ועדת סל התרופות לשנת 2019 התכנסה היום לראשונה. בישיבה בה השתתף סגן שר הבריאות ליצמן הוצגו חברי הועדה, כאשר בראשה עומד פרופסור רוני גמזו. ליצמן אמר שהוא מתכנן להגדיל את תקציב הסל ל-700 מיליון שקל בשנה הבאה.

סגן שר הבריאות ליצמן (צילום: משרד הבריאות)

לוועדה הוגשו השנה 770 תרופות וטכנולוגיות בעלות כוללת של מעל ל-3 מיליארד שקל, ולרשות הוועדה 460 מיליון שקל (ו-40 מיליון שקל נוספים להרחבת התכנית לטיפולי שיניים לילדים במימון ציבורי).

סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן: "אחד ההישגים שלי בקדנציה הנוכחית זה שהצלחתי להגדיל את הסל מ-300 ל-460 מיליון שקל ו-40 מיליון שקל להרחבת התכנית לטיפולי שיניים לילדים. ההסכם תלת שנתי ומסתיים השנה, ואני בטוח שבשנה הבאה בעזרת השם נגדיל את הסל ל-700 מיליון, אני לא רואה אפשרות אחרת שנוכל לקבל עם העלויות הגבוהות של הטיפולים החדשים למחלות, הסל חייב תוספת כזו".

ליצמן התייחס לנושא המחלות היתומות שעלות התרופות למחלות אלה גבוה, "יש נושא של מחלות יתומות שנצטרך לתת עליו את הדעת. אנחנו אחראים על כל אזרח ואזרח ועל כל חולה. כסגן השר, אני בטוח שאי אפשר להזניח חולה, לא משנה אם יש לו מחלה X או מחלה Y, ויש לתת את הדעת לזה. אנחנו בוחרים את האנשים הכי טובים ברפואה כדי לשבת בוועדת הסל ללא אינטרסים, אני בטוח שהדיונים בוועדה יהיו חיוביים ורציניים. מיניתי השנה את מנכ"ל איכילוב פרופ' רוני גמזו, הוא עשה עבודה מצוינת כיו"ר ועדה בשנה שעברה. עליכם לסיים את העבודה לקראת סוף השנה הלועזי, ואני בטוח שתוכלו לעמוד בזה".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "אחת המשימות היא למנות את חברי הוועדה, ואתם נבחרתם אחד אחד, כשכל אחד מייצג משהו בפני עצמו וההרכב הקבוצתי אמור להוביל לתוצאה הטובה ביותר. המטרה שהציבור ייתן בנו אמון לתהליך הזה. אני זכיתי להיות שנתיים בוועדת הסל לפני עשר שנים ועד היום אני מתרשם בהתפעלות מהעבודה המצוינת של הוועדה, זה תהליך שהוא כמעט נס, כשמגיעה רשימה ארוכה מאוד של טכנולוגיות ותרופות בעלות של מיליארדים ואנשים עם רקע הטרוגני מקבלים החלטות, ובסופו של תהליך מתקבלת רשימה מתועדפת של התרופות והטכנולוגיות שייכנסו בשנה הבאה. כל שנה התהליך נהיה יותר קשה. שנה שעברה הייתה אחת השנים הקשות ביותר שהיו לוועדה, והיה מצוין שרוני (פרופ' רוני גמזו) עמד בראש הוועדה והצליח לנווט בתקופה מאוד סוערת ולהביא את הוועדה לקו הגמר, ויש לי תחושה שהשנה לא יהיה קל יותר. התקציב שעומד לרשותכם הוא 460 מיליון שקל אבל הצרכים עולים מדי שנה. יש פה צוות מהטובים בשירות הציבורי, ד"ר אסנת לוקסמבורג וצוות המשרד שמרכזים את העבודה כדי שתוכלו לפנות את עצמכם לעבודה החשובה שהמוצר שתביאו יהיה מוצר שלם שיעבור למועצת הבריאות ויעבור את אישור הממשלה ויגיע למטופלים. בהצלחה במשימה".

פרופ' רוני גמזו יו"ר הועדה ומנהל המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) אמר: "אני רוצה להודות לרב ליצמן ולמנכ"ל המשרד על האמון. לקבל את ההחלטות בוועדה זו משימה לא פשוטה, וגם לעשות זאת בחודשיים זה פורמט נכון, כי אסור שהנושא ימרח כמו מסטיק לכל אורך השנה. צריך לזכור שהעבודה של צוות הסל נעשית כל השנה, החל מההגשות של התרופות והטכנולוגיות סביב חודש אפריל, ויש במשרד מסגרת גדולה של ידע על כל התרופות והטכנולוגיות שמאפשרת לנו למצות את הדיונים במהירות. מהות הוועדה הן תרופות וטכנולוגיות שאנחנו נותנים במימון ציבורי ל-100% מאזרחי המדינה. לא מדובר ברישום של התרופה או הטכנולוגיה, על כתפי חברי הוועדה להחליט על מימון ציבורי, להחליט שתרופה ניתנת לכלל התושבים על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי בלי גמישות, ובזמינות ראויה, וזו החלטה חשובה מאוד כי יש להימנע מלקבל החלטה לגבי טכנולוגיה שטרם בשלה לקבל מימון ציבורי. אלו ההחלטות הקשות שאנחנו עוברים וזה גם מה שנעשה השנה, כי יש לנו טכנולוגיות פורצות דרך בעלויות כבדות, ואנחנו רוצים במדינת ישראל לתת במערכת הבריאות הציבורית גם תרופות שכאלה, ונצטרך לשפוט טוב בין התרופות המועמדות והאחריות המוטלת עלינו כבדה. אני מודה להנהלת המשרד שנותנת לנו את האפשרות לקבל את ההחלטות".

ועדת הסל תצטרך לתעדף ולהחליט איזה תרופות וטכנולוגיות יכנסו לסל התרופות במהלך החודשיים הקרובים. בסוף דצמבר תתכנס הועדה למרתון דיונים סופיים שבסופם הם יחליטו מה נכנס. חברי הועדה הם: פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי תל אביבד"ר אסנת לוקסנבורג, ראש חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר במשרד הבריאותפרופ' נחמן אש, המשנה מנכ"ל לענייני בריאות, מכבי שירותי בריאותפרופ' אהובה גוליק, מומחית לרפואה פנימית, המרכז הרפואי אסף הרופא,  מר אורן גבע, מ"מ רכז בריאות, אגף התקציבים, משרד האוצרד"ר טליה גולן, המערך האונקולוגי, המרכז הרפואי שיבאהגב' הילה גרסטל, נשיאת בית משפט מחוזי בדימוס, בית משפט מחוזי מרכז-לודהגב' אורנה הוזמן-בכור, יו"ר נמל אשדודד"ר גרשון הורוביץ, רופא שינייםפרופ' שלמה וינקר, סמנכ"ל רפואה, קופ"ח לאומיתעו"ד מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, משרד הכלכלהד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף מדיניות, חטיבת התכנון, שירותי בריאות כלליתפרופ' רות לנדאו, מרצה ואתיקאיתד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה, קופ"ח מאוחדתפרופ' עידית מטות, מנהלת מערך ההרדמה ט.נמרץ וכאב, המרכז הרפואי תל אביב, הרב אברהם מנלה, סגן יו"ר מועצה דתית תל אביב ומנכ"ל חברה קדישא תל אביבמר אלון מסר, סגן ממונה על התקציבים, משרד האוצרמר ודים פרמן, סמנכ"ל תמחור ותקצוב, משרד הבריאותמר יפתח רון טל, יו"ר חברת חשמל ופרופ' עמוס תורן, מנהל המחלקה להמטואונקולוגית ילדים, המרכז הרפואי שיבא.