משרד העבודה והרווחה בשיתוף עם הפרקליטות, הביטוח הלאומי והמשטרה יצאו אמש (שני) למבצע אכיפה נגד עבירות בטיחות באתרי בניה בטירת הכרמל, בו ניתנו צווי בטיחות גורפים לאיסור המשך עבודה בשלושה אתרים. הבוקר בוצע מבצע אכיפה נוסף בנתיבות ובו הוצא צו בטיחות כנגד אתר נוסף. מרשם הקבלנים נמסר בתגובה לשאלת 'דבר ראשון' כי הצווים שהוצאו יבדקו, וכי יפעלו בהתאם לדין.

"נמשיך לבצע אכיפה בלתי מתפשרת לשמירה על חיי אדם", מסר השר חיים כץ. "הקבלנים מוכרחים להפנים שהאחריות שלהם לשלום העובדים היא בידיים שלהם, ככל שיתרשלו הם ימשיכו לשלם ובגדול".

פעילות אכיפה משולבת בשני אתרי בניה בנתיבות לאיתור ליקויי בטיחות (משרד המשפטים)

בטירת הכרמל ניתנו צווים כנגד שני אתרי בניה סמוכים בפרוייקט 'סי כרמל' של חברת שרבט יצחק ובניו בע"מ בגין ליקויים בפיגומים שאינם מאוזנים ומעוגנים כראוי באופן המסכן את יציבותם, מרפסות שאינן מגודרות ומהוות גורם סיכון לנפילה מגובה, ליקויי חשמל מסכני חיים ולוחות חשמל לא תקינים. באתר סמוך של החברה, שכיום כבר אוכלס, התרחשה ביולי 2016 תאונה בה נפצעו ארבעה עובדים לאחר שפיגום בן חמש קומות קרס. בעקבות התאונה מתנהלת חקירה של המינהל כנגד החברה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כמו כן, הוצא צו בטיחות גורף על פרויקט מדורגי הגן הלאומי של 'חברת בונה הצפון', בגין שני עגורני צריח שהופעלו באתר תחת סכנת חפיפה בינהם וזאת ללא אתתים מוסמכים כנדרש, ליקויי חשמל מסכני חיים, חוסר בגידורים במרפסות רבות, פיגומים לא תקינים ועוד.

באתר של חברת א.א. סעיד בניין ופיתוח בע"מ ברחוב נווה דקלים בנתיבות נמצאו ליקויי בטיחות רבים המהווים סכנת נפילה ומוות מידית – נמצאו משטחי עבודה רבים בגובה שאינם מגודרים, נמצאו בורות ופירים עמוקים ללא מעקות בטיחות, ארון חשמל חשוף ועוד. כמו כן נמצא באתר עגורן ללא תסקיר בדיקה כנדרש בחוק. באתר נוסף ברחוב המבוצע על ידי חברת ארזי הנגב יזום ובניה בע"מ הוטלו צווי בטיחות לתיקון ליקויים בלא הפסקת עבודה בגין פיגומים ולוחות חשמל לא תקינים ואי הדרכת עובדים בנושא בטיחות.

פעילות אכיפה משולבת בשני אתרי בניה בנתיבות לאיתור ליקויי בטיחות (משרד המשפטים)

גם באתרים האחרים נמצאו פערים משמעותיים בכל הנוגע להדרכת עובדים וניהול הבטיחות. העובדים במקום תושאלו אודות תנאי העסקתם ונאספו גם חומרים הנוגעים לחברות המעסיקות אותם, במטרה לוודא שכל זכויותיהם נשמרות והתשלומים המגיעים להם נעשים כדין". 

'דבר ראשון' פנה גם הפעם לרשם הקבלנים שבמשרד השיכון והבינוי, בשאלה כיצד בכוונתו לפעול כנגד הקבלנים מפירי החוק, וממנו נמסר כי "האחריות והסמכות לנושא הבטיחות באתרי הבנייה נמצאת בראש ובראשונה  תחת האגף לפיקוח על העבודה במשרד העבודה והרווחה". באשר לצווים היום נמסר כי "נבדוק ונפעל בהתאם לפי כל דין".

עוד הוסיפו כי "החל מחודש מרץ 17, עם כניסתו של רשם קבלנים חדש, הוחלט לשקול הפעלת אמצעי משמעת כנגד קבלנים שהוצא נגדם צו בטיחות. בהתאם לכך המשרד יזם שיתוף פעולה עם משרד העבודה והפרקליטות על מנת לאפשר קבלת נתונים ונגישות למידע, שלא היתה לפני כן והיא הכרחית לפעילות זו.

"כמו כן, נציין כי כאשר מדובר בפגיעה בנפש הנושא מועבר לטיפולה של המשטרה, ורק כאשר יתקבל פסק דין חלוט רשם הקבלני יוכל לפעול בעניין." יש לציין כי דו"ח מבקר המדינה ממאי האחרון מתח ביקורת חריפה על הרשם שלדבריו אינו נוקט בצעדים כנגד קבלני בניה המוגדרים כמפירים סדרתיים של תקנות הבטיחות.

מלבד נושא הבטיחות, חוקרי הביטוח הלאומי אספו ותיעדו בטירת הכרמל מסמכים הנוגעים לתשלומי הביטוח הלאומי של עשרות העובדים שנבדקו בארבעת האתרים, וזאת, בין היתר, במטרה לאתר התחמקות מתשלומי מיסי ביטוח לאומי. באחד האתרים איתרו חוקרי הביטוח הלאומי פועל בעל קיצבת נכות אשר משולמת לו לאור אי-יכולתו לעבוד לכאורה. פרטיו נלקחו אף הם. גם באתרי הבניה בנתיבות נבדקו סוגיות של זכויות העובדים באתר ורשות ההגירה והאוכלוסין בחנה את היתרי העבודה של העובדים.

פעילות אכיפה משולבת בשני אתרי בניה בנתיבות לאיתור ליקויי בטיחות (משרד המשפטים)

כמו כן, במהלך הפעילות נאספו חוזים ומסמכים המעידים על הקשר בין הקבלנים הראשיים לקבלני המשנה שלהם. חומרים אלו מועברים באמצעות מינהל הבטיחות ובליווי פרקליטות המדינה, אל רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון, במטרה לאתר הפרות על חוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, הפרה שאם תוכח תאפשר הטלת צו סגירה מינהלי ל-15 ימים נוספים, כפי שנעשה בפעילויות אכיפה משולבות קודמות, אותן הוביל מינהל הבטיחות בשיתוף פרקליטות המדינה.

מבצעי אכיפת הבטיחות באתרי הבניה בטירת הכרמל ובנתיבות מצטרפים למבצעים קודמים אשר הוביל משרד העבודה והרווחה בערים נוספות ובהן בת-ים, בני-ברק, רחובות, ואשדוד. לאחרונה הודיעה השר גם על כוונתו לאסור לחלוטין על כניסתם של בני-נוער לאתרי בניה כחלק מהמאבק בתאונות הבניין בכלל, ובהיפגעות קטינים בעבודה בפרט.

פעילות אכיפה משולבת בשני אתרי בניה בנתיבות לאיתור ליקויי בטיחות (משרד המשפטים)

על אף מבצעי האכיפה המשולבים, והשימוש בכלי העיצומים המינהליים שהחל המשרד להפעיל מאז תחילת השנה – מניין ההרוגים בענף הבניין עומד על 19 עובדים ועוברת אורח אחת, עליה של כ-30% לעומת תקופה זו בשנה שעברה. מלבדם נפצעו עוד 81 עובדים באורח בינוני עד קשה, כך על פי נתוני קו לעובד.

מחברת שרבט יצחק ובניו בע"מ נמסר שכלל ליקויי הבטיחות שנמצאו באתריהם תוקנו.

בחברת בונה הצפון טענו בפני 'דבר ראשון' כי הצו שניתן להם בוטל.

בחברת ארזי הנגב יזום ובניה בע"מ הציגו בפני דבר ראשון מכתב ממשרד העבודה והרווחה, על פיו בוטל צו הבטיחות כנגדם בעקבות מילוי הדרישות בו.

תגובת  א.א. סעיד בניין ופיתוח בע"מ טרם נמסרה.