דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת י"ט בתשרי תשפ"ב 25.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
גאווה

כאן שביתה / ההסתדרות תומכת בשביתת הלהט"ב ביום א', "מתנגדים לכל סוג של אפליה"

יו"ר ההסתדרות: "המאבק למען שוויון זכויות של קהילת הלהט"ב הוא מאבק חשוב על פניה של החברה הישראלית" | יו"ר האגודה למען הלהט"ב: "אקט חשוב של סולידריות" | הוועדים של פרנטר, תנובה, פלאפון, קק"ל ועוד סיכמו עם ההנהלות שיאפשרו שביתה בחברותיהם

הפגנה בעד זכות האימוץ להורים להטב"קים בתל אביב 21 ביולי (צילום: תומר ניוברג/ פלאש 90)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

לראשונה בישראל הכריזה אתמול (רביעי) האגודה למען הלהט"ב על כוונתה לקיים שביתה כללית על רקע האפליה המפורשת בין להט"בים לזוגות סטרייטים בחוק הפונדקאות. האגודה קוראת ללהט"בים ולתומכי הקהילה הגאה שלא להגיע לעבודה ביום ראשון הקרוב. מספר חברות וארגונים הודיעו כי יתמכו בעובדיהם שייקחו חלק בשביתה.

היום הצטרפה גם ההסתדרות לתמיכה בשביתה ובהודעה שהוציא הארגון נמסר כי "המאבק למען שוויון זכויות של קהילת הלהט"ב הוא מאבק חשוב על פניה של החברה הישראלית. בתור התנועה החברתית הגדולה והמשפיעה בארץ, ההסתדרות מתנגדת לכל סוג של אפליה. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הוציא חוזר לעובדי ההסתדרות בו הוא מאשר לעובדים הלהט"בים בארגון לקחת חלק במחאה המתוכננת ביום ראשון. בנוסף, הוציא חוזר לכלל הוועדים ברחבי הארץ בו הוא קרא לוועדים ולהנהלות לאפשר לעובדים, המשתייכים לקהילת הלהט"ב, לקחת חלק במחאה מבלי לפגוע בזכויותיהם".

בין ראשי הוועדים שהגיעו לסיכום מול ההנהלות על הצטרפות לשביתה: יו"ר ועד העובדים בקק"ל ישראל גולדשטיין, יו"ר ארגון עובדי תנובה אחיאב שמחי, יו"ר ועד עובדי פרטנר קרן אופק, יו"ר ועד עובדי פלאפון ברק לוי ונוספים. התאחדות המלונות, רשתות תקשורת רבות, מסעדות, משרדי פרסום, וחברות נוספות רבות במשק מאפשרות לעובדיהן הלהט"ב לשבות.

חן אריאלי יו"ר האגודה למען הלהט"ב הגיבה להודעה ואמרה כי "סולידריות היא ערך בסיסי בכל מאבק ואנחנו רואות בתמיכת ההסתדרות אקט חשוב של סולידריות כלפי הקהילה הלהט"בית המיוצגת בכל חברה, בכל מפעל, בכל ענף במשק הישראלי". אריאלי שבה וקראה למעסיקים באשר הם, במגזר הפרטי והציבורי כאחד, בעסקים הקטנים ובתאגידי הענק: "הפגינו סולידריות ואפשרו לכל העובדות והעובדים המבקשים לקחת חלק בשביתה להזדהות עם הקהילה הלהט"בית. אני מקווה ומאמינה שגם מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה שומעות ושומעים את הזעקה העולה מהציבור, את העובדה שכלל הציבור הישראלי עומד יחד עם הקהילה הלהט"בית במאבק הזה ודורש יחד איתנו שוויון זכויות מלא ועכשיו".

חברת התקשורת פרטנר מסרה אתמול ל'דבר ראשון' כי תאפשר לעובדיה שיודיעו על כך מראש, ויסמנו את היום כיום בחירה, להיעדר מעבודתם על חשבון ימי חופשה. חברת הטכנולוגיה Natural Intelligence הודיע כי היא תומכת בעובדיה שיבחרו לשבות ואף תאפשר להם זאת בלא ניכוי ימי חופשה. חברות נוספות שהודיעו שיאפשרו לעובדיהן להיעדר הן חברת הסייבר סיבריזן, וקבוצות הפרסום מקאן תל אביב, וגיתם BBDO. חברת הייעוץ האסטרטגי בן חורין אלכסנדרוביץ' הודיעה שתאפשר לעובדים לשבות ובתשלום, וכן כי תתגייס לכל מאמץ תקשורתי ללא עלות.

בתוך כך, הודיעה מיקרוסופט ישראל כי תממן פונדקאות לעל עובד בחברה שירצה בכך. "הנוסח הנוכחי של חוק הפונדקאות מחריג את קהילת הלהט"בים ומונע מהם את הזכות הבסיסית והאנושית להקים משפחה. זהו חוק מצער ולא שוויוני" נכתב בדף הפייסבוק של החברה, "מהיום, כל עובדת ועובד שלנו שיחליטו להקים משפחה באמצעות פונדקאות יקבלו 60 אלף ש"ח, ללא קשר למגדר, מגזר, נטייה מינית, גיל או מצב משפחתי. כ-ו-ל-ם!"

"הגיעו מים עד נפש" כתבו בדף האירוע הקורא לשביתה. "לאחרונה אנו עדות לשורת מקרים ומעשים מפלים, בהם ניסיון לרצח טרנסג'נדרית, העברת חוק הפונדקאות המפלה במכוון זוגות גברים מאותו מין, אפליה ברישום הורות של זוג נשים, שריפת דגלי גאווה והתבטאויות גזעניות ואלימות חסרות תקדים מצד פוליטיקאים קיצוניים. זוהי השעה להגיד לא".

פעילות ופעילים להט"ב חוסמים את רחוב אבן גבירול במחאה על חוק הפונדקאות העתיד לעלות בקרוב להצבעה במליאת הכנסת (האגודה למען הלהט"ב)

"בשנים האחרונות חלה נסיגה באפשרות לזכות בשוויון בכל תחומי החיים. אנחנו נאבקות על הזכות ליחס שווה בנישואים וגירושים, הורות, משפחה, אימוץ, פונדקאות, רישום בהורות, התאמת סעיף המין בתעודת הזהות, נאבקות בטיפולי המרה, יחס מפלה של נוער גאה בבתי ספר, השפלת טרנסג'נדר ברחובות ובמוסדות רפואיים, פשעי שנאה ושיח אלים ברשתות ועוד. חלאס, הפסקנו לשתוק.

"זוהי לא בדיוק שביתה 'רגילה' שבה עובדים/ות מוחים/ות על תנאי העבודה מול המעסיק/ה. מכאן שהיעדרות ממקום העבודה באותו יום מצריכה אישור. לצורך כך, הכנו מכתב לדוגמה למעסיק/ה ובו בקשה להיעדר מהעבודה באותו יום כדי להשתתף במחאה. אפשרות נוספת היא חתימת יום חופש".

אי הגעה לעבודה בלא תיאום מראש, עשויה – גם אם בסבירות נמוכה, להוות עילה לפיטורים באגודה המליצו שלא לשקר למעסיק ולטעון ל'מחלה' – אלא להסדיר את הנושא בכנות ולבקש יום חופשה, והביעו תקווה כי מעסיקים רבים יבינו לרוחם של העובדים ויעתרו לבקשתם. "אנחנו זועמות וכועסות, אך יחד עם זאת, אנחנו אזרחים ואזרחיות שומרות חוק וכל פעולותינו יהיו במסגרת החוק", הבהירו.

"אם אין באפשרותך להיעדר מן העבודה (למשל במקרה של עבודה חיונית כמו טיפול בחולים), לבשי חולצה שחורה והסבירי במקום העבודה מדוע הקהילה הגאה ושותפיה שובתים". לצד זאת מסרו כי במהלך היום יתקיים גם קמפיין רשת, שבו כל אחד יוכל להשתתף, קראו לציבור לשנות את תמונות הפרופיל ברוח המאבק, ולעקוב אחר האירועים בעמוד האירוע בפייסבוק.

החוק בישראל מקנה לארגוני עובדים בלבד את הסמכות להכריז על סכסוכי עבודה ולנקוט שביתות בשל סוגיות הנוגעות לזכויות עובדים, ואינו מכיר ברעיון 'השביתה הפוליטית'. בעבר היו מספר שביתות עממיות בחברה הערבית על רקע סוגיות פוליטיות כגון הפקעת קרקעות או שינויים בסטטוס קוו במעמדה של ירושלים או של הר הבית. בשביתות אלו בחברה הערבית, הובילו פעמים רבות את השביתה דווקא הרשויות המקומיות הערביות, ובעלי העסקים.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על גאווה:
משתתפים באירוע הגאווה הראשון באריאל הותקפו בגז פלפל
ספורטאים בוחרים להיות גאים במי שהם
"הייצוג והנראות חשובים": קארל נאסיב הוא שחקן הפוטבול הראשון בארה"ב שיוצא מהארון כהומו
תגובות