שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת ה-23 עמד על כ-71% – הגבוה ביותר מבין שלושת סבבי הבחירות שנערכו בשנה האחרונה. לפי המדגמים בשלושת ערוצי הטלוויזיה, הליכוד עומד על 36-37 מנדטים וכחול לבן על 32-33. לאחר עדכון שלושת המדגמים, מפלגות 'גוש הימין' – הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה – עומדות על 59-60 מנדטים – התחזקות מהבחירות הקודמות, אך ללא רוב מובהק להקמת ממשלה.

יום הבחירות עבר בשקט יחסי. מהמשטרה נמסר כי טופלו מספר אירועי אלימות נקודתיים בקלפיות – אדם שהתפרע בקלפי בירושלים, אירוע הפרת סדר וגניבת פתקים בקלפי בחדרה, צעיר שנעצר בדיר אל אסד לאחר שהפר את הסדר ותקף שוטרים, וחשד לתקיפת מזכירת קלפי בעיר עכו. בנוסף טיפלה המשטרה במספר תלונות ודיווחים על התחזות לאדם אחר בעת ההצבעה. עם זאת, החששות מהפצת שמועות כוזבות בנוגע לנגיף הקורונה בהיקפים רחבים לא התממשו.

4,031 אזרחים הצביעו בקלפיות המיוחדות שהוקמו עבור אנשים השוהים בבידוד בית מחשש לקורונה, והופעלו על ידי מגן דוד אדום. לפי משרד הבריאות, 5,631 אנשים שהו בבידוד ביום הבחירות – כלומר, כ-72% מהם הצביעו – שיעור גבוה במעט משיעור ההצבעה הכללי.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בתחילת יום הבחירות אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין, לאחר שהצביע: "היום אין בי שום חגיגיות, יש לי תחושה לא פשוטה, אפילו של בושה, מולכם, אזרחי ישראל היקרים. לא מגיעה לנו עוד מערכת בחירות איומה שמתדרדרת עד כדי טינופת".

הסיקור החי הסתיים. ניתן לקרוא את הסיקור כפי שהיה

מזג האוויר ביום הבחירות: מעונן עד מעונן חלקית

מזג האוויר בינתיים מאיר פנים אל המצביעים ואל פעילי המפלגות השונות העומדים מחוץ לקלפיות. היום צפוי להיות מעונן עד מעונן חלקית והטמפרטורות יוסיפו להיות נמוכות מעט מהממוצע לתקופה.

ח"כ אריה דרעי הצביע בהר נוף: "גוש הימין קרוב ל-60 מנדטים"

"ההכרעה היום חייבת להיות ברורה ביותר" אמר ראש מפלגת ש"ס, "אנחנו קרוב ל-60 מנדטים, עם קצת מאמץ ואם אנשים לא ישליכו את הפתק שלהם לאיבוד לעוצמה יהודית ובכל יחזקו את השמאל ויענישו בזה את ארץ ישראל – אנחנו בעזרת השם נעבור".

אריה דרעי מצביע בבחירות לכנסת ה23 בירושלים. 2 במרץ 2020. (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)​

יו"ר מפלגת העבודה גשר מרצ, ח"כ עמיר פרץ: "הלחמו על האמת שלכם, על האמת של הבריאות שלכם, האמת של החינוך שלכם"

ח"כ פרץ אמר את הדברים הבוקר (שני) בשדרות כאשר הגיע להצביע יחד עם רעיתו אחלמה פרץ בעירו שדרות. הוא הוסיף: "הגענו לרגע האמת. המאבק בין הגושים צמוד מאוד, והניצחון בהישג יד. אנחנו יכולים לעשות את זה. הלחמו על האמת שלכם, על האמת של הילדים שלכם, על האמת של ההורים שלכם".

ח"כ עמיר פרץ ורעייתו אחלמה פרץ בעת הצבעתם בעיר מגוריהם שדרות (צילום: דוברות העבודה גשר מרצ.)

השר ליצמן: "התשובה שלנו למסע ההסתה נגד הציבור החרדי היא בקלפי"

שר הבריאות יעקב ליצמן הצביע בקלפי בירושלים, וקרא לבוחריו לצאת להצביע: "הצבעה ליהדות התורה היא התשובה לכל ההסתה וההכפשות נגדנו מליברמן ולפיד".

השר יעקב ליצמן מצביע בקלפי בירושלים לכנסת ה23. (יונתן זינדל/פלאש90)

עתירה ראשונה לוועדת הבחירות: העבודה גשר מרצ טוענת כי פעילי ליכוד תלו שילוט תעמולה אסור בסמוך לקלפי

מפלגת העבודה דשר מרצ טוענת כי בקלפי מספר 1 בבית עזרא נתלו שלטי ליכוד האסורים על פי חוק התעמולה. בעקבות זאת הגישה המפלגה עתירה לוועדת הבחירות הדורשת כי זו תורה על הסרתם המיידית.

עתירה לוועדת הבחירות המרכזית: ש"ס מחלקת קמעות, יש להטיל קנסות

העבודה גשר מרצ עתרה לוועדת הבחירות המרכזית בטענה כי ש"ס מחלקת לבוחרים קמעות, זאת בניגוד לאיסור חלוקת חפצים אסורים ביום הבחירות. על פי העתירה חולקו קמעות מחוץ לקלפיות בהרצליה ובמושב חירות, ומדובר ב"עניין שהפך למסורת". לדבריהם חלוקת הקמות סותרת את הוראות סעיף 8 לחוק התעמולה ועל כן יש להטיל קנסות על המפלגה.

קמעות שחולקו לבוחרים על ידי פעילי ש"ס.

יו"ר כחול לבן בני גנץ: "אני קורא לכולם, אלו שתומכים בי ואלו שלא תומכים בי, ללכת ולממש את זכותם להצביע"

יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיע להצביע בקלפי בראש העין שם אמר: "זהו יום של תקווה. יום של אחדות בעם. אני מסתכל לאזרחי ישראל בעיניים ואומר להם שהשינוי אפשרי. אני מעמיד את עצמי לרשות מדינת ישראל וביחד נצא לדרך חדשה. אני קורא לכולם – אנחנו נכבד את הדמוקרטיה, צאו להצביע

יו"ר סיעת כחול לבן בני גנץ מצביע עם רעייתו בקלפי בראש העין בבחירות לכנסת ה-23 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)​

אחוז הצבעה עד השעה 10:00: 14.5, 0.5% פחות מהבחירות הקודמות

ריבלין: "תחושת בושה קשה, מולכם, אזרחי מדינת ישראל"

"זהו בדרך כלל יום חג אבל למען האמת אין בי שום חגיגיות. רק תחושת בושה קשה, מולכם, אזרחי מדינת ישראל" כתב נשיא המדינה ראובן ריבלין בדף הפייסובק שלו, "זה פשוט לא מגיע לנו. לא מגיעה לנו עוד מערכת בחירות איומה ומטונפת כמו המערכת שנגמרת היום ולא מגיעה לנו תקופת חוסר היציבות הבלתי נגמרת. מגיעה לנו ממשלה, שתעבוד עבורנו."

נשיא המדינה מצביע בבחירות לכנסת ה-23 (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)

"לכן, אני מבקש – צאו להצביע" הוסיף, "כל הצבעה נכונה. כל קול הוא קולכם. צאו להשמיע אותו.אני מאוד מקווה שנתראה פה שוב רק ב2024, או לפחות שלא אפגוש עוד מערכת בחירות כנשיא המדינה היקרה הזו."

כ 40 אלף מטיילים הגיעו אל הגנים הלאומיים ושמורות הטבע

כך נמסר מרשות הטבע והגנים. בין האתרים הבולטים היו: מצדה עם 1900 מבקרים, ירקון תל אפק עם 1700 מבקרים, בניאס עם 1500 מבקרים, קיסריה עם 1300 מבקרים ובית גוברין עם 1000 מבקרים.

מטיילים בארבל, ביום הבחירות לכנסת ה-23 (צילום: אסף דורי רשות הטבע והגנים)

שיעור ההצבעה עד השעה 12:00 עומד על 27.6%, עלייה של 0.8% בהשוואה לסבב הקודם

בסבב א׳ של הבחירות עמד שיעור ההצבעה בשעה זו על 24.8 אחוז בלבד., בסבב ב׳ היה 26.8 אחוז.

לאחר שתאונה שיתקה את הרכבת מצפון להרצליה: תנועת הרכבות תחודש בהדרגה

מרכבת ישראל נמסר כי באישור המשטרה, נפתחה לתנועת רכבות מסילה אחת מתוך שתיים באיזור בית יהושע, ותנועת הרכבות באיזור מחודשת כעת, ותחזור לסדרה בהדרגה.

שב"ס: 59% מהאסירים הצביעו נכון לשעה 14:00

משירות בתי הסוהר נמסר כי ב-55 הקלפיות המוצבות במתקני כליאה ברחבי הארץ הצביעו 59% מבעלי זכות הבחירה. הקלפיות יסגרו בשעה 20:00.

עד השעה 14:00 הצביעו 38.1 אחוז מהבוחרים, עלייה של 1.6% מהסבב הקודם

בבחירות שנערכו בספטמבר 2019 הצביעו בשלב זה של היום 36.5% מהמצביעים. בבחירות באפריל הצביעו 35.8%.

העתירה התקבלה: ייאסר על ש"ס לחלק קמיעות נגד קורונה

יו"ר ועדת הבחירות ניל הנדל קיבל את עתירת מפלגת העבודה גשר נגד תנועת ש"ס והוציא צו למניעת המשך חלוקת הנרות או הקמיעות נגד הקורונה.

מש"ס נמסר בתגובה: "אנו מכבדים את ועדת הבחירות למרות שאנו מתנגדים להחלטה שהתקבלה. שוב הוכח שמרצ המתיימרת להיות פתוחה ו׳ליברלית׳ מנסה לכפות את אורח חייה על ציבור מסורתי ודתי גדול שמאמין בכוח התפילה והסגולה כנגד פגעים רעים ומחלות."

המשטרה: חשד להתחזות במספר קלפיות ברחבי הארץ

משטרת ישראל הודיעה כי בקלפיות במודיעין עילית, בירושלים, בבני עי״ש ובנהריה עלה חשד להתחזות כאשר מצביעים הגיעו להצביע ונמסר להם שכבר הצביעו. המשטרה פתחה בבדיקת המקרים ובירור הנסיבות.

עוד מדווחים במשטרת ישראל כי צעיר בן 22 שהפר את הסדר בסמוך לקלפי בדיר אל אסד נעצר לחקירה לאחר שתקף את השוטרים במקום. במהלך היום טיפלו השוטרים במספר הפרות סדר ברחבי הארץ.

בוחרים בטבע: 150 אלף ביקרו בשמורות הטבע

כ-150 אלף מטיילים ו-10,000 תיירים יצאו אל הגנים הלאומיים ושמורות הטבע כך נמסר מרשות הטבע והגנים. שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים: "מאחל לכולנו שהממשלה שתקום תקיים את ישיבתה הראשונה בחיק הטבע ותאפשר לחיות הבר ולכל שכניהן לבוא ולספר על מה שעובר עליהן בזמן האחרון".

בין האתרים הבולטים היו: מצדה עם 3,000 מבקרים, ירקון תל אפק עם 5,600 מבקרים, בניאס עם 4,200 מבקרים, קיסריה ואשקלון עם 3,300 מבקרים בכל אתר, בית גוברין עם 3,100 מבקרים ונחל עיון עם 2,400 מבקרים.​

מטיילים בכרמל, ביום הבחירות לכנסת ה-23 (צילום: רעיה שורקי רשות הטבע והגנים)

הקניות שאחרי: הישראלים הוציאו 630 מיליון שקלים ב-2.6 מיליון עסקאות

מנתוני חברת שב״א (שירותי בנק אוטומטיים), מפעילת מערכת התשלומים הלאומית באשראי, עולה כי בין 9:00 ל-16:00 ביצעו הישראלים למעלה מ-2.6 מיליון עסקאות אשראי בסכום כולל של למעלה מ-630 מיליון ש״ח. קצב העסקאות בכרטיסי אשראי חצה את ה-7,000 עסקאות לדקה בין 13:00 ל-14:00. בשעה זו בוצעו למעלה מ-450 אלף עסקאות בהיקף של 110 מיליון ש״ח.

ההצבעה בצה"ל לקראת סיום

חיילי צה"ל מצביעים בחרמון, יום הבחירות לכנסת ה-23, 2 במרץ 2020 (צילום: טוויטר צבא הגנה לישראל)

הקלפיות המיוחדות לחולי הקורונה יישארו פתוחות עד השעה 19:00

ממד"א נמסר כי מאז פתיחת הקלפיות המיוחדות למבודדי הבית שנפתחו הבוקר בשעה 10:00 ועד לשעה 16:30 הגיעו 3,262 לממש את זכותם להצביע. עוד נמסר כי עד כה הכל מתנהל כמתוכנן ללא ארועים חריגים.

הגבוה ביותר מאז בחירות 99: אחוז ההצבעה עד השעה 16:00 עומד על 47%

אחוז ההצבעה נכון לשעה 16:00 עומד על 47%, כ-3,033,521 מצביעים. מדובר בעלייה של 2.7% בהשוואה לסיבוב הבחירות הקודם שנערך בספטמבר 2019, ועלייה של 4.2% בהשוואה לסיבוב הבחירות שנערך באפריל.

3,961 מהאזרחים הנמצאים בבידוד בגלל קורונה הצביעו בקלפיות המיוחדות

ממד"א נמסר כי מאז פתיחת הקלפיות המיוחדות למבודדי הבית שנפתחו הבוקר בשעה 10:00 ועד לשעה זו (18:45) הגיעו 3,961 לממש את זכותם להצביע. עד כה הכל מתנהל כמתוכנן ללא אירועים חריגים.

נכון לשעה 18:00 בערב - הצביעו 56.3% מבעלי זכות הבחירה

לפי ועדת הבחירות המרכזית מספר המצביעים עומד על 3,634,474. בסבב הקודם של הבחירות עמד שיעור המצביעים בשעה זו על 53.5%, ובסבב שלפניו על 52%.

המשטרה טיפלה באירועי אלימות נקודתיים בקלפיות, דיווחים על מספר נסיונות התחזות

מאז שעות הבוקר נרשמו אירועי אלימות והפרת סדר נקודתיים במספר קלפיות ברחבי הארץ שטופלו על ידי המשטרה. בין האירועים שטופלו: אדם שהתפרע בקלפי בירושלים, אירוע הפרת סדר וגניבת פתקים בקלפי בחדרה, צעיר שנעצר בדיר אל אסד לאחר שהפר את הסדר, סירב להישמע להוראות שוטרים ואף תקף אותם, וכן חשד לתקיפת מזכירת קלפי בעיר עכו.

במשטרה התקבלו גם מספר תלונות ודיווחים ממצביעים במספר קלפיות ברחבי הארץ, לפיהם כשהגיעו לקלפיות גילו שאנשים כבר הצביעו בשמם. מקרים בודדים אלו התרחשו, בין היתר, בקלפיות באזור ירושלים, חיפה, קרית מוצקין, אשדוד, קדימה צורן, אדם ובני עייש. מהמשטרה נמסר כי המקרים נבדקים בתאום עם ועדת הבחירות המרכזית.

בנוסף טיפלו השוטרים במספר ניסיונות התחזות בקלפיות ברחבי הארץ. כך למשל באזור הדרום התקבל דיווח על אדם שניסה להצביע עם תעודת זהות של אחר וכשהגיעו השוטרים למקום, ניסה להימלט, נתפס ונעצר לחקירה. במג'ד אל כרום עוכב לחקירה אדם כשהוא משקר לגבי זהותו ומנסה עפ"י החשד להתחזות לאחר ע"י הצבעה עם דרכון מזויף. בנוסף טופל אירוע של חשד לזיוף בקלפי במודיעין עילית, כאשר אדם שכבר הצביע חזר למקום עם תעודת זהות מזויפת של אדם הנמצא בחו"ל ועליה הודבקה תמונתו.

כ-4,000 אזרחים הצביעו בקלפיות המיוחדות למבודדי הקורונה - שיעור הצבעה של כ-72%

18 הקלפיות המיוחדות למבודדי הבית שהוקמו ע"י ועדת הבחירות המרכזית ברחבי הארץ נסגרו בשעה 20:00 – כך נמסר ממגן דוד אדום. בקלפיות אלו הצביעו 4,073 אנשים לכנסת ה-23. הקלפיות אוישו ע"י למעלה מ-100 חובשים ופראמדיקים של מגן דוד אדום.

הקלפיות יועדו לכ-5,630 אזרחים השוהים בבידוד בית עקב חשד לנגיף הקורונה. המשמעות: שיעור ההצבעה בקלפיות אלו עמד על כ-72%, מעט גבוה משיעורי ההצבעה בבחירות הקודמות, שעמדו על 68.5% באפריל 2019, ו-69.8% בספטמבר 2019.

שיעור ההצבעה נכון ל-20:00 בערב: 65.6% - הגבוה ביותר מאז 1999

אחוז ההצבעה הכלל ארצי נכון לשעה 20:00 עומד על 65.6% – כך נמסר מוועדת הבחירות המרכזית. בסך הכל הצביעו 4,233,012 בוחרים. מדובר על 2% יותר משיעור ההצבעה בשעה זו מהבחירות לכנסת ה-22, שעמד על 63.7%.

הסתיימה ההצבעה בבתי הכלא

הקלפיות נאספות על ידי ועדות הקלפי לאחר יום בחירות שעבר באופן תקין ברחבי הארץ. סטטוס אחוז הצבעה ברמה הארצית עומד על 80%, אחוז גבוה לעומת שני מועדי הבחירות האחרונים.

מדגמים: הליכוד מתחזק, גוש הימין עומד על 60 מנדטים

ערוץ 11

הליכוד – 36, כחול לבן – 33, הרשימה המשותפת – 15, ש"ס – 9, יהדות התורה – 8, ימינה – 7, ישראל ביתנו – 6, העבודה גשר מרץ -6

ערוץ 12

הליכוד – 37, כחול לבן – 33, הרשימה המשותפת – 14, ש"ס -9, יהדות התורה – 7, ימינה – 7, עבודה – 7, ישראל ביתנו -7

ערוץ 13

הליכוד – 37, כחול לבן – 32, הרשימה המשותפת – 14, ש"ס – 9 מנדטים, העבודה גשר מרצ – 6, ימינה – 6, ישראל ביתנו – 8, יהדות התורה – 8.

שיעור ההצבעה - 71%, הגבוה ביותר בשלושת הסבבים

ועדת הבחירות המרכזית הודיעה כי שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת ה-23 עמד על 71% – הגבוה ביותר מבין שלושת סבבי הבחירות בשנה האחרונה (באפריל 2019 עמד שיעור ההצבעה על 68.46%, ובספטמבר 2019 הוא עמד על 69.8%). בבחירות 2015 עמד שיעור ההצבעה על 72.34%.

לפי אומדן הוועדה, 4,579,931 בעלי זכות בחירה הצביעו בבחירות לכנסת ה-23.

בוועדה מציינים כי אומדן שיעור ההצבעה חושב על בסיס שקלול נתוני מיפקד קלפיות שהתקבלו מ-7,638 קלפיות מתוך 10,631 הקלפיות ברחבי הארץ, יחד עם שקלול נתוני מדגם מייצג של 499 מתוך ​566 קלפיות המדגם.

עדכון למדגמי ערוץ 12 ו-13: 59 מנדטים ל'גוש הימין'

תוצאות המדגמים של ערוצי החדשות (גרפיקה: אידאה)

לפי עדכונים למדגמי ערוץ 12 ו-13, 'גוש הימין' (הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה) יורד מ-60 מנדטים ל-59 מנדטים.

על פי עדכון לסקר ערוץ 13, שנערך על ידי פרופ' קמיל פוקס: הליכוד 37, כחול לבן 34, הרשימה המשותפת 14, ש"ס 9, יהדות התורה 7, העבודה-גשר-מרצ 7, ימינה 6, ישראל ביתנו 6. בסה"כ לגוש הימין – 59 מנדטים.

על פי עדכון לסקר ערוץ 12, שנערך על ידי חברת 'מדגם' בניהול ד"ר מנו גבע:
הליכוד 37, כחול לבן 32, הרשימה המשותפת 15, ש"ס 9, ישראל ביתנו 7,
יהדות התורה 7, העבודה-גשר-מרצ 7, ימינה 6. בסה"כ לגוש הימין – 59 מנדטים.

גם במדגם המעודכן של כאן חדשות: 59 מנדטים ל'גוש הימין'

לפי המדגם המעודכן בכאן חדשות, שנערך על ידי חברת Kantar: הליכוד 36, כחול לבן 33, הרשימה המשותפת 15, שס 9, יהדות התורה 8, ישראל ביתנו 7, העבודה/גשר/מרצ 6, ימינה 6. סה"כ מנדטים ל'גוש הימין' (הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה): 59.

מערכת הבחירות נערכת בצל התפרצות נגיף הקורונה, כשבימים האחרונים מתרבים הדיווחים על נשאים וחולים בישראל. בוועדת הבחירות המרכזית הזהירו מדיווחים כוזבים על התפרצות הנגיף, ומבהירים כי אין להאמין לדיווחים שלא מגיעים ישירות ממשרד הבריאות. בעבור יותר מ-5,630 ישראלים שנמצאים בבידוד לאחר שנחשפו לנגיף, הוקמו במיוחד 13 מתחמי הצבעה בבידוד.

ספירת הקולות בקלפיות גם החלה, ובמקביל אליה תחל ספירת המעטפות הכפולות באתר הספירה של ועדת הבחירות המרכזית. מחר (שלישי) בבוקר צפויות להתפרסם התוצאות הראשונות.

בבחירות התמודדו 30 רשימות, שיצטרכו לעבור את אחוז החסימה שעומד על 3.25% כדי להבחר לכנסת. במערכת הבחירות לכנסת ה-22 שנערכה בספטמבר האחרון עמד שיעור ההצבעה הסופי על 69.83%, עלייה של יותר מנקודת אחוז מהבחירות לכנסת ה-21 שנערכו באפריל. בבחירות האחרונות נדרשו 35,917 קולות להשגת מנדט אחד.

ב-96 קלפיות שהוצבו בנציגיות ישראל בחו"ל כבר נערכה ההצבעה לפני כשבועיים, בה הצביעו שגרירים, עובדי מדינה ונציגי ישראל שנמצאים בחו"ל.