כ-200 בני אדם השתתפו היום (שלישי) בהפגנת הנכים והקשישים בסמוך לקניון עזריאלי בתל אביב וחסמו את הצומת המרכזי. המפגינים קראו: "לחם תרופות זה לא מותרות". אחת המפגינות אמרה כי "לשרים העלו באלפי שקלים את המשכורת ולנכים ב-6 שקלים. זאת חזירות". מפגינה אחרת אמרה: "לא רואים אתכם ממטר. אם אתם תתקעו לא יהיה להם איכפת מכם. הם רוצים מדינה של טייקונים". במתחם שרונה התקיים טקס זכרון לקשישים וזקנים שמתו בשל מצבם הכלכלי.

בשל ההפגנה המשטרה חסמה לתנועה את הצומת הראשי בין קניון עזיראלי לרחוב קפלן בת"א. המשטרה פנתה למפגינים וביקשה מהם לעלות למדרכה, כיוון שההפגנה לא קיבלה רישיון. המפגינים בתגובה: "לא מתפנים". כמה מהפגינים ירדו בהמשך לנתיבי איילון וההפגנה התפצלה לשני חלקים. מהמשטרה נמסר כי כרגע חסומים לתנועה רחוב גבעת התחמושת ממזרח למערב ורחוב קפלן ממערב למזרח.

הפגנת הנכים והקשישים מול קריית הממשלה. 28 באוגוסט 2018 (צילום: תומר ניוברג/ פלאש90)

מאוחר יותר סביב השעה 23:00 הגיעו כ-20 מפגינים בשני כלי רכב לשער המהיר בכניסה לנתב"ג וחסמו אותו.

ה"הפגנה המרכזית של קיץ 2018", כהגדרת המארגנים, מהווה שיתוף פעולה בין ארגוני הנכים הפועלים להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום ובין ארגונים שפועלים להעלאת קצבת הזקנה, וזאת לאחר שלאורך החודשים יולי-אוגוסט ערכו הפגנות וחסימות, בין היתר בנתב"ג, וכן לאורך השנה החולפת.

מאלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" נמסר כי "הדרישה לקצבאות נכות וזקנה בגובה שכר מינימום היא צודקת, מוסרית ומתבקשת ליישום כצעד סופי בסאגה הארוכה הזאת".

מאבק הנכים בשפת הסימנים:

בהזמנה לאירוע נכתב: "בואו כולם – נושא הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו.
הפגנה להשוואת הקצבאות לשכר המינימום. משתתפים: קשישים, נכים, בני משפחות וכלל תושבי המדינה. בואו איתנו לומר די לממשלת ישראל – די לאטימות – וכן לצדק ולא לצדקה".

הפגנת הנכים והקשישים מול קריית הממשלה. 28 באוגוסט 2018 (צילום: טל כרמון)