לאחר מאבק ארוך שניהלו מול משרד התרבות והספורט, הסתיים סוף סוף התהליך הבירוקרטי הארוך להעברת מלגות לספורטאים הפראלימפים המצטיינים בישראל. הספורטאים נאבקו בעקבות הקפאת כספים שאמורים לעזור להם לפרנס את עצמם ואת משפחותיהם ולהתכונן בראש שקט לתחרויות במשחקים הפראלימפיים בטוקיו 2020, הנערכים בצמוד למשחקים האולימפיים.

התארכות תהליך אישור המלגות, שיועברו לספורטאים תשעה חודשים מתחילת השנה, פגעה באימוני הספורטאים. על כך אמר שי ברביראי שחקן נבחרת ישראל בכדורסל כסאות גלגלים ל'דבר': "היחס הוא מזלזל ופוגעני. תמיד אתה שני, עושים לך טובה. אתה לא באמת נחשב שם".

רק בסוף השבוע האחרון התבשרו הספורטאים הפראלימפיים כי הליך תקנת המלגות והתקציבים למענקי הישגיות מטעם משרד התרבות והספורט הושלם בהצלחה. בימים הקרובים יקבלו הספורטאים את המלגות שהתעכבו (רטרואקטיבית מחודש ינואר), על פי החישובים החדשים שנעשו, ועל פי קיזוז המקדמות שכבר הועברו להם במהלך ההמתנה לסכומים המלאים.

במהלך השינוי הוחלט על הגדלת מלגות הספורטאים הפראלימפיים והשוואת מענקי ההישג בין הספורטאים האולימפיים והפראלימפיים. בצעד מבורך, משרד הספורט השווה את התבחינים לתקצוב המלגות לספורטאים בסגלים השונים האולימפיים, הפראלימפיים והתאחדות איל"ת לענפי ספורט לא אולימפיים. 

שרת הספורט מירי רגב (צילום: יאיר צוקר).

עם זאת, ספורטאי ב"סגל זהב" אולימפי עדיין לא יתוגמל בדיוק כמו ספורטאי ב"סגל זהב" פראלימפי וכן בשאר הסגלים. לוועד האולימפי קרן מלגות רחבה יותר, שכוללת גם תקציבים נוספים מגופים פרטיים וחסויות.

תקצוב המלגה של סגל הזהב הוא 6,000 ש"ח לחודש, סגל כסף 4,500 ש"ח לחודש, סגל הארד 3,500 ש"ח, סגל בכיר 2,500  וסגל העתודה מלגה של אלף ש"ח לחודש. בנוסף, מבחינת התמריצים והסכומים שיקבלו זוכי המדליות במשחקים מחולק סכום שווה בין מדליה פראלימפית למדליה אולימפית. 

מיו"ר הוועד פראלימפי ד"ר שוקי דקל, ומנכ'ל הוועד ניסים סספורטס נמסר: "מודים לשרה מירי רגב ולאנשי משרדה על המהלך ההיסטורי למען הספורט פראלימפי".