דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי ט' באייר תשפ"א 21.04.21
21°תל אביב
  • 23°ירושלים
  • 21°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 27°באר שבע
  • 33°אילת
  • 27°טבריה
  • 22°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
תאונות עבודה

נלחמים בהפקרות / התפקיד: אחראי בטיחות

"כל עוד החוק הזה לא מאושר סופית, אנחנו משלמים בדם של אנשים", אמר חבר הכנסת איל בן ראובן מיוזמי החוק, "אנחנו במירוץ נגד הזמן לאשר אותו סופית עד סיום הכנס בשבוע הבא" | החוק יחייב כל אתר למנות עוזר בטיחות

פקח בנייה. אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה אתמול (רביעי) לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברי הכנסת איל בן ראובן (המחנה הציוני), יו"ר הוועדה אלי אלאלוף (כולנו) ועבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), לפיה בכל אתר בנייה ימנה הקבלן עוזר בטיחות שיפעל לצידו, לצורך אכיפת הבטיחות באתר הבנייה.

"כל עוד החוק הזה לא מאושר סופית, אנחנו משלמים בדם של אנשים", אמר חבר הכנסת בן ראובן בדיון, "אנחנו במירוץ נגד הזמן לאשר אותו סופית עד סיום הכנס בשבוע הבא".

לפי הצעת החוק עוזר הבטיחות יהיה אדם בעל נסיון מוכח בביצוע עבודות בנייה, ויעבור הכשרה בת 45 שעות לפחות. על העוזר יוטל לבדוק את קיום הוראות הבטיחות באתר הבניה, לדווח למנהל העבודה ולעובד על ליקויי בטיחות בסמוך לגילויין, ולתעד את הדיווח ואת מהות הליקוי. עוזר הבטיחות יהיה נוכח באתר הבנייה בכל עת בו מבוצעות העבודות.

הצעת החוק מטילה גם אחריות על מנהל העבודה באתר, וקובעת כי עליו לנקוט באמצעים מתאימים לתיקון הליקויים עליהם התריע עוזר הבטיחות.

יו"ר ועד מנהלי עבודה בהסתדרות החדשה, אמנון שינדלר, אמר בדיון כי הצעת החוק נכונה וצודקת, אך המבחן יהיה באכיפה בשטח. יו"ר ועדת המשנה למאבק בתאונות העבודה בענף הבניה, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, הודיע כי בקרוב תאשר הוועדה תקנות האוסרות כניסת ועבודת קטינים באתרי בנייה, תקנות אותן קבע שר העבודה והרווחה חיים כץ.

"אני מברך על החוק, הוא נולד לאחר מאבק גדול שניהלנו בנושא" אמר שינדלר ל'דבר ראשון'. "הדרישה המקורית שלנו הייתה למינוי עוזר בטיחות בבניה מארבע קומות ומעלה – ולאחר מאבק משמעותי, משרד העבודה וההתאחדות קיבלו את ההצעה שלנו. דרשנו העסקה ישירה של עוזר הבטיחות ואכן, כך זה עבר בחוק. דרשנו שעוזרי הבטיחות יעברו הכשרה ומבחן, וגם זה נכנס לחוק. יהיה חייב למעשה להציג תעודת הכשרה".

לדבריו, בהתאם לדרישתם הוסכם שהחוק ייכנס לתוקף בתוך שישה חודשים מפרסומו. "אם יאכפו את החוק הזה כמו שצריך הוא יעזור מאוד למנהלי העבודה. זו עדיין טיפה בים, אבל זה בגדר עזרה ראשונה למנהלי העבודה שנושאים היום לבדם באחריות הפלילית על הבטיחות באתרי הבניה, ונדרשת עוד הגדרת האחריות בחוק של מנהלי הפרוייקטים וקבלני המשנה על נושא הבטיחות, ואנחנו עובדים גם על חקיקה בנושא זה. אני רוצה להודות לחבר הכנסת איל בן ראובן שתמך במהלך לאורך כל הדרך, לחבר הכנסת חאג' יחיא, ולנתי רביבי שליווה אותנו בתפקידו במשרד העבודה והרווחה".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות