סגן השר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) סקר היום בפני ועדת הכספים מצב מערכת הבריאות מבחינת היערכות לחורף, תקציב סל התרופות והביטוח הסיעודי. על פי ליצמן, משרדי האוצר והבריאות הגיעו לסיכום על העברת 40 מיליון שקלים לטובת היערכות לחורף. לדברי מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, לדבריו, הכסף צפוי לתת מענה לתגבור מוקדים בקהילה, והארכת שעות פעילות, לטיפולי בית לאוכלוסיות בסיכון, לתגבור חדרי המיון, כוח אדם של רופאים ואחיות ופתיחת צוואר בקבוק בתורים לדימות ולמעבדות. יש לציין כי בפועל חסרים למערכת הבריאות מיליארדים כדי למנוע את קריסתה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בפתח הדיון כי "התחלנו בכך שיש אמירה של משרד הבריאות, של המנכ"ל, שעם 40 מיליון השקלים שהתקבלו בסיכום עם האוצר, אפשר להיערך לחורף. במידה ולא יוקצב הכסף, תהייה סכנה לבני אדם. במצב בו אנו היום, אין ממשלה, אין קואליציה, אין כנסת. תמונת המצב שאנחנו עלולים למצב שמדינה נורמלית ומסודרת אסור לה להגיע לשם, והדיון הזה מתקיים על רקע הדברים האלה. זה לא תלוי בשר הבריאות, אלא במצב בו המערכת נמצאת."

דיון בוועדת הכספים בנושא העברת תקציב למשרד הבריאות (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

ח"כ אורלי לוי (העבודה-גשר) אמרה בדיון כי "בנוסף לקיצוץ הרוחבי של כ-200 מיליון למשרד הבריאות, האוצר רוצה להעביר כ-190 מיליון שקלים ממשרד הבריאות למשרד התחבורה. תזכרו את זה כשהכותרת של הדיון הזה יהיה שמשרד הבריאות הצליח להשיג להיערכות לחורף 40 מיליון שקלים".

"מערכת הבריאות, זה לא חדש, נמצאת בתת תקצוב" פתח ליצמן את הסקירה, "החידוש היה שסיכמתי לפני הבחירות עם שר האוצר וראש הממשלה להעלות את מס הבריאות ב-0.5%, כשכל הכסף יכנס למשרד. זה כ-3 מיליארד שקלים למענה לחוסר התקצוב."

על סל התרופות אמר ליצמן כי "תכננו להעלות את התוספת לסל ל-700 מיליון שקלים. במצב עכשיו, לא הסכמתי לדחות את הסל השנה, הסל נותן מענה בהרבה כסף לחולים לקבל תרופות חדשות. סיכמתי עם שר האוצר, ההוראה שנתתי ליו"ר הועדה רוטשטיין שינהל אותה כאילו התוספת היא 500 מיליון, ושיגלוש עד 700 אם נצליח. הדיון נוהל כאילו יש 500. אני מאמין שמי שיהיה שר האוצר יכבד את זה, התכנית שלי שזה יעלה ל-700 מיליון."

בעניין חיסוני השפעת, ציין סגן השר כי אלה "התעכבו השנה בגלל ארגון הבריאות העולמי, הוא צריך לומר איזה זן נכון לחיסון, בסופו של דבר הם החליטו, הגיע רבע אחד (מהחיסונים), השבוע יגיע הרבע השני, שבוע הבא יגיעו עוד. אנחנו צופים חורף לא קל, לא נעבור לסדר היום על אי חיסון מצד אוכלוסיות."

ליצמן הוסיף כי "אנחנו לא יכולים לאפשר לאוכלוסיות לא להתחסן. הבעיה היא במקומות שיש בהם 'כיסים' שלא אוכלוסייה שלא התחסנה. יכול להיות שהמשרד יגיש הצעת חוק בנושא. אי אפשר לעבור לסדר היום, צריך להבין איך להעניש."

סגן השר הודיע כי הושג הבוקר סיכום עקרוני עם האוצר, שאמור להיסגר ביומיים הקרובים: "לעניין החורף, הבעיה היא חדרי מיון בעיקר. משרד הבריאות בכל מיני בתי חולים ברחבי הארץ, החליט לבנות חדרי מיון חדשים, חלקם כבר החלו לפעול. אנחנו בהיקף הזה עושים. לא אומר לכם שאני מרוצה, אבל אנחנו פועלים ככל שניתן. הבעיה שאין תקציב כרגע, שר האוצר הביא 40 מיליון שקלים, אני חושב שנגיע להסכם בתוך יום יומיים לשימושים בכסף, ישבנו היום על הנושא."

על המשבר בביטוח הסיעודי אמר סגן השר, "מבחינת נושא הסיעוד, אני תומך בביטוח סיעוד ממלכתי. אי אפשר לסמוך על הסיעוד הפרטי ולכן נצטרך לעשות ממלכתי".