עשרות עובדים ממפעל מלט הר-טוב מבית שמש מחו אתמול (ראשון) מול משרד האוצר כנגד מחירי ההיצף בהם נמכר מלט המיובא לישראל מטורקיה ומיוון, המאיימים לרסק את המפעל ולפגוע בלמעלה מ-120 עובדים ובני משפחותיהם. העובדים הקימו מיצג באמצעות עשרות שקי מלט המוערמים זה על גבי זה.

רק לאחרונה קבע דו"ח של הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה כי המלט המגיע מיוון וטורקיה נמכר בישראל במחירי היצף – כלומר במחירים הזולים יותר מאלו בהם נמכר המלט במדינות בהן הוא מיוצר. מכירה במחירי היצף נעשית על פי רוב במטרה להחליש את התעשייה המקומית, לצמצם את התחרות בעתיד ולאפשר העלאת המחירים. המלט המיובא מגיע לארץ בעיקר דרך חברת סימנט – אשר בבעלות מספנות ישראל הפרטיות. מלט זה נמכר במחיר נמוך ב-30% ממלט תוצרת ישראל, ולפי החקירה, גם במחיר נמוך יותר מאשר בארצות המקור, בעיקר יוון וטורקיה.

בסוף החודש אמורה הועדה המייעצת להמליץ לשר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון לחתום על הצו המורה על הטלת היטל על מכירת המלט הזר בישראל, שימנע את מכירתו במחירי היצף – או על השארת המצב על כנו, דבר שהעובדים מזהירים כאמור שיביא לקריסת המפעל. יודגש כי מטרת ההיטל אינה מניעת הייבוא, אלא הגנה על התעשייה המקומית, בעיקר בפריפריה. הטלת ההיטל לא תמנע את היבוא, אלא תסייע ביצירת תחרות הוגנת וחוקית – שכן מחירי היצף אסורים על פי חוק.

עובדי מפעל מלט הר-טוב מבית שמש מפגינים בכניסה למשרד האוצר בירושלים, 14 באוקטובר 2018 (צילום: מלט הר-טוב)

מפעל מלט הר-טוב נקנה בשנת 2015 ממפעל נשר, כחלק מהמלצות ועדת הרשקוביץ שעסקה בתחרות בענף המלט, שעד אז היה נחשב לריכוזי במיוחד. עם זאת, מחירי ההיצף מאיימים לסגור את המפעל, בו מועסקים למעלה מ-120 עובדים, לאחר שכבר הצליח, מאז מכירתו, להוביל להורדת מחירי המלט בישראל. עובדי המפעל, שמרביתם מתגוררים באזור בית שמש, הצהירו כי ימשיכו בפעולות המחאה עד אשר יאשרו השרים את ביטול מחירי ההיצף.

עובדי מפעל מלט הר-טוב מבית שמש מפגינים בכניסה למשרד האוצר בירושלים, 14 באוקטובר 2018 (צילום: מלט הר-טוב)

 אבי אלימלך, חבר ועד עובדי מלט הר-טוב: "נפרדנו מ"נשר" ויצאנו לדרך עצמאית לפני 3 שנים כדי לייצר תחרות, ועמדנו בכך. אסור לתת לשיקולים זרים להכניס את ארדואן לישראל ולרסק את מלט הר-טוב. נמשיך ונפעל בכל הדרכים להצלת המפעל, ואנו מאמינים כי זהו אינטרס לאומי".