מוחמד חאתם עסאפרה, בן 25 מבית כאחל שליד חברון נהרג אתמול (ראשון) בשעות הבוקר כתוצאה מנפילה באתר הבנייה של פרויקט מגדלי סביון view של חברת אפריקה ישראל ברחוב ראול ולנברג בירושלים. הקבלן המבצע הינו חברת שייקה אלה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים הדסה הר הצופים כשהוא במצב אנוש, תוך כדי פעולות החייאה. בבית החולים נקבע מותו.

מחמד חאתם עסאפרה מבית כאחל, נהרג בתאונת בנייה בירושלים

מחמד חאתם עסאפרה מבית כאחל, נהרג בתאונת בנייה בירושלים

האירוע התרחש בסביבות השעה 9:00. פראמדיק מד"א אהרון אדלר סיפר כי "כשהגענו למקום ראינו גבר כבן 30 שנפל מגובה רב לפיר באתר בניה, הוא היה מחוסר הכרה וסבל מפגיעה רב מערכתית קשה. הענקנו לו טיפול רפואי ופינינו אותו לבית החולים תוך כדי ביצוע פעולות החייאה מתקדמות שכללו תרופות, הנשמות ועיסויים כשמצבו קריטי".

אתר הבנייה ברחוב ראול ולנברג בירושלים בו נהרג עובד. (צילום: תיעוד מבצעי איחוד הצלה)

משרד העבודה והרווחה הטיל באתר צו להפסקת העבודה. כנגד חברה זו נפסק בעבר תשלום פיצויים בסך 965 אלף שקלים, בגין מותו של  מאג'ד עבד אללטיף ג'עאפרה, שנהרג מפגיעת חפץ כבד באתר בניה שלה בשכונת רוממה בירושלים בנובמבר 2013. החברה תבעה את השתתפות ממונה הבטיחות בעלויות הקנס, ובית הדין קבע שישתתף ב-20% מתוכו.

"שוב יצא אדם לפרנס את משפחתו ומצא את מותו" נמסר מארגון קו לעובד. "אנו תקווה, שלאור הטרגדיה המתמשכת, הפעם החקירה תוביל לתוצאות ולכך שהאחראים על ההפקרות באתר הבנייה ייתנו את הדין על מותו של העובד. יצוין כי רק לפני מספר שבועות התבשרנו שיחידת החקירות 'פלס', החלה את עבודתה, לאור כישלון עבודת המשטרה. עם זאת טרם הובהר האם תחקור תאונות כגון אלו. על הרשויות לקדם את הרחבת האחריות של כלל הגורמים המעורבים בפרויקט, כגון במקרה זה היזמית, כפי שהובטח על ידי משרד האוצר להסתדרות העובדים הכללית בחודש נובמבר. רק אחריות ישירה תציל חיי אדם. על הרשויות להפעיל את סך הכלים שבידיהם: הרחבת האחריות, חקירה, כתבי אישום ועוד כדי למנוע ככל הניתן אבדן חיי אדם".

ישראל אסל,עו"ד, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר כי "שנת 2019 מראה עליה מדאיגה במספר תאונות העבודה בישראל, והדבר מלמד, שלמרות כל ההבטחות להגברת האכיפה ותחילת הפעולה של יחידת פלס אין אנו רואים שינוי במדיניות באכיפה בשטח את ההפקרות באכיפת הבטיחות בעבודה משלמים פועלי הבניין משפחותיהם".

אתר הבנייה ברחוב ראול ולנברג בירושלים בו נהרג עובד. (צילום: תיעוד מבצעי איחוד הצלה)

בשבוע שעבר נהרג ח'ליל פאדל אבו טביח', עובד בניין בן 23, מפגיעת פיגומים שנפלו ממנוף באתר בניה בשדרות החשמונאים במודיעין. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ולאחר פעולות החייאה קבעו את מותו. "כשהגענו למקום ראינו פיגומים שקרסו, בסמוך שכב גבר כבן 30 מחוסר הכרה עם פגיעה רב מערכתית קשה, הענקנו לו טיפול רפואי, מצבו היה קריטי ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו" סיפרו חובש בכיר במד"א עקיבא אושרי ופאראמדיק מד"א אורי גבריאל.

על פי נתוני הקבוצה למאבק בתאונות בניין, כ-11% מתאונות הנפילה מגובה הקטלניות והקשות באתרי הבנייה נגרמות בשל נפילה לפירים, דהיינו כ-7% מכלל התאונות הקטלניות והקשות (נפילות מגובה מהוות את הסיבה לכ-60% מכלל התאונות הקטלניות והקשות). דבר זה מצביע על כך שפירים באתרי בנייה (פירי מעליות, פירי חדר מדרגות, פירי אשפה) לעתים קרובות אינם מגודרים כנדרש. נסיבות אופייניות מרכזיות נוספות לנפילה מגובה באתרי הבנייה הן נפילה מגגות, נפילה מפיגומים וממרפסות.