דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ח באייר תשפ"ב 19.05.22
23°תל אביב
  • 26°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 24°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 32°באר שבע
  • 36°אילת
  • 31°טבריה
  • 26°צפת
  • 28°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
סביבה

האסון במוזמביק / מניין ההרוגים בעקבות הציקלון 'אידאי' במוזמביק עלה ל-417

על פי ההערכות, צפוי המניין באחד מאסונות הטבע הגדולים בחצי הכדור הדרומי אי פעם, לעלות עד לאלף הרוגים | הסופה השפיעה על 1.5 מיליון בני אדם במוזמביק, ומלאווי וזימבבואה השכנות

אזורים מוצפים בעיר ביירה, מוזמביק בעקבות הסופה הטרופית 'אידאי'. 21 במרץ 2019 (Photo by Max Bearak/The Washington Post via Getty Images)
מור הופרט
מור הופרט
סביבה ואופנה
צרו קשר עם המערכת:

שמונה ימים חלפו מאז פגעה סופת הציקלון "אידאי", בחופי מוזמביק, וממדי האסון מתבהרים לאיטם. על פי הודעת הממשלה מהיום (שבת) מניין ההרוגים הרשמי עומד על 417, כאשר גופות חדשות נמצאות בכל העת, והערכות צופות כי המניין יגיע עד לאלף. תצלומי לוויין של סוכנות החלל של האיחוד האירופי חושפים כי שטח בגודל של כ-380 קמ"ר הוצף בעקבות הסופה, ומפלס המים הגיע בחלק מהמקומות למעל שישה מטרים. הצלב האדום מזהיר כי התגלו במדינה מקרים של כולרה.

במוקד האסון עומדת העיר ביירה, בעלת אוכלוסייה של כחצי מיליון תושבים. במהלך הסופה נחרב 90% משטח העיר עקב ההצפות הכבדות, כשבניינים שלמים שקועים לגמרי מתחת למים, וניצולים נמצאו תופסים מחסה על עצים גם ימים לאחר הסופה.


במהלך הסופה, שהכתה ברוחות של 175 קמ"ש את מוזמביק שלחופי האוקיאנוס ההודי בדרום מזרח אפריקה, מספר סכרים נהרסו, דבר שהחמיר את ההצפות. בנוסף תשתיות רבות – כמו גשרים, כבישים, בתי חולים ותחנות כוח – נפגעו או נהרסו, מה שמקשה על פעולות החילוץ בהיעדר קווי תקשורת, דרכי הגעה וחשמל.

בפנייה לאומה ברדיו הממלכתי, אמר ביום שני נשיא מוזמביק פליפה ניוסי כי ראה גופות רבות צפות, בעת שטס במסוק מעל האזורים המוצפים. "הכל מצביע על כך שעלולים להיות מעל ל-1,000 הרוגים", אמר הנשיא וציין שבכך תהיה הסופה אסון הטבע שגבה את מספר הקורבנות הגבוה באזור דרום אפריקה. "זהו אסון הטבע הגדול ביותר שמוזמביק התמודדה איתו אי פעם. העדיפות כעת היא להציל חיי אדם", אמר שר הסביבה של מוזמביק, סלסו קוראייה.

דובר הצלב האדום ג'יימי לסור אמר כי "המצב איום ונורא. ממדי ההרס הם עצומים, נראה כי 90% מהאזור נחרב. אנחנו מקבלים דיווחים כי המצב מחוץ לעיר עוד עלול להיות קשה אף יותר" הרחיב לסור. "הדרכים הראשיות המובילות לביירה מנותקות, בניינים שלמים שקועים במים ונפגעו קשות, והעסקים מושבתים". בצלב האדום הוסיפו כי "כלל הפעילות הרפואית בבית החולים בביירה, במרפאות מקומיות, ובקהילות הושבתה לחלוטין". ארגון רופאים ללא גבולות דיווחו כי אספקת החשמל באזור הופסקה לחלוטין עקב הסופה וכמעט כל מערכות התקשורת מנותקות.


הבוקר (שבת) הודיע הצלב האדום מספר מקרי כולרה התגלה בקרב תושבי העיר שקיבלו טיפול, בנוסף הזהיר הארגון מפני מקרים של מלריה שעלולים להתפתח. התרבות מקרים של כולרה בקרב הניצולים שמשוכנים במחנות ארעיים עלולה להחמיר אף היא את תוצאות האסון שכבר כעת מוכרז כאחד מאסונות הטבע הגדולים בחצי הכדור הדרומי.

לסופה הטרופית שכאמור פגעה בחופי מוזמביק ביום חמישי בשבוע שעבר קדמו שבועיים של גשמים כבדים, שבצירוף הסופה הובילו להצפות קשות ברחבי ביירה, הגשמים נמשכו גם לאחר הסופה ונפסקו רק בימים האחרונים. ביום ראשון השבוע התמוטט סכר סמוך לעיר, וחסם את הדרך היחידה שנותרה פתוחה, דבר שהחמיר את ממדי האסון. באו"ם הזהירו כי החורבן בפאתי העיר עלול לפגוע באספקת המזון והביטחון התזונתי באזור, "הנזק מתרחש ממש לפני עונת הקציר המרכזית וזה עלול להחריף את המשבר בביטחון התזונתי באזור" אמרה סוכנות הומניטרית של האו"ם הפועלת במדינה.

מלבד מוזמביק, פגעה הסופה הטרופית 'אידאי' גם במדינות מלוואי וזימבבואה השכנות אליה בפנים היבשת. לפי גורמים רשמיים הסופה הרגה 259  בני אדם בזימבבואה ו-56 נוספים במלוואי, ובסך הכל השפיעה הסופה על 1.5 מיליון בני אדם בשלושתם המדינות שנפגעו ממנה.

מוזמביק, מדינת צרה לחופי האוקיאנוס ההודי, שהשתחררה מהקולוניאליזם הפורטוגלי רק ב-1975 והייתה נתונה במלחמת אזרחים שנים רבות, היא מוקד ידועה לסופות טרופית בתקופה זו של השנה. בשנת 2000 התרחש אסון טבע דומה, של גשמים כבדים והצפות וסופה טרופית שהגיעה לאחר מכן. באותו אסון נהרגו מעל ל-700 בני אדם וכ-650,000 נותרו מחוסרי בתים.


על פי הערכות מדעני האקלים, אסונות טבע דוגמת סופות טרופיות צפויים להחמיר בעצמתם ותדירותם בשל שינוי האקלים הנגרמים כתוצאה מהתחממות הגלובלית. אוכלוסיות במדינות נחשלות דוגמת מוזמביק פגיעים הרבה יותר בפני אותם אסונות שכן כאמור המוכנות ורמת התשתיות אינה עומדת אל עוצמת הרוחות. להיעדר התשתיות ישנה גם השפעה מתמשכת גם הרבה אחרי שהרוחות גוועו. בפוארטו ריקו למשל שנפגעה מההוריקן 'מריה' בשנת 2017  עמד מספר הקורבנות על כ-64 בלבד בימים שלאחר ההוריקן. אולם מספר ההרוגים הסופי נאמד ביותר מ-4,645, כך על פי מחקר של אוניברסיטת הרווארד, כשאלפים מתו לא כתוצאה מהסופה עצמה אלא מקריסת רשת החשמל והתשתיות החיוניות לאחר מכן.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!