החרפה נוספת ביחסי המסחר בין ארה"ב לסין: הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ הודיע אתמול (רביעי) על הטלת מכסים נוספים של 10%, על רשימה ארוכה של מוצרי ייבוא מסין, ששווים מוערך בכ-200 מיליארד דולר. הצעד מגיע בתגובה למכסים שהטילה סין על ייבוא אמריקאי במהלך סוף השבוע, על מוצרים בשווי 34 מיליארד דולר.

הסינים האשימו את ארה"ב בשבוע שעבר ב"בריונות סחר", אחרי שממשל טראמפ הודיע על הטלת מכסים על מוצרים בשווי 34 מיליארד דולר בשנה. בתגובה, הטילו הסינים מכסים בשווי זהה על מוצרי יבוא אמריקאיים. כעת מגיב הבית הלבן חזרה, ומעלה את היקף המכסים לקרוב למחצית מהייבוא האמריקאי מסין

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני ושר החוץ הסיני, וואנג יי במטה האיחוד האירופי בבריסל (AP Photo/Virginia Mayo)

רוברט לייטיזר, נציב בסחר האמריקאי, אמר בהודעה כי להטלת המכסים הסיניים לא היה "שום ביסוס או הצדקה חוקית" וכי "במשך יותר משנה ממשל טראמפ ביקש בסבלנות מסין להפסיק את הנהלים הבלתי הוגנים שלה, לפתוח את השוק ולהיכנס לתחרות אמיתית בשוק החופשי" אמר. "במקום להתייחס לדאגות הלגיטימיות שלנו, סין התחילה לפעול נגד ייבוא אמריקאי. אין כל הצדקה למעשה כזה", הוא הוסיף.

הממשלה הסינית עוד לא הגיבה לצעד האמריקאי, אבל בחודש שעבר הבטיחה סין להחזיר באופן שווה על כל צעד תוקפני מצד ארה"ב. "אם ארה"ב תאבד כל היגיון ותפרסם רשימת מוצרים (עליהם יוטלו מכסים) סין תיאלץ להגיב בצעדים בהיקף ואיכות שווה", הודיע משרד המסחר הסיני בחודש שעבר.

"לסין אין ברירה אלא להחזיר לאש באש. סין חייבת להגן על עצמה תוך ניסיון להקטין את הנזקים לעסקים המקומיים והמשקיעים הבינלאומיים" נכתב בעיתון "China Daily" , שמפרסמת הממשלה הסינית.