הוועדה לזכויות הילד אישרה אתמול (שני) את הצעת החוק הממשלתית להסדרה ופיקוח על מערך המסגרות לגיל הרך, שתקבע חובת רישוי למעונות תוך קביעת תנאי הפעלה שיבטיחו את שלומם וטובתם של הפעוטות לצד יצירת כלי אכיפה מנהליים, סמכויות מפקחים והוראות עונשין.

החוק, שיחול גם על המסגרות הפרטיות לגילאים 3-0 יטיל חובה על בעלים של מעון יום לפעוטות להוציא רישיון הפעלה מהממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה. עוד יחייב החוק בעלי המעונות להעסיק רק אנשי צוות ללא עבר פלילי, להדריך ולהכשיר את העובדים בתחומי מתן עזרה ראשונה ולקבל הדרכה וייעוץ מקצועיים ליצירת סביבה חינוכית- טיפולית מיטבית עם סטנדרטים אחידים לטיפול בכלל המסגרות ובכלל הפעוטות.

החוק עתיד להעניק לממונה על מעונות היום כלי אכיפה מנהליים וסמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו לשם סגירת מעון ועוד.

התקציב לצורך יישום המהלך יעמוד על 280 מליון שקלים בפריסה לשבע שנים, וכן יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. על פי הודעת הוועדה, "התקציב ישמש להבטחת אכיפה אפקטיבית ויעילה לשלומם וביטחונם של הילדים, תוך מתן דגש  על הדרכה והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום".

כזכור, חוק הפיקוח על המעונות עבר בקריאה ראשונה בכנסת בחודש יולי האחרון ובשנת הלימודים הקרובה משרד הרווחה יחל במתן אישורי הפעלה ראשוניים לכלל המסגרות הטיפוליות, ובאופן הדרגתי עד חמש שנים יכנס החוק במלואו לתוקפו

"בשנתיים האחרונות פעלתי רבות להרחבת היצע מעונות היום בישראל במטרה להוריד את יוקר המחיה להורים" אמר השר חיים כץ, "כצעד משלים, היום אישרנו  רפורמה  שציפו לה שנים שתספק הגנה לפעוטות ותוביל לשדרוג משמעותי בפן הפדגוגי במעונות. אני מודה לחברי הוועדה על עבודתם המסורה בהכנת  החוק לקריאה שנייה ושלישית".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), אמרה לאחר אישור הצעת החוק בוועדה: "היום עשינו היסטוריה – ההורים, הארגונים וחברי הכנסת. אמנם מדובר בצעד קטן ביחס להצעת החוק הפרטית שיזמתי, אך בצעד גדול ומשמעותי עבור הילדים בגילאי לידה עד שלוש והוריהם, ואפילו עבור מעונות היום עצמם. החוק יסדיר את שטח ההפקר הקיים במציאות כיום ואת הפיקוח שלא היה קיים בפועל, ודאי לא ברמה שמדינה מתוקנת צריכה לדרוש מעצמה. אני נלחמת על החוק הזה שנים, אך לצערי היה זה מותה של יסמין וינטה ז"ל שהוביל לגיוס התמיכה הציבורית ולהפנמת המצב בקרב הגורמים הרלוונטיים. פעלנו במהירות כדי ליצור מציאות חדשה, במסגרתה נצמצם ונפסיק את הפריצות בתחום זה".