יום שישי על הגדר – כ-2,000 מפגינים הגיעו אתמול (שישי) למספר מוקדים לאורך הגדר. בתחילה נראה כי ההפגנות מרוסנות ונשארות במרחק בטוח מהגדר, אך בהמשך נעשו שלושה ניסיונות לחצות את הגדר. בעוטף ישראל פעלו צוותי הכיבוי בסיוע קק"ל, רשות הטבע והגנים ורבש"צים בגזרת העוטף משעות הבוקר ועד הערב בכיבוי שלוש שריפות כתוצאה מבלונים. שליטה הושגה בכל המוקדים. בעקבות השריפות, תקף כלי טיס של צה"ל חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בדרום רצועת עזה לעבר שטח ישראל.

מוקד הפגנות ג'בליה. צולם מאנדרטת החץ השחור. צילום: שי ניר

לאחר שבוע מתוח מאוד שכלל גם רקטה שנורתה לכיוון באר שבע ופגעה בבית מגורים, נראה היה שחמאס מאבד שליטה על השטח והדרך להסלמה נוספת מתקצרת. אזהרות מצד ישראל על תגובה חמורה נגד כל התגרות ומצד שני פעולה מצרית לריסון חמאס הביאו את הארגון להנחות את אנשיו להתרחק מהגדר ולהרגיע את השטח.

היום (שישי) קיים הרמטכ״ל הערכת מצב בשטח עם מפקדי פיקוד הדרום ואוגדת עזה, בה עמד על פעילות הכוחות ומוכנותם לתרחישים השונים. הרמטכ״ל הביע הערכה רבה לנחישות הכוחות והמפקדים ועשייתם המבצעית בתקופה זו.

קודם לכן, בשעות הבוקר (שישי) שלח צה"ל מסרונים לתושבי רצועת עזה בהם הזהיר אותם לבל יגיעו לגדר המערכת. בתחילה נראה כי המאמץ המשולב השפיע על מארגני ההפגנות שזכו לשם 'צעדת השיבה' שכן הוועדה המארגנת המורכבת ממספר ארגונים וביניהם גם חמאס, הודיעה לקראת הצהריים כי היא מבקשת מהמפגינים שלא להגיע לכיוון הגדר.

לצד האיומים ששגרה ישראל ביומיים האחרונים, רשת הידיעות אי פי מדווחת על הודעתו של שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב שאמר היום כי "לאור הצעדה המתוכננת היום בעזה, אני קורא לשמור על ריסון, לפעול בדרכי שלום ולהימנע מהסלמה". עוד אמר מלאדנוב כי "האו"ם עובד יחד עם מצרים ושותפותיה כדי למנוע אלימות, להתייחס לכל הסוגיות ההומניטריות ולתמוך במאמצי הפיוס".