משנה כיוון? ראש הממשלה בנימין נתניהו, המקדם מדיניות קיצוץ אגרסיבית במשרד החוץ, אמר בשיחה סגורה עם בכירי המשרד כי יפעל להחזיר למשרד החוץ תקציבים, תפקידים וסמכויות ביצוע. את הדברים אמר נתניהו על רק משבר השכר בדמי הייצוג אותם מקבלים נציגי ישראל בחו"ל.

נתניהו בדבריו התייחס גם לקו התעופה הישיר מישראל לאמריקה הדרומית ואמר כי יש אישור לטוס מעל מצרים ומעל צ'אד וכי הוא חושב שבקרוב יהיה אישור לטוס גם מעל סודאן. כתוצאה מכך, הוסיף נתניהו, הטיסה לדרום אמריקה תקוצר בשעתיים.

יו"ר ועד העובדים במשרד החוץ דנה בנבנישתי אמרה ל'דבר ראשון' בתגובה לדברים כי היא מברכת על דברי ראש הממשלה אך יחד עם זאת היא מצרה על כך שהתפקידים, הסמכויות והתקציבים ניטלו מלכתחילה ממשרד החוץ. בנבנישתי הדגישה בדבריה כי רה"מ נתניהו לא התחייב באשר למועד בו יוחזרו התקציבים, הסמכויות והתפקידים והוסיפה, "מקווה כי הדבר יקרה בקרוב מאוד".

מחאת עובדי משרד החוץ שאיימו כי שגרירי ישראל המוצבים בחו"ל לא יחדשו חוזה ולא יחתמו על חוזה העסקה של עמ"י תעופה – עוזרי קב"ט ברחבי העולם החל מ-1 בינואר 2019 מגיעה על רקע דרישת משרד האוצר, שפורסמה בשבוע שעבר ב'דבר ראשון'. הדרישה כללה להחיל מיסוי על רכיבי שכר של הדיפלומטים בשירות החוץ, לרבות רכיבי שכר שהיו פטורים ממיסוי עד כה, דוגמת "דמי ייצוג" (כלומר החזר על הוצאות פרטיות הנדרשות לשם ייצוג המדינה), דמי ייצוג עבור בני ובנות זוג ותוספת לאחזקת הבית. התוספות הללו נהוגות גם עבור נציגי משרד הביטחון בחו"ל ונציגי משרד הכלכלה, והרפורמה שהאוצר מוביל אמורה לחול גם עליהם.