דבר ראשון
אחות בבית החולים הדסה עין כרם. למצולמת אין קשר לכתבה (צילום: יונתן זינדל / פלאש90).
מערכת בקריסה
השביתה בוטלה

ביה"ד לעבודה קיבל את בקשת המדינה לבטל את שביתת עובדי המשק בבתי החולים.

ביטול השביתה בעקבות בקשת משרד הבריאות לצווי מניעה | בשביתה, שהגיעה לאחר הפיצוץ במו"מ הנוגע לפגיעה בעובדים ובמעמדם, אמורים היו להשתתף גם עובדי בתי החולים הפסיכיאטריים, עובדי לשכות הבריאות ועובדי המעבדות

עדכון אחרון: 08.01.2019, 19:36

בית הדין לעבודה קיבל אמש (שלישי) את בקשת המדינה לצווי מניעה ובהתאם לכך השביתה שתוכננה להיום בבתי החולים הממשלתיים והפסיכיאטריים, בוטלה. 12,000 עובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים והפסיכיאטריים תכננו לשבות בעקבות פיצוץ במשא ומתן בין האוצר לוועד העובדים לאחר חודשים של ניסיונות למצוא פתרון למשבר. הערב הגיש משרד הבריאות בקשה לצווי מניעה כנגד השביתה המתוכננת מחר והחלטת בית הדין לעבודה בת"א התפרסמה כאמור בשעות הלילה.

"נציגי האוצר לא נותנים פתרון לעומס שיש על העובדים הקיימים, לא מגדירים תקינה לעובדים חדשים, ולא פתרון לעדכוני השכר אותם מבקשים העובדים" הסביר אלי בדש, יו"ר ועד עובדי מנמ"ש בבתי החולים הממשלתיים את ההחלטה לצאת לשביתה. "משרד האוצר מסרב לדון בכל נושא התקינה של עובדי מנהל ומשק, למרות הגידול המשמעותי בגודל בתי החולים ובמספר המטופלים, והדבר פוגע באופן אנוש בעובדים ובמטופלים יחד".

בתי החולים בהם הייתה אמורה להתקיים השביתה: אברבנאל, איתנים, אסף הרופא, באר יעקב, באר שבע, בני ציון, ברזילי, הלל יפה, וולפסון, זיו צפת, טירת כרמל, יפו, כפר שאול, מזור, נהריה, נס ציונה, נתניה, פוריה, פלימן פרדסיה, ראשון לציון, רמב"ם, רמלה, שוהם, שיבא, שמואל הרופא ושער מנשה.

אתמול הודיעו עובדי משרד הבריאות, לשכות הבריאות, בתי החולים הממשלתיים והמעבדות כי יצטרפו אף הם לשביתה, במחאה על אי-שמירת זכויותיהם ומעמדם. עובדי משרד הבריאות ישבתו גם בשל העובדה כי לטענתם, משרד האוצר לא מיישם את החלטות ועדת פדה להשוואת תנאים לקופ"ח כללית, כפי שהוסכם בהחלטת הממשלה.

עובדות ניקיון בבית חולים. למצולמות אין קשר לכתבה (צילום ארכיון: אוליבר פיטוסי / פלאש 90).

עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים נאבקים בכדי לגרום לאוצר לאשר לראשונה בישראל מפתח תקינה לבתי חולים. חלק מבתי החולים הכפילו את גודלם ואת מספר המיטות אבל לא הוסיפו אפילו עובד אחד ממנהל ומשק. העומסים בבתי החולים הממשלתיים רק הולכים וגדלים הן בשטחים והן במספר המטופלים. במקביל, היקפי הפעילות המקצועית הנדרשת מהעובדים הולכת וגדלה, נוספו תפקידים רבים, בכל בתי חולים קיימת תקינה מעודכנת לרופאים ואחיות, אך לצד כל זאת מעולם לא נקבעו תקנים לעובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים.

דרישה נוספת של עובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים היא השוואת שכרם  לעובדים המקבילים בקופות החולים כפי שנקבע על ידי ועדת פדה לפני למעלה מ-30 שנה ועדיין לא יושמה. משמעות ההשוואה היא העלאה שכר ממוצעת של 15%-10%.

השביתה אמורה היתה לכלול 30 מרכזים רפואיים: כל בתי החולים הכלליים הממשלתיים, בתי החולים לבריאות הנפש, בתי החולים לשיקום וגריאטריה, ובמסגרת שביתה שכזו לא יתקיימו שירותי אדמיניסטרציה, החזקה, ניקיון, מטבח, כוח עזר ועוד.

נושאים קשורים:  בריאות, מערכת הבריאות, חברה ועבודה, המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים
תגובות
×