בנק ישראל הודיע אתמול (רביעי) כי לא יאפשר לבנק לאומי לרכוש עד 20% מהחברה באמצעותה תרכוש קרן "ורבורג פינקוס" את לאומי קארד. על פי הודעת בנק ישראל הודיע ששליטה, גם אם חלקית, של בנק לאומי בחברת כרטיסי האשראי "אינה עולה בקנה אחד עם רוח החוק להגברת התחרות".

בנק לאומי ביקש אישור לרכוש חלק ממניות החברה שתשלוט בעתיד בלאומי קארד. השבוע הוכרז כי קרן "ורבורג-פינקוס" האמריקאית תרכוש את השליטה בחברה בתמורה ל-2.5 מיליארד שקלים. מדובר על רווח של 273 מיליון שקלים לבנק לאומי, שיחלק דיבידנד של כ-500 מיליון שקלים, ובפעם הראשונה ישלוט גוף זר בנתח משמעותי מהמערכת הפיננסית הישראלית.

בנק לאומי מוכר את לאומי קארד, שהיה עד כה חברת כרטיסי האשראי בבעלותה, בעקבות חוק שטרום. החוק, שאושר ב-2016, נועד לעודד תחרות בשוק הבנקאות. אחד השינויים המרכזיים שהביא החוק הוא הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים המחזיקים בהם, במטרה להכניס שחקנים נוספים לשוק, לייצר תחרות נוספת, ובסופו של דבר לעודד הורדת מחירים.

החזקה במניות החברה שתקים קרן "ורבורג-פינקוס" תאפשר לבנק לאומי השפעה על קבלת ההחלטות בלאומי קארד גם אחרי הפיצול. בנק ישראל טוען כי מצב זה מנוגד לרוח חוק שטרום, שמכוון להגביר את התחרות על ידי יצירת מספר גדול יותר של שחקנים עצמאיים בשוק הפיננסים.

המפקחת על הבנקים, חדווה בר אמרה כי "בנק ישראל ימשיך ללוות את ההפרדה ולתת 'רוח גבית' לחברות כרטיסי האשראי המופרדות, עד להתבססותן כחברות עצמאיות ותחרותיות, במסגרת מכלול הצעדים בהם אנו נוקטים כדי לקדם את התחרות בתחומי הבנקאות"