עובדי משרד הביטחון ישביתו את מעברי הגבול לעזה ולאיו"ש ועובדי משרד החוץ ישביתו את נציגויות ישראל בעולם החל מהלילה (שלישי), כחלק ממאבק בפגיעה בתנאי עבודתם. העובדים מוחים על פגיעה ב'דמי הייצוג' – תשלומים הניתנים לעובדי המשרדים בחו"ל כדי לארח ולהיפגש עם אנשי קשר בארצות השונות בהן הם פועלים.

"בניגוד לכל התנהלות תקינה, שקופה וסבירה ובניגוד לסיכומים שהושגו בין הצדדים, פועל משרד האוצר באופן חד-צדדי ובחוסר תום לב ומנחית עלינו נוהל בלתי מוסכם", כך נמסר אתמול בלילה (שלישי), לעובדי משרד החוץ, בהודעה משותפת של יו"ר הועדים במשרד החוץ דנה בנבנישתי ואלי יפרח. "לאחר סיכום ואישור יחד עם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ובתיאום עם ועד משרד הביטחון הוחלט כי מחר בלילה בשעה אחת אחר חצות (בלילה שבין שלישי לרביעי) יכנסו לתוקפם הצעדים הארגוניים. אנו נוקטים בצעדים אלו לאור ההתנהלות החד-צדדית של משרד האוצר ובלית ברירה, לאחר שפעלנו כל העת בסבירות ובמידתיות ולאחר שכל פניותינו להידברות ולקידום משא ומתן ענייני וסביר לא צלחו", נמסר בהודעה לעובדים.

יושבי ראש הוועדים במשרדי החוץ והביטחון סיכמו ואישרו יחד עם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד כי מחר בלילה בשעה אחת אחר חצות (בלילה שבין שלישי לרביעי) יכנסו לתוקפם הצעדים הארגוניים הבאים בתגובה למשבר מול משרד האוצר בנושא דמי הייצוג. הצעדים הארגוניים שבכוונת העובדים לבצע הם סגירת המעברים לאיו"ש ולרצועת עזה וסגירת נציגויות ישראל בחו"ל. בהודעה לעובדים אמרו היו"רים כי דמי הייצוג הם "האמל"ח שלנו". "אנו נשלחים כדי לקדם את האינטרסים החיוניים של ישראל בתחומי החוץ, הביטחון והכלכלה. כדי לעשות את זה צריך לטוות רשת של קשרים. רק עבודה מאומצת תביא לגיבוי מדיני, לחתימת הסכמים כלכליים, לעסקאות ביטחוניות, לפתיחת קווי תעופה לישראל ועוד. תשלומי הייצוגים, לכ-700 שליחי המדינה בחו"ל, עולים עשרות מיליוני ש"ח בלבד ומניבים עשרות מיליארדים".

עובדי משרד החוץ בהפגננה מחוץ למשרדים בירושלים, 2014, תמונת ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה. (יונתן זינדל/פלאש90)

דנה בנבנישתי, יו"ר ועד העובדים המדיני משרד החוץ אמרה לדבר כי "פקידי האוצר ממשיכים בניסיונותיהם לפגוע בפעילותו של משרד החוץ ובתנאי ההעסקה של עובדיו. לא נסכים להחלה חד צדדית ולקביעה רטרואקטיבית ונלחם בכך בכל הכלים העומדים לרשותנו". בנבנישתי הוסיפה, "כפי שלא ניתן לשלוח חיילים למערכה ללא תחמושת, לא ניתן ידנו להפקרה של שליחינו בחזית הדיפלומטית".

במשרד האוצר מסרו בתגובה כי דמי הייצוג ניתנים לשליחים לצורך קיום פעילותם הייצוגית (אירוח, פגישות, אירועים וכו׳). במטרה לוודא שהכסף אכן מנוצל למטרות אלו, מתבקשים השליחים להביא לכך תיעוד בקבלות. באוצר גם מאשימים את העובדים כי הם לוקחים את התוספת לכיסם. "בפועל, השליחים שמצהירים על שימוש בכספים לצורך ייצוג, מודים כי למעשה דמי הייצוג מהווים תוספת שכר שהולכת לכיסם האישי" אומרים באוצר ומוסיפים כי השליחים פועלים בניגוד לחוק. "לא רק שדמי הייצוג לא מנוצלים לייעודם, השליחים אף רוצים לקבל פטור ממס על תוספת זו, דבר המנוגד לחוק. מן הראוי, שעובדי מדינה כשליחי משרד החוץ והביטחון יעמדו בנהלים ויקיימו את הוראות החוק כמו כל אזרח אחר".

העובדים מכחישים מכל וכל את טענות האוצר ואומרים כי נוהל דמי הייצוג הנוכחי הונהג ונקבע ע"י גורמים מוסמכים ממשרד האוצר ובשל כך כל טענה לחריגה מנוהלי עבודה אינה נכונה. "הודעת האוצר מקוממת, מטעה ומכפישה מאות שליחים מסורים המשרתים את מדינת ישראל נאמנה" אומרים העובדים ומוסיפים כי מעולם לא ביקשו פטור ממס וכי דמי הייצוג שולמו במשך עשרות שנים, פטורים ממס, באישור הגורמים המוסמכים לכך באוצר. "במשרד החוץ קיים נוהל דיווח מסודר בנוגע לדמי הייצוג, הכולל פירוט ואף הצגת קבלות. האוצר בוחר להתנער מסיכומים כתובים בנושא ולהנחית באופן חד צדדי נוהל התלוש ממציאות העבודה בשטח".