הדיון על מצבו הפיננסי ובעיקר האקטוארי של המוסד לביטוח לאומי נעלם מסדר היום של הממשלה, שוב. בסוף יולי האחרון, תכנן שר העבודה והרווחה חיים כץ להביא את הדוחות הכספיים של המוסד לדיון בממשלה. כץ החזיק "פצצה חברתית" בידיו, כשהדוחות הכספיים מעידים על גרעון אקטוארי מצטבר של 440 מיליארד שקלים, והתקרבות המועד שבו תתרוקן קופת המוסד בשנת 2045. במשרד ראש הממשלה החליטו לבטל את הדיון, שהופיע בסדר היום של הישיבה, מבלי להודיע לשר ולאנשי משרדו, שנותרו מחוץ לחדר. דיון חלופי נקבע ל-5 בספטמבר.

אתמול (שני) פורסם סדר היום העדכני לישיבת הממשלה שתתקיים ביום רביעי, ה-5 בספטמבר. ישיבה גדושה מתוכננת. מינוי שגריר ישראל בהודו, מינוי מנהל הרשות לשירות אזרחי, היערכות לפתיחת שנת הלימודים (ארבעה ימים אחרי שנפתחה?) חיזוק התחרות בתחבורה הציבורית, וכמובן "פעולות להגברת המודעות ולהנחלת המורשת היהודית בחברון ובקריית ארבע". הדיון על הביטוח הלאומי דווקא לא מתוכנן.

במשרדו של שר הרווחה תכננו להשיק בדיון את התוכנית להצלת הביטוח הלאומי. תוכנית שאמורה לעורר התנגדות רבה בעיקר במשרד האוצר. במרכז התוכנית דרישה של השר כץ לנתק את הביטוח הלאומי משליטת האוצר ולבטל את ההסכם בין המוסד למשרד במסגרתו מעביר הביטוח הלאומי את עודפי הגביה שלו לקופת המדינה באמצעות רכישת אגרות חוב. עבור האוצר מדובר במקור תקציבי ששווה כ-12 מיליארד שקלים בשנה. הביטוח הלאומי מחזיק באגרות חוב ממשלתיות של כ-260 מיליארד שקל. מבחינת האוצר, אם הביטוח הלאומי באמת ידרוש לממש את אגרות החוב הללו מדובר בתרחיש אפוקליפטי כמעט.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אנשי הביטוח הלאומי שהוזמנו לדיון לא ידעו, נכון לאתמול, כי הדיון לא יתקיים ביום רביעי הקרוב. במשרד שר הרווחה מוסרים שהדיון, ככל הנראה, יתקיים ב-16 בספטמבר. מועד סמלי, רגע לפני יום כיפור ובעיצומם של הימים הנוראים. זמן טוב לחשבון נפש.

ממשרד ראש הממשלה לא התקבלה תגובה.