בתאונת עבודה קשה בעמק בית שאן, סמוך לקיבוץ רשפים שלשום (שישי) נלכדו 11 פועלים בפיר בעת שעסקו בחציבתו. הפועלים חולצו, מהם סה"כ ארבעה פצועים, והרוג אחד, מחמד עאהד זיאדאת, בן 20 מהכפר אל-מקיבלה. מנוף קרס על הפיר, ככל הנראה מגובה של כ-90 מ', ושלושה פועלים נלכדו בתוכו. לפי הודעת המשטרה, אתר הבנייה עוסק בהקמת תחנת הכוח "אגירה שאובה" הסמוך לקיבוץ רשפים.

חוקרי משטרת ישראל פתחו בחקירת נסיבות התאונה בשיתוף חוקר תאונות ממשרד העבודה והרווחה. הצוותים הגיעו למקום אספו ממצאים וגבו עדיות מכלל המעורבים והעדים לארוע, במסגרת זו, 9 חשודים עוכבו לחקירה ו-3 מתוכם נעצרו בגין חשד לגרימת מוות ברשלנות. במקביל נסגר האתר. אמש דווח כי מעצרם של שניים מהחשודים הוארך עד ליום ב' והשלישי שוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים.

ההרוג, מחמד עאהד זיאדאת, בן 20 מהכפר אל-מקיבלה

ממינהל הבטיחות והבריאות שבמשרד העבודה והרווחה נמסר ל'דבר ראשון' כי מבצעת הבנייה במקום היא שותפות אלקטרה סולל בונה. באלקטרה הכחישו זאת מכל וכל, ומסרו כי החברה המבצעת באתר היא חברת פמקו, חברה בת של גילי ויואל עזריה מקבוצת אורון.

מחברת PSP (שותפות פרויקט אגירה שאובה) נמסר: "אנו כואבים את המקרה המצער, ומשתתפים בצער המשפחה. אנו נבצע בדיקה מעמיקה של נסיבות המקרה מול הקבלן המבצע של הפרויקט, קבוצת אורון, ובהתאם לממצאיה גם יופקו הלקחים הנדרשים

מוקדם יותר היום חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח העמק בעפולה את ארבעת הפצועים, בהם: שני פצועים במצב בינוני יציב, שפונו במסוק מד"א בהכרה מלאה. אחד מהם צעיר כבן 18 עם חבלות בבטן ובגפיים, והשני צעיר כבן 19 עם חבלות כהות בגוף ופציעות בגפיים. שני צעירים נוספים (ככל הנראה נתינם זרים) במצב קל פונו ע"י צוותי מד"א באמבולנסים לבית חולים העמק. 6 עובדים נוספים שחולצו ולא נפגעו נבדקו ע"י צוותי מד"א ולא נזקקו לפינוי.

תאונת עבודה באתר עבודה ״אגירה שאובה״ (זקא)

סגן מנהל מרחב גלבוע במד"א וויסאם זועבי שהגיע למקום בדקות הראשונות, סיפר: "הגענו למקום עם אמבולנסים ניידות לטיפול נמרץ ומסוק מד"א שנחת בסמוך, דיווחו לנו שבעת הנפילה היו במקום כ-10 אנשים, 8 חולצו כשהם בהכרה מלאה והתהלכו, 3 שנפגעו מחולצים בדקות אלו, אנחנו ערוכים עם הציוד הרפואי הנדרש וברגע שהנפגעים יחולצו אלינו הם יקבלו טיפול מציל חיים ונפנה אותם לבית החולים".

תאונת עבודה באתר עבודה ״אגירה שאובה״ (משטרה)

בארגון קו לעובד ציינו כי באתר זה ארעו כבר שתי תאונות קטלניות בעבר. מדובר באתר של פרויקט ענק לבניית תחנת כוח הידרואלקטרית בייזום מדינת ישראל – משרד האנרגיה ורשות החשמל, ובייזום של חברת פי.אס.פי – שותפות של חברת שיכון ובינוי וחברת אלקטרא בניה".

ב=17.5.2016, סלימאן עלי פאייד, בן 46, מיפיע, נהרג באתר, עת שנהג בטרקטור שנלכד בתוך מנהרה שקרסה במהלך עבודות לבניית תחנת כוח הידרואלקטרית בגלבוע.

שנה לפני, ב28.5.15, נהרג במקום עובד מולדובי, כאשר בעת חציבת מנהרות ובניית פיר לתחנת הכוח התמוטט מקטע אדמה, והעובד נקבר תחת הסלעים שהתמוטטו.

רק אתמול (חמישי) נהרג סאמי ג'מיל מסרי בן ה-17 בתאונת עבודה. הנער החליק במהלך עבודתו וכתוצאה מהנפילה נפגע מסכין השחיטה ונהרג. התאונה המחרידה אירעה במפעל "טרי וחלק 2" בשלומי (שהייתה בעבר בבעלות זוגלובק). מפקח מינהל הבטיחות הגיע למקום ופתח בבירור התאונה.

תגובת ״קו לעובד״: "הבוקר התבשרנו על ההרוג השלישי, מאז שנת 2015, באתר בו מוקמת תחנת כוח בעמק בית שאן. מדובר בפרויקט ציבורי, הנבנה עבור המדינה, בייזום החברות סולל בונה ואלקטרה בנייה – מהחברות הבכירות במשק ושיאניות מוכרות בתחום התאונות הקטלניות באתרים בייזומן ובביצוען. מאז 2015 נהרגו באתרים ביזום ו/או ביצוע אלקטרה בנייה 7 עובדים. ומאז 2015 נהרגו באתרים ביזום ו/או ביצוע 'שיכון ובינוי – סולל בונה' 6 עובדים, מתוכם 3 רק השנה. קו לעובד קוראת למדינה להפסיק כל התקשרות מקצועית עם עברייניות סדרתיות בתחום הבנייה, עד לבירור יסודי של הכשלים המתמשכים ושינוי מהותי בנהלי הבטיחות באתרים".

שראל אסל, עו"ד היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה "באתר פרוייקט אגירה שאובה הכתובת היתה על הקיר , באתר זה נהרגו בעבר שני פועלי בניין ,במאי 2016 נהרג לימן פאייד מפעיל דחפור תושב יפיע, בקריסת מנהרה באתר הקמת תחנת כוח באזור עמק המעיינות שבעמק בית שאן. במאי 2015 נקבר פועל זר ממולדובה כבן 35 בקריסת מנהרה. כעת קוברים את הפועל השלישי. שרשרת התאונות מלמדת על שיטת עבודה מסוכנת ללא הקפדה על הוראות בטיחות תוך זילות בחיי אדם. רשויות האכיפה ומשרד העבודה היו צריכים לפעול ולהגיש כתבי אישום כנגד מבצע העבודה מיד לאחר האסון הראשון או לכל המאוחר לאחר האסון השני אך חוסר האיכפתיות של הרשויות נמשך ודבר לא נעשה על ידן לכן אין להתפלא שהיום נאלצים לקבור פועל נוסף ולצערנו עוד יהיו אסונות גם בעתיד".

אסל מוסיף כי "באחריות רשם הקבלנים לפעול לשלילת רשיונות הקבלנים בהתאם לסמכותו החוקית, דבר שלא נעשה מעולם".