הישג אדיר לאתלט הצעיר אדיסו גואדיה בן ה-16.5, אשר זכה אתמול (שישי) במדליית זהב בריצת 3,000 מטר בפסטיבל האולימפי האירופי לנוער שנערך בבאקו, בירת אזרבייג'ן.  גואדיה סיים את הריצה בזמן של 8:35.04 דקות. ההישג של האתלט הצעיר מאגודת האתלטיקה "רצי הסימטה", מצטרף לזכייתו במקום התשיעי באולימפיאדת הנוער בבואנוס איירס בשנה שעברה.

"זו סגירת מעגל מהפסטיבל האולימפי האירופי בהונגריה לפני שנתיים, שבו הייתי במקום רביעי וראיתי את הטורקי מנצח עם הדגל הלאומי שלו, וכל הקהל עמדו לשירת ההמנון. כל כך קינאתי ואמרתי 'פעם הבאה זה חייב, אבל חייב להיות אני'", אמר גואדה בסיום המשחקים, "אני גאה לייצג את ישראל, את הקהילה האתיופית, את מועדון הסמטה, את יפו."

גואדיה עלה לישראל בגיל 3 עם משפחתו מאתיופיה. למרות שהחל לרוץ למרחקים ארוכים במסגרת רשמית רק לפני שש שנים, היום הוא נחשב לאחד האתלטים הצעירים המוכשרים בארץ, ולבעל פוטנציאל גדול לייצג את ישראל בעתיד במשחקים האולימפיים. בגיל 11 הצטרף למועדון 'רצי הסימטה', ששם לעצמו למטרה לטפח ספורטאים צעירים מהפריפריה החברתית של ישראל.

אדיסו גואדיה שסיים במקום ה-9, ובמקום שני מבין האירופאים בפסטיבל האולימפי האירופי לנוער בגיור, הונגריה, 2017. (הוועד האולימפי בישראל)

בראיון ל'דבר' בנובמבר 2018 סיפר גואדיה על תחילת דרכו במועדון: "בגיל 11 פתחו חוג בשכונה שלי בתל אביב יפו. העובדת הסוציאלית התקשרה והציע שאני אצטרף לקבוצה. החלטתי לתת צ'אנס. ניסיתי לא הלך טוב. זה קשה, זה לא משהו שמתחברים אליו כל כך מהר. זה לא משהו קל, זה לא מתאים לכולם. ניסיתי בהתחלה וזה לא הלך לי כמו שצריך, אז לא רציתי ללכת לשם יותר. אחרי שבועיים אמרתי, גם כך אני לא לומד או עושה משהו מועיל בבית. אמרתי אני ארוץ קצת, לא נורא. אם אסבול, אז גג אחרי שבוע אחזור הביתה לטלוויזיה ולסרטים. כל פעם דחיתי את זה, אמרתי שאני אסיים בחודש הבא. וכל פעם דחיתי מקסימום בחודש הבא. כבר הבנתי שזה חלק ממני, במקום לרוץ פעמים בשבוע התחלתי לרוץ ארבע פעמים בשבוע ומאז אני כל יום רץ". על שאיפותיו אמר: "בסופו של דבר, המטרה של כל ספורטאי זה להגיע לדבר האמיתי – האולימפיאדה, אליפות עולם וכל זה".

הפסטיבל האולימפי האירופי לנוער נערך מדי שנתיים, וכולל תחרויות ספורט רב-ענפיות בהשתתפות בני נוער מהמדינות החברות בוועדים אולימפיים אירופיים. משלחת ישראל למשחקים בבאקו מונה 36 ספורטאים: 21 בנים ו-15 בנות, שהתחרו ב-3900 ספורטאים מ-48 מדינות. גואדיה הוביל את הנבחרת ונשא את דגל ישראל בטקס פתיחת המשחקים.