איגוד התעמלות האמריקאי העביר הצעה של פיצויים בסך 215 מיליון דולר למתעמלות אשר נפגעו מינית ע"י רופא הנבחרת הלאומית לארי נאסר. האיגוד מציע את הפיצויים, אשר יחולקו בין נפגעות התקיפות המיניות שבוצעו ע"י נאסר במהלך יותר מ-20 שנה כרופא הראשי בנבחרת ארה"ב.

לאחר הרשעת נאסר, הוגשו ברחבי בתי המשפט בארה"ב כ-100 תביעות המייצגות כ-350 ספורטאיות כנגד איגוד ההתעמלות האמריקאי, באשמת אי פיקוח והעלמת עין ממעשיו של רופא הנבחרת. בעקבות התביעות החליט איגוד ההתעמלות האמריקאית להודיע בדצמבר 2018 על פשיטת רגל.

לארי נאסר, לשעבר רופא נבחרת ההתעמלות של ארה"ב, בשימוע בבית המשפט בו הואשם בתקיפה מינית של מתעמלות, 22 בנובמבר 2017 (צילום: AP Photo/Paul Sancya)

לקראת תחרויות אולימפיאדת טוקיו 2020 האיגוד מנסה לחזור לפעילות רגילה. כחלק מניסיון להסדיר את החובות שלו, הציע איגוד ההתעמלות הסכם פשרה עם הספורטאיות שתבעו אותו. כעת מתנהלים דיונים של הספורטאיות האם לקבל את הסכם הפשרה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפי המתווה שהוצע, ההתאחדות תעביר את 215 מיליון דולר לקרן נאמנות, מערכת המשפט תחליט על אופן החלוקה וימונה נאמן שיחלק את הכסף בין הנפגעות. העברת הכספים של האיגוד התעמלות האמריקאי לא יתבצע מתקציבי הוועדים האולימפיים והפראלימפיים של ארה"ב, ולא ברור מאיפה סכום הכסף הגדול הגיע.

אם הספורטאיות יסכימו להסכם הפשרה, הכסף שאותו יקבלו יתווסף לסכום 500 מיליון הדולר אותו כבר העבירה אוניברסיטת מישיגן סטייט בה עבד נאסר במקביל לנבחרת ארה"ב. למרות שסכום של 700 מיליון דולר הוא סכום חסר תקדים בפיצוים בספורט העולמי, הסכום שיחולקו בין 350 ספורטאיות אינו גבוה במיוחד ובוודאי לא משקף את חומרת הפגיעה.

לצד תשלום הפיצויים והחזרה מפשיטת הרגל, נדרש איגוד ההתעמלות האמריקאי ביחד עם שאר גופי הספורט בארה"ב לבחון מחדש את אופן העבודה של הצוות המקצועי שלהם, כדי למנוע חזרה של אירועים מסוג זה בעתיד. הספורט העולמי חייב להציב את ביטחונם הגופני, הנפשי והמיני של הספורטאיות והספורטאים הוא מעל כל הישג או מדליה אולימפית.