בזמן דיון על חוק 'נאמנות בתרבות' של השרה מירי רגב, חבר כנסת חזן, מהספסלים האחוריים של מפלגת הליכוד, קרא לעבר חבר הכנסת גילאון, המתמודד עם נכות בשל מחלת הפוליו, "אם לא היית חצי בנאדם, הייתי עונה לך", לאחר שזה הפציר בו לקרוא את הגולם מפראג.

בשנתיים האחרונות, במסגרת המאבק על העלאת קצבאות הנכות, מבקשים ארגוני הנכים גם להתמודד עם הסטיגמות הקיימות בחברה הישראלית כלפי אנשים עם נכות. ארגון 'נכה, לא חצי בנאדם' ממש משתמש באחת התודעות הבזויות ביותר כלפי אנשים עם נכות – היום מנושלים מאנושיותם בעקבות הנכות. נראה שחלק מחברי הכנסת לא הפנימו את המסרים כי כל בני האדם שווים.

אילן גילאון משתתף בהפגנה מחוץ לכנסת לקראת ההצבעה על תקציב המדינה, יוני 2013 (צילום: פלאש90)

בראיון שערכנו עם ח"כ גילאון לפני כשנה סביב מחאת קצבאות הנכות אמר לנו אז חבר הכנסת: "איך שלא תהפוך אותי, אני בכל ההחלטות שלי, הראש שלי, ההוייה שלי שמשפיעה על התודעה שלי, והתודעה שלי היא של ילד עם צרכים מיוחדים. כל ההחלטות שלי אני מקבל משם, לא זז מזה".

ממפלגת מרצ נמסר בתגובה, "״האירוע השפל, הקטן והעלוב הזה – כלפי אחד האנשים האהודים והחביבים בכנסת, אילן גילאון, רק מעיד על תחתית החבית אליה הגיעה מפלגת השלטון עם חוק הנאמנות הלקקני. אנחנו נאמנים לתרבות ולתרבות הדיון וכופרים בצנזורה, בגסות ובלקקנות של הליכוד של השרה רגב ושל ח"כ חזן".