קמתם ביום רביעי האחרון וגיליתם שאחוזי ההצבעה ביישוב שלכם נמוכים? אולי הפתרון לבעיה פשוט יותר ממה שחשבתם. תלמידי כיתה ד'2 בבית הספר היסודי הגליל שבדרום תל אביב קיבלו משימה פשוטה, גם אם לא שגרתית, ליום הבחירות לרשויות המקומיות: ללוות את הוריהם לקלפי, להצטלם שם ולשלוח למחנכי הכיתה. "המשימה הפשוטה הביאה לכך שאחוזי ההצבעה של הורי כיתה ד'2 היו מהגבוהים בארץ", מספרת אפרת זינגר-ארגוב, מחנכת הכיתה ביחד עם תם שי. שיעורי ההצבעה בקרב הורי התלמידים בכיתה היו כ-80%, בעוד ששיעור ההצבעה הארצי בבחירות המקומיות עמד על כ-60%. בעיר תל אביב, בה ממוקם בי"ס הגליל, עמד שיעור ההצבעה על 44.9%.

אפרת זינגר מחנכת בבי"ס גליל (באדיבות המצולמת)

בבית ספר הגליל, הממוקם בשכונת התקווה פועל צוות של רשת "דרור בתי חינוך" כחלק מפרויקט המתקרא "בית הספר החברתי" בו התלמידים מתחנכים ועוסקים במעורבות אזרחית פעילה. "אנחנו פועלים להפוך את בית הספר לחברתי, לכן  כל אירוע שדרכו אפשר להעצים את היסוד הזה, זוכה להתייחסות מיוחדת" הסבירה, "הפעם הלכנו להיפגש עם הבחירות. לקראת הבחירות עשינו שיחות עליהן, על מה קורה בהן, מה בכלל עושה רשות מקומית, על מה היא אחראית, במה היא מטפלת, על איזה דברים ניתן לפנות לעירייה, מה ראש העיר עושה וכו'"

זינגר-ארגוב מתארת שימוש בשיטות מגוונות, מיועדות להעמיק את התהליך החינוכי. "דיברנו על מדינות שאין בהן דמוקרטיה והאזרחים בהן לא יכולים להצביע, לבחור ולהשפיע. לומדים את זה דרך ההבדל בין המציאות שלנו למציאות שאין דמוקרטיה" סיפרה, "אחר כך הילדים נשלחו בעצמם לחקור את אתר האינטרנט של עיריית תל אביב ולגלות על מה בכלל העירייה אחראית ויש לה להציע, הילדים עשו המון עבודת תחקיר לקראת הבחירות, וביום לפני דיברנו על מי במשפחה שלהם יכול להצביע".

תלמידי בי"ס גליל בבחירות המוניצפאליות עם ההורים (התמונות באדיבות הורי התלמידים)

לדבריה, "מאוד ניסינו שזה יישב להם בראש בצורה ציורית. דיברנו על זה שבבית ספר שלנו יש קלפי, שבמשפחה שלהם יש אנשים שיכולים להצביע – המטרה הייתה שזה יישב להם בראש כהתרחשות ולא רק בתור רעיון".

מכיוון שאין בתכנית שיעורי בית, התלמידים נשלחו הביתה עם משימה: ללכת עם ההורים לקלפיות, ולשלוח משם תמונות למחנכים. "שלחנו את ההודעה על הבוקר, וההורים שלחו לנו תמונות עם הילדים בקלפי בקבוצת הורים" סיפרה זינגר-ארגוב, "זה יצר לחץ חברתי חיובי. זה היה מאוד פשוט ומאוד כיפי. באחד השלבים אחד הילדים הצטלם עם ראש העיר שעבר בקלפי בה הצביעו הוריו".

תלמידי בי"ס גליל בבחירות המוניצפאליות עם ההורים (התמונות באדיבות הורי התלמידים)

"הילדים מאוד נהנו והתלהבו אך גם היו חילוקי דעות"  הסבירה, "לא כולם הצביעו לראש העיר הנבחר אבל גם על זה דיברנו. דיברנו על זה שהרוב קובע ומה קורה כשלא נבחר מי שרצינו ואיך מכבדים כל אחד שנבחר. ביום שאחרי הבחירות עשינו דיאגרמת עוגה וראינו שאחוזי ההצבעה בכיתה היו יותר גבוהים מאשר בכל המדינה".

תלמידי בי"ס גליל בבחירות המוניצפאליות עם ההורים (התמונות באדיבות הורי התלמידים)

לסיום הפרויקט כתבו התלמידים מכתב לראש העיר הנבחר, רון חולדאי, "מתוך התפיסה שמכבדים כל ראש עיר שנבחר וזה שיש לנו את הזכות לדרוש ממנו דברים", הסבירה. "אז התלמידים חשבו על מה מפריע להם ומה ראש העיר יכול לעשות" הוסיפה, "ילדה אחת כתבה שהיא מצפה שלא תהיה גזענות בעיר כי היא חוּמה. זה מקסים, כי זה דברים שהם חשבו שקשורים לשכונות שהם גרים בהן ומה שהולך בהן. הילדים ביקשו יותר פארקים, קיר טיפוס, שבילי אופניים וניקיון. אנחנו הולכים לשלוח את המכתבים הללו לעירייה וגם נבקש מהעירייה שתשיב לנו חזרה".

תלמידי בי"ס גליל בבחירות המוניצפאליות עם ההורים (התמונות באדיבות הורי התלמידים)

מנהלת בית הספר גליל, סיגלית ימין, אמרה כי "צריך להבין כמה זה נפלא. כל היום דיברו על אחוזי הצבעה נמוכים וכמה זה לא טוב וכו. ופתאום אפרת שולחת עוד תמונה ועוד תמונה של ילדים עם ההורים שלהם בקלפי".

תלמידי בי"ס גליל בבחירות המוניצפאליות עם ההורים (התמונות באדיבות הורי התלמידים)

"כתבתי לה בצחוק שאני מבינה שאחוזי ההצבעה אצלה בכיתה מאוד גבוהים" הוסיפה, "וכאן נפל לי האסימון שמדובר על תוצאה של משימה שניתנה לילדים. יש פה באמת סטרט-אפ שאפשר לקחת הלאה לכל מערכת בחירות ברחבי הארץ, אם זה לרשויות המקומיות ואם זה לכנסת – לילדים יש כוח השפעה אדיר על ההורים שלהם, במיוחד כשהם צריכים לעשות משימות. ובמיוחד כשיש פה קבוצה שאחד הילדים שולח והאחר גם רוצה ובסופו של דבר – נוצר תמריץ גדול ללכת להצביע".