דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי כ"ט בסיון תשפ"ב 28.06.22
27°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 27°תל אביב
  • 25°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 24°באר שבע
  • 36°אילת
  • 29°טבריה
  • 23°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
קטאר

עבודה בעולם / בעקבות הלחץ: קטאר תבטל את חוקי ההעסקה הפוגעניים של מהגרי עבודה

לקראת המונדיאל הצפוי להיערך במדינה ב-2022 הגיעו לקטאר עשרות אלפי מהגרי עבודה, שעד עתה זכו ליחס מחפיר המגובה בחוקי המדינה | לחץ של ארגונים בינלאומיים הביא לשינוי החוק והשוואת תנאי עבודתם לאלה של העובדים המקומיים

פועלים באתר בנייה של אצטדיון למונדיאל בקטאר (צילום: סוכנות AP).
יעל אלנתן
יעל אלנתן
כתבת עבודה וצרכנות
צרו קשר עם המערכת:

התערבות בינלאומית עובדת – רפורמות עבודה משמעותיות מסמנות את סיום מערכת הצמיתות של מהגרי העבודה בקטאר, ה"כפאלה" (Kafala) וכוללות את החופש להחליף מקום עבודה, הסרת הדרישה להיתרי יציאה מהמדינה ושכר מינימום אחיד. כל אלה עתידים להיכנס לתוקף עד ינואר 2020.

לאחר עבודה בינלאומית מאומצת של ארגוני עובדים, הודיעה החודש קטאר על רפורמות גורפות בשוק העבודה שלה, במטרה לסיים את מערכת הכפאלה ולסמן צעד חשוב קדימה בשמירה על זכויות מהגרי העבודה. ב-16 באוקטובר אישרה מועצת השרים של קטאר פה אחד את החקיקה החדשה המאפשרת לעובדים להחליף מעסיקים בחופשיות. מהגרי עבודה בקטאר, כמו גם במדינות ערביות רבות אחרות, בעיקר במפרץ הפרסי אך גם בלבנון למשל, נדרשו בעבר לתעודת אי-התנגדות מהמעסיק שלהם כדי לעשות זאת. כמו כן נחתם צו על-ידי שר הפנים המסיר דרישות היתר ליציאה לכל העובדים, למעט אנשי צבא. יחד, צעדים אלה מסמנים את סיומה של הכפאלה במדינה. בנוסף, מועצת השרים אישרה חוק חדש לקביעת שכר מינימום לא מפלה, תקדים במדינות המפרץ.

דוחא בירת קטאר (צילום: shutterstock).

קטאר, שתארח אצלה את גמר גביע העולם בכדורגל ב-2022 החלה בבניית אצטדיונים, תשתיות ומתקני הארחה שיקלטו את כמויות התיירים שיגיעו למדינה כבר ב-2013. אז, הובאו למדינה רבבות עובדים זרים מהודו, נפאל ובנגלדש והועסקו בפרוייקטים לפיתוח תשתיות לקראת אירוח המונדיאל, שעלותם מוערכת בכ-200 מיליארד דולר. כניסת כמות מהגרי עבודה גבוהה כל כך, הכניסה לשיטת הכפאלה הנהוגה במדינה עשרות אלפי עובדים במערך תנאי עבודה שונה מהעובדים המקומיים, כזה המפלה אותם לרעה ופוגע בזכויותיהם הבסיסיות כעובדים וכבני אדם.

שיטת הכפאלה קושרת את אשרותיהם של מהגרי העבודה למעבידם ומגבילה מאוד את יכולתם להחליף מעסיקים. השיטה אפשרה למעסיקים להביא מהגרי עבודה ולנהל אותם במערכת עבודה נצלנית שיכולה להשאיר אותם פגיעים לעבודות כפייה על-ידי לכידתם במצבים תעסוקתיים בהם זכויותיהם לשכר הוגן, שכר שעות נוספות, דיור הולם, חופש תנועה וגישה לצדק נמצאים בסכנה. המעסיקים מספקים לעובדים קורת גג ושיכון במקומות ללא תנאים בסיסיים, מחזיקים את הדרכון שלהם כערובה ומעבידים אותם ללא הגבלת שעות וללא מתן זכויות. העובדים מממנים אפילו את דמי הגיוס של עצמם ונכנסים עקב כך לחוב שהמשכורת אינה מצליחה לכסות. בנוסף, קיים האיסור להצטרף לאיגודים מקצועיים ולשבות, דבר המעצים את המצב פגיע להתעללות בו נמצאו העובדים.

ביטול דרישת תעודת אי-ההתנגדות תאפשר לעובדים להחליף מעסיקים באופן חופשי לאחר תקופת מבחן ראשונית. ובכל זאת, אם ברצונם יהיה להחליף מעסיקים במהלך תקופה זו, המעסיק החדש יהיה צריך להחזיר את עלויות הגיוס למעסיק המקורי.

ההחלטה על היתרי יציאה פירושה שעובדי משק בית, עובדים במוסדות ממשלתיים וציבוריים, עובדים המועסקים בים ובחקלאות וכמו כן עובדים מזדמנים, חופשיים לעזוב את המדינה באופן זמני או קבוע מבלי שהם צריכים לקבל את אישור המעסיק.

בינתיים, קביעת שכר מינימום לא מפלה החלה על כל הלאומים וכל המגזרים תבטיח רמת הגנה מינימלית לכל העובדים. גובה שכר המינימום ייקבע בהמשך השנה, על סמך מחקר משותף שכבר הושלם על-ידי ארגון העבודה העולמי בשיתוף משרד הפיתוח המנהלי, העבודה והרווחה של קטאר.

עובדי בניין יוצאים מאתר בנייה בדוחא קטאר. אפריל 2019 (AP Photo/Kamran Jebreili)

לחצים מבית ומחוץ

הצהרת ממשלת קטאר החודש על השינויים הצפויים היא פרי הלחצים מבית ומחוץ, ובין היתר התלונות על תנאי עבודה פוגעניים החלו כבר ב-2016, והובילו לתביעה נגד התאחדות הכדורגל העולמית (פיפ"א) מצד פעילי זכויות עובדים מבנגלדש, בדרישה לשמירת חוקי עבודה מינימליים לעובדים. ארגון העבודה העולמי דן כבר ב-2016 בקובלנה שהוגשה נגד קטאר והאופן בו היא מתייחסת לעובדים. בעקבות כך, ב-2017 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין ארגון העבודה הבינלאומי ומשרד הפיתוח המינהלי, העבודה והרווחה בקטאר. הסכם שיתוף הפעולה הוביל לפתיחת משרד ארגון העבודה העולמי בדוחא ב-2018 והרפורמות שהוצגו הן חלק משיתוף פעולה זה.

כמו כן, באוגוסט האחרון העובדים בקטאר עשו היסטוריה ושבתו והפגינו על תנאי עבודתם. המחאות שסוקרו ובעיקר הופצו על-ידי הרשתות החברתיות היו גורם לחץ נוסף לממשלת קטאר להתקדם עם הרפורמות המוצעות.

"ארגון העבודה הבינלאומי מברך על רפורמות אלה ומכיר בהתחייבותה של קטאר לשינוי שוק העבודה שלה. צעדים אלה יתמכו מאוד בזכויותיהם של מהגרי העבודה, תוך כדי תרומה לכלכלה יעילה ופרודוקטיבית יותר. אני שמח שהתוכנית של ארגון העבודה העולמי בשיתוף עם קטאר תורמת באופן מוחשי למאמץ של הממשלה לקדם צדק חברתי ולקדם עבודה הוגנת במדינה", אמר גיא ריידר, מזכ"ל ארגון העבודה העולמי.

"קטאר משתנה. נתח החוקים החדש יביא לסיומה של הכפאלה ויצור מערכת יחסי עבודה מודרניים. אנו מכירים בכך ששיעור שכר מינימום חדש יבטיח כבוד למהגרי העבודה. אנו קוראים לממשלה להודיע על כך מהר ככל האפשר. השותפות בין ממשלת קטאר למנהל ארגון העבודה העולמי הנתמכת על-ידי קונפדרציית איגודי העובדים הבינלאומית (ITUC) פועלת לשינוי חיים של אנשים", אמרה שארן בורו, מזכ"ל קונפדרציית איגודי העובדים הבינלאומית.

אמיר קטאר, תמים בן חמד אאל ת'אני. (צילום: Brendan Smialowski/Pool Photo via AP, File)

רוברטו סוארס-סנטוס, מזכ"ל ארגון המעסיקים הבינלאומי, אמר בארגון מברכים את ממשלת קטאר על הצעדים העיקריים בהם נקטה כדי להתאים את הסטנדרטים בשוק העבודה שלהם. "ארגון המעסיקים הבינלאומי גאה בכך שתמך במאמצי הממשלה במהלך השנים האחרונות. ברצוני להביע את הערכתנו לאלה המובילים את התהליך הזה של הפיכת עבודה הוגנת וכלכלה ברת קיימא למרכז הפיתוח בקטאר".

טיוטת החוקים המדוברים תועבר כעת למועצה המייעצת (שורא), ובהמשך לאישור וחתימתו של האמיר של קטאר, הוד מעלתו שייח תמים בן חמד אל תאני. החקיקה צפויה להיכנס לתוקף עד ינואר 2020.​

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!