.

מאות האזרחים שעברו בסביבה וכאלו שהגיעו במיוחד עטו על הבגדים החינמיים והסתובבו בידיים מלאות בפריטי לבוש איכותיים שהיו יכולים בקלות להימכר בכל חנות אופנה בארץ, במה שנראה כמו השילוב של אירוע זעם, שוק קח-תן ומכירה פומבית תוך כדי שהעוברים והשבים אוספים בגדים ועושים "קניות" בהמולה, קראו המארגנים במגפונים קריאות כנגד שר האוצר ובעד תעשיית הטקסטיל הישראלית: "כחלון הביתה" "כחלון לא נלחם ביוקר המחייה, הוא נלחם באופנה הישראלית". הקריאה "אתם הורסים את הדו-קיום. כל תופר מובטל זה מחבל בפוטנציה", מעידה על החשש מפני התמוטטות התעשייה הישראלית המספקת עבודה לכ-25,000 תופרים ותופרות בשטחי הרשות הפלסטינית, וגם על ההיקש שעושים היצרנים בין כלכלה וחברה, חיבור שמיטב הפוליטיקאים מתקשים או מתעקשים שלא לראות.

הפגנת התנועה לעידוד האופנה בישראל במחאה על מדיניות האוצר. 7 ביוני (צילום: מור הופרט)

"בחרתי כחלון ועכשיו רוב הסיכויים שאשאר מובטל בגללו. יש לי שלושה ילדים ואין עבודה", אמר ל'דבר ראשון' ניסים, מחסנאי במפעל ייצור שבא להפגנה. הרצל, מנהל מפעל לייצור הלבשת נשים מזה ארבעים שנה הוסיף, "אנחנו מתלוננים על דבר אחד פשוט וזה תחרות לא הוגנת. מי שהיה צריך להגן על התעשייה לא עשה טוב ולא עשה את זה בזמן. מתי הם מחכים להתעורר כש-4,000 איש יילכו הביתה".

בהפגנה אפשר היה לראות שהציבור הגיע להפגנה בעיקר עבור ההזדמנות לבגד בחינם, בעוד שהיצרנים והעובדים נלחמים על עתיד מקום פרנסתם, כשמפעל חייהם נמצא בסכנה. גם חלק מהעיתונאים והעיתונאיות שנשלחו לסקר את האירוע החזיקו ביד אחת מיקרופון לראיונות ובגדים שלקחו ביד השנייה, אולי זה חוסר מודעות או לא להבין את המחאה – אבל התמונה הזו כשלעצמה משקפת משהו על תרבות הכתיבה הכלכלית בישראל.

הפגנת התנועה לעידוד האופנה בישראל במחאה על מדיניות האוצר. 7 ביוני (צילום: מור הופרט)

השלכת הבגדים וההסתערות של הציבור הזכירה את מחאתם של החקלאים, שהשליכו תוצרת חקלאית במחאה על מדיניות דומה של משרד האוצר, כחלק ממלחמתו ביוקר המחיה, מלחמה שעל ידי חשיפה מקסימלית לייבוא מרסקת את התוצרת המקומית.

מיסי הגנה וההשלכות

דורון, מ'מטה התנועה לעידוד האופנה בישראל', הרחיב על מצב התעשייה "המדינה מגינה על החקלאים עם מיסי הגנה הגבוהים על ייבוא, המדינה מגינה על מפעל מתכת של 60-70 עובדים. בתעשיית הטקסטיל יש קרוב ל-5,000 עובדים שנמצאים בגליל והמדינה לא מגינה עליהם."

"לא ייתכן שיהיה מצב ש-5,000 אנשים ייזרקו לרחובות. אי אפשר לתת להם חשיפה מיידית לשוק העולמי, בלי להודיע מראש, בלי לתת להסתגל. בבת אחת להוריד את המכס הגנה לאפס ולהגיד לייבוא 'תפרוץ' 'כנסו בלי מעמ בלי מכס' ולהרוג את היצרנים המקומיים, זה לא קיים בשום מדינה בעולם. בארה"ב ואוסטליה העלו את המכסים, אפילו ברשות הפלסטינית העלו השנה את המכס הגנה על ייבוא טקסטיל ורק בישראל מורידים" זעק דורון.

הפגנת התנועה לעידוד האופנה בישראל במחאה על מדיניות האוצר. 7 ביוני (צילום: מור הופרט)

ראש המטה של התנועה לעידוד אופנה בישראל, דניאל אלחרר (הבעלים של רשת האופנה 'דניאל תוצרת ישראל כחול-לבן') אמר לקראת ההפגנה המתוכננת, "אנו נאבק בכל מחיר עד אשר תושג תחרות הוגנת והשוואת תנאים מול היצרן הסיני והאתרים המקוונים. באוצר מתעלמים מתעשייה אשר כוללת מאות יצרני אופנה, מעצבות אופנה וחנויות אופנה קמעונאיות המעסיקים אלפי עובדים, גזרנים, תדמיתניות, מעל 5,000 תופרות בגליל ועוד 25,000 ברש"פ. לא ניתן לפופוליזם של שר האוצר משה כחלון לבלבל את ציבור הצרכנים. לא מורידים את יוקר המחייה על ידי חיסול התעשייה המקומית"

"הנושא המרכזי שאנחנו מוחים כנגדו הוא נושא מכסי ההגנה", הסביר דובר התנועה ניצן מאיר ל'דבר ראשון'. "בכל אירופה מכסי ההגנה על ייבוא פרטי לבוש מוכנים שרובם מיובאים ממדינות במזרח הם 12%, לעומת זאת בישראל שהמכס ירד לאפס. במדינות האלה עלות ייצור הבגד היא מאד נמוכה ולנו כיצרנים מקומיים אין שום אפשרות להתחרות מול זה. ישראל כל הזמן שואפת מבחינת תנאי העובדים למדינות אירופה וה-OECD אבל כשזה מגיע לנושא של שמירה על התעשייה ועל הייצור המקומי, אנחנו מנסים להיות יותר חכמים מהאפיפיור ולתת לייבוא אפס מכסי הגנה."

מאיר מבקש לחדד את ההבדל בין היצרנים הישראלים לבין רשתות האופנה הגדולות "לשר האוצר משה כחלון כנראה הפופוליזם והצורך ההישרדותי הפוליטי שלו חזקים יותר מהצורך שלו לשמור על התעשייה והייצור המקומי, ולכן הוא הוריד את המכס הגנה לאפס. את ההורדה הזאת עשה כחלון כפיצוי לרשתות האופנה הגדולות על הפטור ממע"מ באינטרנט. הרשתות האלה כבר לא מייצרות בישראל ועברו גם הם לסין ומזרח אסיה."

"מה שאנחנו מבקשים מהמדינה זה סיוע במעבר לאינטרנט – למשל בבניית אתרים. שמשרד הכלכלה יתערב בעניין וייתן לנו את המשאבים והיכולת לעבור לאינטרנט. לזכותו של שר הכלכלה אלי כהן יאמר שהוא הקים ועדה לבחינת העניין, בעקבות הפעילות שלנו." הוסיף מאיר

לא נגד הפטור- אלא הרחבתו

אחד הנושאים השנויים במחלוקת בשוק האופנה הישראלי הוא הפטור ממע"מ עד 75$ בקניות באינטרנט. בעולם המקוון רכישות באינטרנט החלו לתפוס שוק הולך וגדל בקרב צרכני האופנה ורשתות ומותגי האופנה מנסים להסתגל לעולם החדש "אנחנו לא בעד ביטול הפטור ממע"מ עד 75$ באינטרנט." מרגיע מאיר את הצרכן הישראלי החרד ליוקר המחייה בארץ "רשתות האופנה הגדולות, פוקס, קסטרו המשביר לצרכן וכו' הגישו בג"צ בבקשה לבטל את הפטור. אנחנו לא מבקשים לבטל את הפטור. אנחנו רק מבקשים השוואת תנאים. אנחנו מבקשים שהצרכן הישראלי יוכל להמשיך לרכוש בפטור ממע"מ עד 75$ באינטרנט, אבל כשהוא יורד לחנות למטה לחנות הישראלית הוא יוכל גם לרכוש בפטור עד 75$ בחנות. אנחנו רוצים פייר-פליי, אנחנו לא רוצים להרוס או לדפוק את הצרכן הישראלי. אם מישהי רוצה לפרנס את היצרן והקמעונאי הישראליים שיהיה את אותם תנאים."

הפגנת התנועה לעידוד האופנה בישראל במחאה על מדיניות האוצר. 7 ביוני (צילום: מור הופרט)

ומה יהיה אם המצב יימשך על מעצבות האופנה הישראליות ואיזה שוק עבודה יחכה להן לאחר סיום התואר "בכל שנה שלוש מאות מעצבות אופנה מסיימות תואר בשנקר, בצלאל וויצ"ו ומכללות פרטיות ונפלטות לשוק עבודה מרוסק שהמדינה והאוצר עוד עושים כל שביכולתם לרסק אותו עוד יותר" מתריע מאיר. "נגיד שביום מן הימים לא יהיו עוד יצרנים ישראלים, המעצבות אופנה לא יפסיקו להיות מעצבות אופנה. המכללות הישראלית הם נחשבות בעולם וחזקות. אבל הן פשוט ייפלטו לשוק עבודה מרוסק לחלוטין. זה לא שהן פחות מוכשרות מהחברות העורכות דין ורואות חשבון וכו'. הם פשוט בחרו מקצוע שבישראל הוא מלכודת מוות עסקית."

"מחר אנחנו מחלקים בכעס ובמחאה 20,000 פריטים הר בגדים ענק. עם ישראל מוזמן לבוא ולקחת ולשמוע את העמדות שלנו. אלו בגדים שהיו יכולים וצריכים להימכר ולפרנס מאות ואלפי אנשים ובמקום זה הם מושלכים לרחוב." מסכם מאיר

הפגנת התנועה לעידוד האופנה בישראל במחאה על מדיניות האוצר. 7 ביוני (צילום: מור הופרט)