514 תלונות על אלימות במשפחה התקבלו בשבוע האחרון (13-19.5) במוקד 118 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, עליה של 37% לעומת השבוע שעבר (6-12.5) בו התקבלו 373 תלונות. במשרד מעריכים שמקרי הרצח האחרונים הביאו לעלייה בדיווחים. בשלושה השבועות האחרונים נרצחו בארץ שלוש נשים: בסוף אפריל נרצחה מאסטוול אלאזה, לפני כשבועיים נרצחה טטיאנה חייקין וביום שבת האחרון נרצחה מאיה ווישניאק.

מניתוח הנתונים עולה כי 328 מהתלונות היו על אלימות בין בני זוג, 88 תלונות על אלימות בין בני משפחה שאינם בני זוג, 52 תלונות על אלימות כנגד ילדים, 8 תלונות על אלימות כנגד אזרחים ותיקים, 7 תלונות היו על הטרדה מינית, 14 תלונות על הזנחת חסר ישע, 13 תלונות התקבלו משכנים או ממכרים, ו-4 תלונות על אלימות כלפי גברים. ב-112 פניות הזעיקו מוקדני משרד הרווחה את משטרת ישראל.

מוקד 118 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים פועל במהלך כל שעות היממה ומקבל דיווחים ותלונות בנושאים מגוונים, ובראשם אלימות במשפחה. מאז פרוץ משבר הקורונה וההסתגרות בבתים חלה עלייה במספר הדיווחים על אלימות במשפחה וכוח האדם במוקד תוגבר על מנת להבטיח מענה יעיל ומהיר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

באחרונה יזם משרד הרווחה אפשרות להגיש "פניה שקטה" למוקד באמצעות הודעת טקסט לטלפון מספר 055-7000128, במטרה להתמודד עם מצבים שבהם נפגעי ונפגעות אלימות לא יכלו לשוחח באופן חופשי עקב הקרבה לפוגע.  פניות בנוגע לאלימות במשפחה שמגיעות למוקד מופנות לעובדות הסוציאליות שמסייעות לפונה במידע, בהכוונה ובליווי. אנשי המוקד הזעיקו החודש את משטרת ישראל לטיפול ב-112 מקרים דחופים.

איציק שמולי, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, התייחס לנתונים וקרא להעברת התקציבים הנדרשים לתכנית למניעת אלימות: "אלימות במשפחה היא מגפה לאומית. כדי להציל את הנרצחת הבאה חייבים להתעורר. כל עיכוב בהעברת התקציב עלול לעלות לנו בחיי אדם, זו משימתנו כממשלה".​

התכנית למניעת אלימות במשפחה קבעה תוספת תקציב למשרדי הממשלה בסך 50 מיליון ש"ח מדי שנה בין השנים 2017 ל-2021. בפועל, עד שנת 2019 הועברו רק כ-50 מיליון ש"ח, והתקציב נותר קפוא גם ב-2020 עקב היעדר תקציב מדינה מאושר.