עובדי ועובדות מסעדת שגב בבאר שבע שבתו אתמול (שבת) וערכו משמרת מחאה עקב הפגיעה המתמשכת בזכויותיהם. העובדים התאגדו לפני למעלה מחודש באמצעות הסתדרות הנוער העובד והלומד, בדרישה לחתימת הסכם קיבוצי שיסדיר את זכויותיהם, זאת על רקע הרעות תנאים חד צדדיות מצד ההנהלה.

"ההנהלה מתעלמת מאיתנו כבר יותר מחודש, ולא מותירה לנו ברירה אלא לשבות ולדרוש שיפסיקו להתעלם מאיתנו, יכירו ביציגות וישבו למשא ומתן" מסרה לירי חליפה, עובדת המסעדה. "אנחנו אוהבים את מקום העבודה, אבל לא מוכנים לוותר על הזכויות שלנו ועל הכבוד שלנו", הוסיפה.

שביתה של עובדי מסעדת 'שגב' בבאר שבע.

לטענת העובדים, הנהלת המסעדה מנפיקה תלושי שכר פיקטיביים ובהם נרשמת הכנסתם כשכר מינימום בלבד, בניגוד להוראות פסק דין הטיפים של בית הדין הארצי לעבודה, שנכנס לתוקפו לפני כחצי שנה. פסק דין זה קבע כי הכנסתם של העובדים מכספי הטיפים המשולמים על ידי לקוחות המסעדה מהווה שכר לכל דבר ועניין, והמעסיק מחוייב לשלם בגינו זכויות סוציאליות.

טענה נוספת שמעלים העובדים ב'שגב' היא כי הנהלת המסעדה אינה משלמת לעובדים בגין מלוא השעות בהן הם נדרשים לעמוד לרשות המעסיק. כך למשל, הנהיגה המסעדה 'נוהל המתנה' במסגרתו העובדים נדרשים להגיע למשמרת, אך מקבלים תשלום על 45 הדקות הראשונות שלה, התנהלות החוזרת על עצמה לדבריהם גם במהלך המשמרת על אף שהלכה למעשה הם עובדים.

טענה נוספת היא כי המסעדה מנכה את כספי הזכויות הסוציאליות אותם היא כן משלמת מכספי הטיפים. זאת, לטענת הסתדרות הנוער העובד והלומד, בניגוד לפסק דין הטיפים.

בהסתדרות הנוער העובד והלומד טוענים כי הרשת והנהלת המסעדה מגלגלים אחריות במקום להכיר בזכויות העובדים הנפגעות. פניות הארגון בדרישה להכנס למו"מ על תנאי העובדים לא נענו, ולפיכך מנהלים העובדים את מאבקם. "מגיע לנו לקבל את הזכויות שלנו" הוסיפה חליפה. "מגיע לנו לקבל תלוש שכר שאפשר לקרוא אותו ומשקף את השכר האמיתי שלנו. מגיע לנו, כמו לכל עובד, לקבל תשלום על כל השעות שבהן אנחנו בעבודה. מגיע לנו לקבל את הזכויות הסוציאליות שלנו ביחס לשכר האמיתי שלנו."