מליאת הכנסת אישרה אתמול (שלישי) פה אחד את הצעת חוק פיצויי הפיטורים לעובדי הקבלן של ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) בקריאה שניה ושלישית.

לשם הדוגמה, עד כה, מאבטח בקניון שהנהלת הקניון היתה מחליפה את חברת השירותים בה עבד, היה נדרש על פי רוב להתפטר ולוותר על זכאותו לפיצויי פיטורין, במידה והיה מעוניין לעבור לעבוד אצל הזכיין החדש – זאת על אף שהוא נותר לעבוד בדיוק באותו המקום.

ח״כ יוליה מלינובסקי. צילום: הדס פרוש / פלאש 90

הצעת החוק שאושרה כעת מבקשת לקבוע כי אם קבלן המספק שירותי כוח אדם מתחלף, אך העובד המשיך לעבוד באותו מקום (כעובד של קבלן אחר) ולספק את אותו שירות, יהיה אותו עובד זכאי לפיצויי פיטורים מהקבלן היוצא – כאילו פוטר. העובד יהיה זכאי לפיצויים גם אם הקבלן היוצא מציע לו להוסיף ולהיות עובדו בעבודה חלופית. בשלב זה יחול ההסדר רק על קבלנים המספקים שירות בתחומי הניקיון והשמירה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"עובדי הקבלן אינם שק תפוחי אדמה שניתן להעבירם ממקום למקום", אמרה ח"כ מלינובסקי. "מדובר בפריצת דרך אמיתית, צעד ראשון ומשמעותי ביותר בדרך למיגור תופעת עובדי הקבלן. אני שמחה ונרגשת לבשר ל-130 אלף עובדים המוגדרים כ'עובדי קבלן' בענפי השמירה והניקיון שמעתה זכויותיהם מאוגדות בחקיקה. אמשיך להילחם עבור 270 אלף עובדי הקבלן הנוספים.

בעבר הובילה מלינובסקי חקיקה המחייבת אספקת עמדות שמירה ראויות למאבטחים ושומרים, וכן גישה למים, שירותים וחשמל, ומטילה את האחריות לכך על מזמיני השירות.