ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו אתמול (שלישי) כי אמיר ירון הוא נגיד בנק ישראל הבא. ירון יחליף את הנגידה הנוכחית, קרנית פלוג, שמכהנת בתפקידה בחמש השנים האחרונות מאז אוקטובר 2013. פרופ' אמיר ירון אמיר ירון מאוניברסיטת פנסילבניה לתפקיד נגיד בנק ישראל.

בהצגת ההחלטה אמר ראש הממשלה "חובתנו לחפש תמיד את הכשרונות הגדולים ביותר הנמצאים בשטח, ושמחתי שפרופ' ירון נענה לבקשת שר האוצר ולבקשתי לבוא ארצה. התפקיד הזה מחייב את היכולת לרתום את המוכשרים ביותר".

כחלון דיבר על מצבה החיובי של הכלכלה הישראלית, והוא לנגידה היוצאת קרנית פלוג. על כהונתה הוסיף השר "תמיד יש מתחים. מדובר בנגידה שעשתה דברים בדרכה ובאמונתה. אמנם לא תמיד בדרכי ובאמונתי, אך בכל זאת מילאה את תפקידה, ואני מודה לה מעומק הלב".

נגידת בנק ישראל שוחחה עם פרופ' ירון ובירכה אותו לרגל מינויו לנגיד בנק ישראל. הנגידה מסרה לפרופ' ירון שהיא תשמח לעמוד לרשותו ולסייע בכניסתו לתפקיד ככל שיידרש. עוד אמרה הנגידה לירון שהוא ימצא שעומדת לרשותו בבנק ישראל נבחרת מקצועית ומסורה של הנהלה ועובדים, שתסייע לו להמשיך לנהל מדיניות מוצלחת לטובת המשק הישראלי.

ירון, פרופסור לבנקאות ומימון, קיבל את התואר שלו מאוניברסיטת שיקאגו ב-1994 ומאז הוא עמית מחקר במכון הלאומי למחקר כלכלי (NBER). בעברו שימש מתמחה במספר בנקים מרכזיים בעולם ביניהם הבנק המרכזי של שוודיה ושל ספרד. ירון נחשב למומחה בעל שם בתחומי המאקרו מימון.

ירון, שנחשב למועמד אנונימי יחסית בישראל התמודד מול מועמדים בעלי שם כמו פרופ' מריו בלכר ששימש בעבר בתפקידים בכירים בקרן המטבע וכנגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה. ומועמדים מוכרים באקדמיה ובמשק הישראלי כפרופ' בן ציון זילברפרב ופרופ' אפרים צדקה. העובדה שירון מגיע דווקא מהאקדמיה האמריקאית ואינו מחובר לגורמים בשוק הישראלי דווקא עמדה לזכותו שכן על פי ההערכות שפרסמנו בעבר נתניהו ביקש למנות אקדמאי בעל שם עולמי שאינו "מסובך" בקשרים עם המגזר הבנקאי הישראלי.

בתחום האקדמי עומדת לזכות פרופ' ירון עבודה שכתב בשנת 2004 שכותרתה "סיכון לטווח ארוך – פיצולם של תמחור נכסים" ובמסגרתה הוא מצביע על מאפיינים סיכוניים בשוק ההון האמריקאי דומים לאלו שהביאו למשבר הסאב-פריים ארבע שנים מאוחר יותר.

בחירתו של ירון לתפקיד נגיד בנק ישראל, אם אכן תתבצע,  כפופה עדיין לאישורה של הועדה למינוי בכירים. המינוי יכנס לתוקף עם סיום תפקידה של הנגידה הנוכחית, קרנית פלוג בחודש הבא. בחודשים הקרובים יצטרך ירון להתמודד עם הירושה שמשאירה לו הנגידה פלוג כשהריבית במשק הישראלי עומד כבר למעלה משלוש שנים על 0.1%, כשעל בנק ישראל מופעל לחץ גדול להעלות את הריבית.

בתפקידו כנגיד בנק ישראל ירון גם ישמש כיועץ הכלכלי של הממשלה, תחום פעולה שהביא למספר התנגשויות בין הנגידה פלוג לראש הממשלה ושר האוצר לאחר שהביע הנגידה ביקורת על מדיניות הממשלה ביחס להורדות המיסים ולצעדים שונים שקידמו כחלון ונתניהו.