משרד הבריאות הרחיב שלשום (שישי) את הקריטריונים לבדיקת חובה להידבקות בנגיף הקורונה כדי לכלול אנשים חולים שחזרו, בנוסף לסין, מעוד מדינות בהן הנגיף מתפשט וגם כל מי שהיה בקשר הדוק עם חולה מאומת במחלה בכל מדינה בעולם. צו הבידוד למשך 14 הימים של תקופת הדגירה של הנגיף עדיין חל רק על חוזרים מסין.

לפי ההנחיות החדשות, כל מי שמפתח את תסמיני המחלה, לרבות חום, שיעול או קוצר נשימה וחזר לפחות מ-14 יום לפני הופעת הסימפטומים מסין, כולל הונג קונג ומקאו, תאילנד, יפן, סינגפור או קוריאה הדרומית צריך להגיע למרפאה או לחדר מיון, בהודעה מראש, בשביל להיבדק להימצאות הנגיף. יש להימנע מנסיעה לבדיקה בתחבורה ציבורית.

ספינת התענוגות "The Diamond Princess" עוגנת מחוץ לנמל יוקוהמה. 3,700 מטיילים ואנשי צוות נמצאים בבידוד אחרי שגילו על הספינה עשרות חולים בנגיף הקורונה החדש. פברואר 2020 (Photo by Carl Court/Getty Images)

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט בסין ובמיוחד במחוז חוביי בו התגלתה המחלה. נכון להיום, יותר מ-37 אלף אנשים בסין אובחנו כחולים במחלה, מתוכם יותר מ-22,000 בחוביי. מחוץ לסין, 270 איש ב-27 מדינות שונות אובחנו כנשאים של הנגיף. בסינגפור יש נכון להיום 30 מקרים של המחלה, הכי הרבה מחוץ לסין. קצת יותר מחצי מכל החולים בנגיף מחוץ לסין חלו אחרי שביקרו בסין. נכון להיום 811 איש נפטרו מהמחלה כשלמעט שניים, כולם בסין. 60 מקרי הדבקה בנגיף התגלו עד כה על ספינות התענוגות שעוגנת כרגע בנמל ביפן. בין הנוסעים בספינה, שנמצאים בבידוד בחדריהם, יש 15 ישראלים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

חוקרים ברחבי העולם עדיין עובדים להשלים פרטים חשובים בנוגע לנגיף, ביניהם איך בדיוק הנגיף עבר מבעלי-חיים לבני אדם, איך ובאיזה קלות עובר הנגיף בין בני אדם, מתי התפשטות הנגיף צפויה להאט וכמה זמן עשוי לקחת פיתוח חיסון נגד הנגיף.

בסין, המחלה החדשה גורמת לפגיעה קשה בכלכלה עם יותר מ-50 מיליון איש נמצאים תחת הסגר בעריהם ואף בבתיהם. יש כעס ברחבי סין בתגובה למותו מהמחלה של הרופא לי וון ליאנג, שהתריע על הנגיף החדש בעיר ווהאן שבחוביי עוד בדצמבר, לפני שהממשלה הכירה בהופעתו של הנגיף, והושתק על-ידי השלטון.

אישה סינית מגיעה לבית החולים שערי צדק בחשד שנדבקה בווירוס הקורונה, 27 בינואר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הרבה מדינות ברחבי העולם, כולל ישראל, הכריזו על איסור על כניסתם של אזרחים זרים ששהו בסין או היו בקשר עם חולים מאומתים בנגיף. ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום עולמי אך ממליץ להימנע מאיסורי כניסה בטענה שזה פוגע בכלכלה העולמית. הנחת העבודה במשרד הבריאות היא כי הנגיף יגיע לארץ ואנשי המשרד עושים הכל, כך לטענתם, כדי לדחות את הגעתו. "כשהוא יגיע, נעבור לשלב ההכלה וההתמודדות עם הנגיף", נמסר.