יום לאחר יציאת צה"ל מדרום לבנון, ב-26 במאי 2000, נשא מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה נאום אל הלבנונים, אך ייעד אותו לאוזנם של הישראלים. בנאומו השווה נסראללה את החברה הישראלית לרשת קורי עכביש דקיקה, אשר לא תעמוד בשום לחץ – והפציר בפלסטינים לעשות הכל בכדי למוטט את השלטון הציוני. נסראללה הכריז כי על אף העוצמה הצבאית של ישראל, מבחינה חברתית פנימית, היא שבירה ומפוררת, וכי לא תעמוד במתקפות נוספות.

בימי מלחמת לבנון השנייה, התגלו הכוחות החיוביים של החברה הישראלית. לצד הפקרות וחוסר אחריות, בעיקר של המדינה, אזרחיות ואזרחי ישראל פתחו את לבם וביתם, כיחידים וכקבוצות, לטובת תושבי הצפון. אלפי ישראלים אירחו תושבים בביתם, שלחו חבילות לחיילים בחזית, עלו לישובי הצפון – לעזור, לשמח ולהדריך. ההתייצבות למילואים הייתה אדירה, ורוחם של חיילות וחיילי צה"ל עמדה באתגרים.

חייל מילואים, מלחמת לבנון השנייה צילום: פלאש 90.

חייל מילואים, מלחמת לבנון השנייה צילום: פלאש 90.

לצד השמות, המספרים והנתונים שמובאים כאן, שיבצנו מספר סיפורים, קטנים כגדולים, של התגלמות החוסן הישראלי בימי הלחימה, אשר הפכו את קורי העכביש לפלדה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

טרום המלחמה
ב-4 במאי 2006 קמה הממשלה השלושים ואחת של ישראל, בה כיהנו אהוד אולמרט כראש הממשלה, עמיר פרץ כשר הביטחון וציפי לבני כשרת החוץ.
ב-25 ביוני נחטף רב"ט גלעד שליט על ידי החמאס, כאשר הטנק שהיה עליו הותקף ליד הגדר בעזה. ב-28 ביוני יצאה מדינת ישראל למבצע צבאי בשם 'גשמי קיץ' ברצועת עזה.

היום הראשון, 12 ביולי 2006
בשעה 09:05, הפגיז חיזבאללה את ישובי הצפון בירי מרגמות וקטיושות כפעולת הסחה. באותו זמן באזור זרעית, תקפה חוליית חיזבאללה בטילי נ"ט שני האמרים שנקראו לסיור על קו הגבול. ברכב הראשון נסעו סמ"ר אלדד רגב ורס"ל אהוד גולדווסר שנפגעו מהירי. ברכב השני נהרגו שלושה לוחמים. חוליית חיזבאללה חטפה את גולדווסר ורגב, ונסוגה לשטח לבנון, שם עמד רכב סמוך לגדר שהעביר אותן במהירות למקום מסתור בכפר עייתא א-שעב. צה"ל הכריז על נוהל 'חניבעל' (נוהל בעת חטיפת חייל – מ.ר.), וטנק שנשלח לאתר את החטופים עלה על מטען גחון וארבעת אנשי צוותו נהרגו. בהמשך נהרג חייל נוסף מגדוד 50 מירי מרגמה.
צה"ל תקף יותר מ-35 יעדים בדרום לבנון, בעיקר עמדות של חיזבאללה וצירי גישה מרכזיים. במסיבת עיתונאים שקיים ראש הממשלה, אהוד אולמרט הכריז כי "אירועי הבוקר אינם בגדר של התקפת טרור, אלא פעולה של מדינה ריבונית שתקפה את ישראל, ללא סיבה וללא התגרות. ממשלת לבנון, שחיזבאללה הוא חלק ממנה, מנסה לערער את היציבות האזורית. לבנון היא האחראית, ולבנון תשא בתוצאות פעולותיה".
שמונה נהרגו: רס"ל אייל בנין ז"ל בן ה-22, רס"ל שני תורג'מן ז"ל בן ה-24, רס"ל וויסאם נאזל ז"ל בן ב-27, סמל נמרוד כהן ז"ל בן ה-19, סמ"ר יניב בר-און ז"ל בן ה-19, סמ"ר אלכס קושנירסקי ז"ל בן ה-21, סמ"ר גדי מויסייב ז"ל בן ה-20, סמ"ר שלומי ירמיהו ז"ל בן ה-20.

היום השני, 13 ביולי 2006
צה"ל המשיך את תקיפות חיל-האויר, בין השאר תקף והשבית את שדה התעופה הלאומי בלבנון.
חיזבאללה ירה רקטות גראד לעבר יישובי הצפון, ובפעם הראשונה הצליח להגיע לחיפה.
תושבי הצפון מתחילים לעזוב את בתיהם ולהדרים.
בישיבה של ועדת חוץ וביטחון אמר שר הביטחון עמיר פרץ כי "אנחנו צריכים לקבוע לנו את פרק הזמן שבו אנחנו רוצים לשנות מצב בכמה יעדים שקבענו, למרות הלחץ הבין-לאומי (שצפוי להגיע)".
125 רקטות נורו לעבר ישראל.
שתי הרוגות: מוניקה לרר ז"ל בת ה-40, וניצן רובין ז"ל בת ה-33.

תושבי קרית שמונה ישנים במקלט. 14 ביולי 2006. צילום: פייר טרדג'מן, פלאש 90.

תושבי קרית שמונה ישנים במקלט. 14 ביולי 2006. צילום: פייר טרדג'מן, פלאש 90.

היום השלישי, 14 ביולי 2006
צה"ל תקף יעדים על כביש ביירות-דמשק, גשרים, מאגרי דלק ובסיס טילים נגד טנקים. כמו כן, הופצץ וקרס מטה חזבאללה באזור ביר חסן.
חיזבאללה המשיך בירי מטחי רקטות על ישובי הצפון.
נסראללה הכריז על פגיעה בסטי"ל ישראלי. על ידי טיל נגד ספינות מתוצרת איראנית. מהפגיעה בסטי"ל נהרגו ארבעה חיילים.
182 רקטות נורו לעבר ישראל.
שישה הרוגים: עומרי פסחוב ז"ל בן השש, יהודית איצקוביץ ז"ל בת ה-58, סמל יניב הרשקוביץ ז"ל בן ה-21, רס"ר דב שטרנשוס ז"ל בן ה-37, רב"ט שי אטיאס ז"ל בן ה-19, סמ"ר טל אמגר ז"ל בן ה-21.

היום הרביעי, 15 ביולי 2006
צה"ל תקף מעוז חיזבאללה ברובע הדרומי של ביירות והצליח לפגוע במטה של המנהיג הרוחני של חזבאללה, השייח' מוחמד חוסיין פדלאללה. תקיפה נוספת בנמל טריפולי בצפון לבנון. בתקיפה אווירית על הכפר מירוואחין נהרגו 15 אנשים בפגיעה בשיירת כלי רכב, רובם נשים וילדים.
שר הביטחון עמיר פרץ, הכריז על מצב מיוחד בעורף.
ראש ממשלת לבנון פנה בנאום לקהילה הבין לאומית וקרא להפסקת אש. נאסראללה הודיע כי הארגון יפתיע את ישראל בירי למקומות מרוחקים יותר.
187 רקטות נורו לעבר ישראל; לראשונה פוגעות רקטות בטבריה.
החוסן הישראלי: רחל לזר, בת 78 מנהריה, בחרה להתנדב בזמן המלחמה. לזר פעלה במשך יותר מ-15 שעות ביממה בעזרה לקשישים. היא עברה בין המקלטים וחילקה תרופות לנזקקים וביתר הזמן העניקה תמיכה טלפונית לאלו שפנו למוקד העירוני בעיר.

היום החמישי, 16 ביולי 2006
צה"ל תקף מטרות בצור ובביירות והצליח לפגוע בתחנת השידור של חיזבאללה, "אל מנאר" ששידוריה שובשו. צה"ל פיזר כרוזים הקוראים לתושבי דרום לבנון להתפנות מבתיהם.
40 אזרחים לבנונים נהרגו ועשרות נפצעו, נסראללה איים להפציץ את המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה.
ועידת ה-G8 הכוללת את ארה"ב, רוסיה, קנדה, יפן, גרמניה, צרפת, איטליה ובריטניה התכנסה ולצד גינוי חיזבאללה, ניסחה את תנאי סיום המערכה בלבנון.
בשעות הבוקר פגעו רקטות במוסך רכבת ישראל שבחיפה ונהרגו שמונה עובדים, ניסים אלהרר ז"ל בן ה-43, עשהאל דמתי ז"ל בן ה-39, דוד פלדמן ז"ל בן ה-28, דניס לפידוס ז"ל בן ה-24, רפי חזן ז"ל בן ה-30, ראובן לוי ז"ל בן ה-47, שמואל בן שמעון ז"ל בן ה-41, שלומי מנסורה ז"ל בן ה-35.

תחנת הרכבת בחיפה בה נהרגו שמונה עובדים 16 ביולי 2006. צילום: פייר טרדג'מן, פלאש 90.

תחנת הרכבת בחיפה בה נהרגו שמונה עובדים 16 ביולי 2006. צילום: פייר טרדג'מן, פלאש 90.

היום השישי, 17 ביולי 2006
צה"ל המשיך לתקוף בהיקף יותר מצומצם, בעיקר בבעל-בק וכן תקף מכ"מים ימיים של צבא לבנון.
אזרחים רבים בדרום לבנון עזבו את בתיהם וניסו לפרוץ אל בסיסי האו"ם באזור, האו"ם סירב לתת להם להיכנס.
אהוד אולמרט, ראש הממשלה נאם מעל בכנסת: "בשם העם בישראל, בשם כל תושבי המדינה, באתי לכאן היום, כדי להודיע קבל עם ועולם: איננו מחפשים מלחמה או עימות חזיתי, אך בעת הצורך לא נרתע מהם. רק עם היודע להגן על חירותו באמת זכאי לה. אנו זכאים לחירותנו. אנו יודעים להילחם למענה ולהגן עליה, הפסקת אש – רק אם חיזבאללה יעזוב".
92 רקטות נורו לעבר ישראל.
החוסן הישראלי: צפורה נאמן ומשה נתן שהו במהלך המלחמה ב-33 מקלטים בצפון והפעילו כ-700 ילדים ומבוגרים, יהודים וערבים, בסדנאות אמנות.

היום השביעי, 18 ביולי 2006
צה"ל תקף מטרות חיזבאללה ביניהן משגרי רקטות, צירי תנועה ומחסני נשק ותחמושת. הופצצו משאיות שנשאו אמצעי לחימה מסוריה ללבנון באזור הבקעה.
ועדת חוץ וביטחון של הכנסת אישרה הכרזת "מצב מיוחד" בעורף ללא הגבלת זמן.
על פי החלטת הדרג המדיני צה"ל אפשר לאוניות ומסוקים לפנות אזרחים זרים מלבנון
136 רקטות נורו לעבר ישראל.
אזרח אחד נהרג: אנדרי זילנסקי ז"ל בן ה-37.
החוסן הישראלי: עשרות מתנדבי העמותה "לאנשים מאושרים" הגיעו לבסיסי צה"ל בצפון והעניקו טיפולי מסאג' וטיפול להרגעה.

18 ביולי 2006. צילום: אוליבייר פיטוסי / פלאש 90.

18 ביולי 2006. צילום: אוליבייר פיטוסי / פלאש 90.

היום השמיני, 19 ביולי 2006
צה"ל שינה אסטרטגיה בפקודת המטכ"ל, לראשונה מאז פרוץ המלחמה. משמע כניסה קרקעית לתוך לבנון.
130 רקטות נורו לעבר ישראל.
ארבעה הרוגים: סמ"ר יותם גלבוע ז"ל בן ה-21, סמ"ר יונתן הדסי ז"ל בן ה-21, רביע טלוזי ז"ל בן השלוש ומוחמד טלוזי ז"ל בן השבע.

היום התשיעי, 20 ביולי 2006
הקרב במארון א-ראס: לוחמי פלס"ר צנחנים נתקלו במארב נ"ט בפאתי הכפר מרון א-ראס. הלוחמים נחשפו כשעלו לתפוס עמדה בבניין ומטח כבד של יריות הופעל כנגדם. הבניין עלה באש והכוח נלכד. לוחמי אגוז הוקפצו על מנת לסייע, ובהיתקלות עם מחבלי חיזבאללה ארבעה מהם נהרגו.
בזכות איסוף מכשיר קשר של חיזבאללה על ידי לוחמי הפלס"ר, התאפשרה האזנה לרשת התקשורת של ארגון הטרור, וצה"ל הצליח לפגוע בחוליות רבות של חיזבאללה. בשעות הערב החלה נסיגה כללית של החיזבאללה מהכפר. לסיירת הצנחנים הוענק צל"ש יחידתי והלוחמים יוני אסרף ואליעזר קהן קיבלו את עיטור העוז.
34 רקטות נורו לעבר ישראל.
שישה נהרגו: רס"ן בנג'י הילמן ז"ל בן ה-27, סמ"ר רפנאל מוסקל ז"ל בן ה-21, סמ"ר נדב באלווה ז"ל בן ה-21, סמ"ר לירן סעדיה ז"ל בן ה-21, סמ"ר יהונתן (סרגיי) וולסיוק ז"ל בן ה-21, רס"ן רן כוכבא ז"ל בן ה-37.

שר הבטחון עמיר פרץ, בביקור במקלט בקריית שמונה 20 ביולי 2006. צילום: חיים אזולאי / פלאש 90.

שר הבטחון עמיר פרץ, בביקור במקלט בקריית שמונה 20 ביולי 2006. צילום: חיים אזולאי / פלאש 90.

היום העשירי, 21 ביולי 2006
צה"ל החל בגיוס מילואים ראשון של חטיבת חי"ר (אלכסנדרוני).
ארה"ב דחתה את ההצעה הצרפתית להפסקת אש מיידית.
בישיבת ממשלה אמר הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ לראש הממשלה אולמרט כי יש להרהר בפעולה קרקעית גדולה.
79 רקטות נורו לעבר ישראל.
החוסן הישראלי: התנועה ליהדות מתקדמת, המרכז לפלורליזם יהודי אירח 200 משפחות מהצפון בכפר סילבר. הילדים הודרכו על ידי המדריכים של תנועת הנוער תל"ם. מאות ערכות מזון, ציוד לתינוקות וציוד יצירה חולקו לאזרחים בצפון.

היום האחד עשר, 22 ביולי 2006
כוחות חי"ר, הנדסה ושריון רבים נכנסו לדרום לבנון כדי לאתר את אתרי שיגור הרקטות.
מאות אלפי אזרחים לבנונים בורחים ועושים את דרכם צפונה.
129 רקטות נורו לעבר ישראל.

היום השניים עשר, 23 ביולי 2006
צה"ל תקף עשרות יעדים בלבנון, ביניהם מבנים ומפקדות בביירות ובצידון, כ-18,000 חיילי מילואים גויסו.
הממשלה הגיעה להסכמה על המתווה להצבת כוח בינלאומי בדרום לבנון, ועל הקמת צוות בין-משרדי לניהול המגעים הבינלאומיים לסיום הלחימה.
94 רקטות נורו לעבר ישראל.
שני הרוגים: שמעון גליקליך ז"ל וחביב עוואד ז"ל בן ה-48.
החוסן הישראלי: רונן שוקר ממספרת נווה-צדק, היה אחד מ-16 מעצבי שיער שהגיעו למספר שעות להעניק תספורות לתושבי הצפון בעיר האוהלים בניצנים. "אנחנו נהנים מכל רגע, התודה בעיניהם של תושבי הצפון והעובדה שהעלינו חיוך על פניהם בימים קשים כאלו, זה השכר שלנו".

קונדוליזה רייס מזכירת המדינה האמריקאית וראש הממשלה אהוד אולמרט 25 ביולי 2006. צילום: פלאש 90

קונדוליזה רייס מזכירת המדינה האמריקאית וראש הממשלה אהוד אולמרט 25 ביולי 2006. צילום: פלאש 90

היום השלושה עשר, 24 ביולי 2006
צה"ל תקף עשרות כלי רכב של חיזבאללה, לרבות אופנועי קשר. חיל האוויר תקף תשעה משגרי רקטות שכוונו לעבר חיפה. מסוק צה"ל התרסק כתוצאה מתקלה טכנית ושני טייסיו נהרגו. באזור בינת ג'בייל נמשכו הקרבות.
מזכירת המדינה של ארצות הברית, קונדוליזה רייס, הגיעה במפתיע לביירות ונפגשה עם ראש הממשלה הלבנוני פואד סניורה, והביעה את דאגתה ממצבו של העם הלבנוני ומהמצב ההומניטרי במדינה.
111 רקטות נורו לעבר ישראל.
ארבעה נהרגו: סגן לוטן סלוין ז"ל בן ה-21, סמ"ר קובי סמילג ז"ל בן ה-20, סגן תום פרקש ז"ל בן ה-23, אל"מ צביקה לופט ז"ל בן ה-42.

היום הארבעה עשר, 25 ביולי 2006
צה"ל חיסל את אבו ג'עפר, מפקד הגזרה המרכזית של חיזבאללה.
נסראללה הכריז על השלב הבא של המלחמה "השלב שמעבר-מעבר לחיפה", והכריז כי חזבאללה יסרב להיכנע לתנאים הבינלאומיים להפסקת אש. בנוסף טען שהמלחמה תוכננה מראש על ידי ארצות הברית וישראל, וכי חטיפת החיילים אך שימשה כתירוץ.
101 רקטות נורו לעבר ישראל.
אזרחית אחת נהרגה: דעעא עבאס ז"ל בת ה-15.

היום החמישה עשר, 26 ביולי 2006
הקרב בבינת ג'בייל: גדוד 51 מחטיבת גולני השתלט על בתים בעיירה בינת ג'בייל, אשר נבחרה לתקיפה בגלל היותה סמל ובסיס ירי משמעותי של החיזבאללה. את אחד הבתים בהם שהו הלוחמים, הקיפה חומה גבוהה שהקשתה על חיילי גולני להשיב אש יעילה לעבר המחבלים. אחד הרימונים שנזרק נפל בסמוך לקבוצת חיילים והסמג"ד רועי קליין קפץ על הרימון, ונהרג תוך שהוא מציל את חיי חייליו. קליין קיבל לאחר מותו את עיטור העוז.
ברומא התכנסה, ליום אחד, 'ועידת רומא', בה נטלו חלק נציגים מארה"ב, האיחוד האירופי, מדינות ערב והאו"ם, על מנת לדון במצב החירום בלבנון. מרבית המשתתפים קראו להפסקת אש מיידית, אולם מזכירת המדינה האמריקנית דחתה את הקריאה, ובכך סיכלה קבלת החלטה ברוח זו.
169 רקטות נורו לעבר ישראל.
תשעה נהרגו: רס"ן רועי קליין ז"ל בן ה-31, סרן אלכס שוורצמן ז"ל בן ה-24, סגן עמיחי מרחביה ז"ל בן ה-24, סמ"ר שמעון דהן ז"ל בן ה-20, סמ"ר עידן כהן ז"ל בן ה-21, סמ"ר אוהד קלאוזנר ז"ל בן ה-20, סמל שמעון אדגה ז"ל בן ה-21, סמל אסף נמר ז"ל בן ה-27, יפתח שרייר ז"ל בן ה-21.

מקלט בנהריה. 26 ביולי 2006. צילום: נתי שונת / פלאש 90.

מקלט בנהריה. 26 ביולי 2006. צילום: נתי שונת / פלאש 90.

היום השישה עשר, 27 ביולי 2006
צה"ל ביצע סיכול ממוקד בנור שלהוב, מפקד יחידת התכנון של החיזבאללה.
הקבינט המדיני-ביטחוני אישר לצה"ל לגייס שלוש אוגדות מילואים, שיועמדו בכוננות למקרה שהמצב יסלים ותידרש פעולה קרקעית מורחבת בלבנון. נשיא איראן קרא להפסקת אש.
109 רקטות נורו לעבר ישראל.

היום השבעה עשר, 28 ביולי 2006
צה"ל המשיך בירי לעבר מרחבי השיגור בלבנון.
ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר ונשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש, הצהירו כי יש לשגר כוח רב לאומי בדחיפות ללבנון.
111 רקטות נורו לעבר ישראל.
החוסן הישראלי: אלעד הרשקוביץ' תושב קריית שמונה בן 26 ארגן במהלך המלחמה מתנדבים מהעיר וכאלו שהגיעו במיוחד על מנת לתת כתף בעזרה לתושבים. "הגיעו אלינו קבוצות של חיילות, ש"שינים, ובני נוער שהתנדבו. היה לנו קאדר שיצא לתוך המקלטים תוך סיכון חייהם…עבדו מהבוקר עד הערב במשמרות, במקלטים, הפעלות. יש עשרות אנשים שעזבו את הכל, את הילדים, את היקרים להם מכל.." (נאמר באירוע 'כוכב הצפון – שימוע ציבורי' קריית-שמונה 27.11.2006)

3 באוגוסט 2006. צילום: יוסי זמיר / פלאש 90.

3 באוגוסט 2006. צילום: יוסי זמיר / פלאש 90.

היום השמונה עשר, 29 ביולי 2006
צה"ל השלים גיוס סד"כ מילואים של אוגדות ועוצבות.
צבא לבנון תפס והחרים משגר ו-25 רקטות גראד שמצא כ-30 ק"מ מגבול ישראל-לבנון.
68 רקטות נורו לעבר ישראל.

היום התשעה עשר, 30 ביולי 2006
חיל האוויר הפציץ בניין בכפר קאנא, שצה"ל סבר כי הסתתרו בו משגרי קטיושות מהחיזבאללה. במקלט הבניין שהו עשרות אזרחים. 28 איש, בהם 16 ילדים נהרגו באירוע. צה"ל הביע צער על האירוע, ובשל כך הופסקו הפצצות של חיל האוויר ל-48 שעות. מדינות אירופה התנגדו להמשך המבצע וקראו להפסקת אש.
156 רקטות נורו לעבר ישראל.

היום העשרים, 31 ביולי 2006
בפעילות קרקעית של צה"ל בקרבות בכפרים קילה וטייבה נפצעו קל 11 חיילים.
משרד האוצר חתם על הסכם פיצויים לאנשי הצפון העוסקים בתעשיית התיירות.
ראש הממשלה אהוד אולמרט "זו הזדמנות, כמעט חד פעמית, לשנות את כללי משחק בלבנון, ולא נפסיק עד שנשיג את התוצאות המקוות. המערכה טרם הושלמה. עוד ימי לחימה לא מעטים מחכים לנו".
6 רקטות נורו לעבר ישראל.

חיילי צה"ל סמוך לכפר אטייב, דרום לבנון 5 לאוגוסט 2006. צילום: דובר צה"ל / פלאש 90.

חיילי צה"ל סמוך לכפר אטייב, דרום לבנון 5 לאוגוסט 2006. צילום: דובר צה"ל / פלאש 90.

היום העשרים ואחד, 1 באוגוסט 2006
בחילופי אש כבדים בים חיילי צה"ל לחיזבאללה בכפרים קילה, א-טייבה ובכפר עייתא א-שעב מול זרעית, נהרגו שלושה חיילים.
הקבינט המדיני-ביטחוני אישר הרחבת הפעילות הצבאית בלבנון שתכלול בנוסף לחטיבות גולני, הצנחנים והנח"ל, שתי חטיבות שריון (חטיבה 7 וחטיבה 401) וגדודי הנדסה קרבית גם כוחות מילואים. הוחלט כי צה"ל  יצור "אזור ביטחוני מיוחד" שהוא רצועת ביטחון בעומק של 6 ק"מ מהגבול.
4 רקטות נורו לעבר ישראל.
שלושה נהרגו: סגן אילן גבאי ז"ל בן ה-22, סמל יהונתן איינהורן ז"ל בן ה-22, סמ"ר מיכאל לוין ז"ל בן ה-22.

היום העשרים ושניים, 2 באוגוסט 2006
מבצע חד וחלק – צה"ל תקף יותר מ-100 יעדים ברחבי לבנון, כוחות מוסקים של צה"ל פשטו על העיירה בעל-בק.
ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר בנאום כי המלחמה בלבנון יוצרת מציאות חדשה במזרח התיכון וש"ניצחונה של ישראל בלבנון ייתן לה תנופה לביצוע ההיפרדות מהפלסטינים ופינוי רוב היישובים ביהודה ושומרון".
230 רקטות נורו לעבר ישראל.
שנים נהרגו: דייב ללוצוק ז"ל בן ה-52 וסמל עדי כהן ז"ל בן ה-19.

מתנדב משחק עם ילד מחוץ למקלט בקרית שמונה. 7 באוגוסט 2006. צילום: פלאש 90

מתנדב משחק עם ילד מחוץ למקלט בקרית שמונה. 7 באוגוסט 2006. צילום: פלאש 90

היום העשרים ושלושה, 3 באוגוסט 2006
חיל-האוויר הפציץ בלילה כ-120 יעדי חיזבאללה, ביניהם משגרי רקטות, רכבים שנשאו נשק, 35 מבנים ומפקדות של הארגון ותשתיות. ישראל שבה להפציץ בדרום ביירות.
חטיבת אלכסנדרוני לא קיבלה אספקה, וניתנה פקודה לפרוץ למכולות ולקחת מים מינרליים.
מלך ירדן עבדאללה השני, אמר כי ישראל תיפגע מהמבצע וטען כי בעקבותיו יוקמו ארגוני טרור חדשים דוגמת חיזבאללה גם במדינות אחרות כמו מצרים וירדן.
213 רקטות נורו לעבר ישראל.
שניים-עשר הרוגים: שמעון זריבי ז"ל בן ה-44, מזל זריבי ז"ל בת ה-15, אלברט בן-אבו ז"ל בן ה-41, שנאתי שנאתי ז"ל בן ה-21, אמיר נעים ז"ל בן ה-18, מוחמד פעור ז"ל בן ה-15, אריה תמם ז"ל בן ה-51, טירן תמם ז"ל בן ה-39, סמל איתמר צור ז"ל בן ה-19, סמל אלון פינטוך ז"ל בן ה-19, סמל יהונתן שרעבי ז"ל בן ה-19, סמל אנדריי ברודנר ז"ל בן ה-18.

היום העשרים וארבעה, 4 באוגוסט 2006
צה"ל המשיך את הקרבות בכפר א-טייבה, קצין ושני לוחמים מחטיבת גולני נהרגו במהלך פעולה בכפר מרכבה ואילו בא-טייבה נפצעו קשה לוחם שריון ולוחם הנדסה מירי טיל נ"ט של חזבאללה.
כ-50 אלף פליטים מלבנון שהו באותה העת בקפריסין.
194 רקטות נורו לעבר ישראל, הירי של חיזבאללה הגיע ראשונה עד לחדרה.
שישה נהרגו: מנאל עזאם ז"ל בן ה-27, בהאא פיאד כרים ז"ל בן ה-36, מוחמד סובחי סלים מנע ז"ל בן ה-24, סמ"ר דניאל שירן ז"ל בן ה-20, סרן איגור רוטשטיין ז"ל בן ה-35, סמ"ר עומרי חיים אלמקייס ז"ל בן ה-20.

היום העשרים וחמישה, 5 באוגוסט 2006
שייטת 13 ערכה פשיטה לילית מוסקת באזור צור. במטרה לפגוע בחוליה שירתה את הרקטות על חדרה.  8 לוחמים נפצעו וכעשרה מחבלים נהרגו, בהם בכירי המפקדים של מערך ירי הרקטות האסטרטגי של חזבאללה.
170 רקטות נורו לעבר ישראל.
חמישה נהרגו: סמ"ר אור שחר ז"ל בן ה-20, סמ"ר קיריל קזדן ז"ל בן ה-26, פדיה ג'ומעה ז"ל בת ה-60, סמירה ג'ומעה ז"ל בת ה-33, סולטנה ג'ומעה ז"ל בת ה-31.

חיילים בבית בכפר ראבאדה בדרום לבנון. 5 באוגוסט 2006. צילום: פלאש 90

חיילים בבית בכפר ראבאדה בדרום לבנון. 5 באוגוסט 2006. צילום: פלאש 90

היום העשרים ושישה, 6 באוגוסט 2006
כוחות צה"ל הצליחו להשמיד שלושה משגרי רקטות, מחסני אמל"ח וכלי רכב של חיזבאללה.
הרמטכ"ל דן חלוץ הורה לצה"ל להיערך לשני תרחישים: 1. מימוש הפסקת אש החל מיום 8 לאוגוסט; 2. המשך הלחימה. הרמטכ"ל הורה לרכז מאמץ במיצוי ההישגים המבצעיים עד אותה שעה, אך עם זאת – לשמור על מוכנות מבצעית להמשך המהלך ההתקפי.
רקטה שפגעה בכפר גלעדי גרמה לשניים עשר הרוגים, כולם חיילי מילואים, אשר שהו בשטח פתוח מחוץ לקיבוץ כפר גלעדי כשמטח קטיושות כבד נורה לעבר האזור. אחת מהקטיושות נחתה בין החיילים.
189 רקטות נורו לעבר ישראל.
שישה עשר נהרגו: רס"ל מריאן ברקוביץ' ז"ל בן ה-31, רס"ב יוסי קרקש ז"ל בן ה-41, רס"ר דניאל בן דוד ז"ל בן ה-38, סמ"ר יהודה גרינפלד ז"ל בן ה-27, רס"ר שלמה בוכריס ז"ל בן ה-36, רס"ל זיו בלאלי ז"ל בן ה-28, רס"ל רעי יעיש ז"ל בן ה-27, סמ"ר שי מכלוביץ' ז"ל בן ה-21, רס"מ שמואל חלפון ז"ל בן ה-41, סרן אליהו אלקריאף ז"ל בן ה-34, רס"מ מרדכי בוטבול בן ז"ל ה-28, סמל גרגורי אהרונוב ז"ל בן ה-34, חנא חמם ז"ל בן ה-61, לביבה מזאווי ז"ל בת ה-67, רוני רובינסקי ז"ל בן ה-30.

היום העשרים ושבעה, 7 באוגוסט 2006
צה"ל תקף יותר מ-100 יעדים בלבנון, לרבות בביירות. חיל האוויר יירט באזור הקריות כלי טיס בלתי מאויש ששוגר מלבנון.
ראש ממשלת לבנון פואד סניורה האשים כי "ישראל פועלת רק מיצר נקם", ואמר ש-15,000 חיילים מצבא לבנון מוכנים להתפרש על הגבול בנוסף ל-2,000 חיילים מכוח רב-לאומי בתנאי שצה"ל יצא מלבנון.
185 רקטות נורו לעבר ישראל.
שלושה נהרגו: סמ"ר נועם מאירסון ז"ל בן ה-23, רסן יותם לוטן ז"ל בן ה-33, סמ"ר מלכו משה אומבאו ז"ל בן ה-22.
החוסן הישראלי: אלפי ילדים ובני נוער, יהודים, ערבים ודרוזים, נקלטו למספר ימים במחנות קיץ אותן ארגנה תנועת 'הנוער העובד והלומד' בשיתוף הסוכנות היהודית. התנועה הכשירה במהלך הלחימה מדריכים צעירים שהפעילו אלפי ילדים במקלטים בצפון הארץ. מדריכות ומדריכי התנועה שנשארו ועלו לצפון, ארגנו פעילות חברתית במקלטים, וסייעו בארגון המתנדבים.

בניין שנפגע מטיל קטיושה בחיפה. 7 באוגוסט 2006. צילום: מקס ילינסון / פלאש 90.

בניין שנפגע מטיל קטיושה בחיפה. 7 באוגוסט 2006. צילום: מקס ילינסון / פלאש 90.

היום העשרים ושמונה, 8 באוגוסט 2016
צה"ל תקף יותר ממאה יעדים בלבנון. האלוף משה קפלינסקי, מוצב בפיקוד הצפון כדי לסייע לאלוף הפיקוד.
בהערכת מצב של משרד הביטחון דנו בהצעה המדינית שהונחה "על השולחן" בדבר שיגור 15,000 חיילי צבא לבנון לדרום. העמדה כי ההצעה מעורפלת וכי היו בה יותר "מוקשים מאשר הזדמנויות" התקבלה והוחלט להתקדם במסלול המהלך הקרקעי הרחב, חרף הסיכונים.
136 רקטות נורו לעבר ישראל.
חמישה נהרגו: סמ"ר אורן ליפשיץ ז"ל בן ה-21 , סמ"ר מורן כהן ז"ל בן ה-21, סמ"ר פיליפ מוסקו בן ה-21, סמ"ר יסאמו יאלו בן ה-21, סרן גלעד בלחסן ז"ל בן ה-29.

היום העשרים ותשעה, 9 באוגוסט 2006
תקרית כפר דבל: שתי פלוגות מעוצבת האש שהו בבית בכפר דבל. שני טילי נ.ט. פגעו פגיעה קטלנית בבית ממנה נהרגו תשעה חיילים ונפצעו 29. טיל נ.ט. נוסף שנורה מעיתה א-שעב פגע ישירות בטנק והרג את ארבעת הלוחמים ששהו בו.
הממשלה החלה לארגן פינוי, לצורך רענון, של 500 תושבי קריית שמונה למרכז הארץ.
הקבינט המדיני-ביטחוני אישר ברוב של 9 תומכים ו-3 נמנעים את הרחבת הפעילות הקרקעית של צה"ל עד לנהר הליטני.
166 רקטות נורו לעבר ישראל.
חמישה עשר נהרגו: סגן גלעד שטוקלמן ז"ל בן ה-26, רס"ל איגור קובליק ז"ל בן ה-26, רס"ל דוד שמידוב ז"ל בן ה-25, סרן יוני (ליאון) שמוכר ז"ל בן ה-30, רס"ל נועם גולדמן ז"ל בן ה-27, סמ"ר ניר כהן ז"ל בן ה-22, סמ"ר בן סלע ז"ל בן ה-24, רס"ן נתן יהב ז"ל בן ה-36, רס"ל אשר ראובן נוביק ז"ל בן ה-36, סמ"ר עדי סלים ז"ל בן ה-22, רס"ל אלעד דן ז"ל בן ה-25, רס"ל גלעד זוסמן ז"ל בן ה-26, רס"ל עידן קובי ז"ל בן ה-26, רס"ל נמרוד שגב ז"ל בן ה-28, רס"ל נאור קאלו ז"ל בן ה-25.

12 באוגוסט 2006. צילום: אביר סולטן \ פלאש 90

12 באוגוסט 2006. צילום: אביר סולטן \ פלאש 90

היום השלושים, 10 באוגוסט 2006
כוחות צה"ל פעלו באזור אל-חיאם ומארג' עיון, והושמדו 2 משגרי רקטות.
מזכ"ל האו"ם קרא להפסקת אש עד סוף השבוע. ישראל הסכימה לדחות את הרחבת המבצע הקרקעי כדי לאפשר מיצוי מהלך מדיני.
155 רקטות נורו לעבר ישראל.
ארבעה נהרגו: רס"ן נמרוד הלל ז"ל בן ה-42, רס"ל אלון סמוכה ז"ל בן ה-35, מרים אסדי ז"ל בת ה-26, פתחי אחמד אסדי ז"ל בן ה-5.

היום השלושים ואחד, 11 באוגוסט 2006
מבצע שינוי כיוון: צה"ל שילש את כוחותיו בלבנון וביצע פעולת בזק, במטרה לייצב את השליטה על כל השטח שמדרום לנהר הליטני, והחל במבצע קרקעי נרחב. חיל-האוויר תקף יותר מ-10 יעדים בלבנון כולל בביירות.
ראש הממשלה אהוד אולמרט העיד בדיעבד בפני ועדת וינוגרד על השעות בהן התלבט האם לצאת למבצע או להסכים להשהייתו: "זה היה הרגע הקשה ביותר, זה היה הרגע. לאחריו הבנתי את כל מה שקראתי כל ימי חיי אצל היסטוריונים ומומחים. מהו טעמה של בדידות שהאחריות כולה על כתפיך."
123 רקטות נורו לעבר ישראל.
חייל אחד נהרג: רס"ל אהרון יחזקל ז"ל בן ה-32.

מבוגרים יושבים במקלט בנהריה בזמן שנשמעת אזעקה בעיר. 25 ביולי 2006. צילום: פיל זוסמן \ פלאש 90

מבוגרים יושבים במקלט בנהריה בזמן שנשמעת אזעקה בעיר. 25 ביולי 2006. צילום: פיל זוסמן \ פלאש 90

היום השלושים ושניים, 12 באוגוסט 2006
צה"ל העביר כוחות לדרום לבנון באמצעות מסוקים. המבצע נחשב לאחד המבצעים המוסקים הגדולים בהיסטוריה של צה"ל.
באזור הסלוכי התלקחה לחימה עזה, בה נהרגו שבעה חיילים ונפצעו קרוב לשישים. מסוק של צה"ל הופל ע"י חיזבאללה.
מועצת הביטחון של האו"ם קיבלה פה אחד את החלטה 1701, הקוראת להפסקת-אש, ועל שיגור 15 אלף פקחי או"ם חמושים ללבנון, במקביל לנסיגת צה"ל.
64 רקטות נורו לעבר ישראל.
עשרים וארבעה נהרגו: רס"ן סמי בן נעים ז"ל בן ה-29, ניסן שליו ז"ל בן ה-36, סרן דניאל גומז ז"ל בן ה-25, רס"מ רון משיח ז"ל בן ה-33, רס"ל קרן טנדלר ז"ל בת ה- 26, רב"ט יער בן גיאת ז"ל בן ה-19, סמל יוסף אביטבול ז"ל בן ה-19, סמל יהונתן אנקונינה ז"ל בן ה-21, סמ"ר צחי קריפס ז"ל בן ה-20, סמ"ר איתי שטינברגר ז"ל בן ה-21, סמל יניב טמרסון ז"ל בן ה-21, רב"ט תומר עאמר ז"ל בן ה-19, סרן שי ברנשטיין ז"ל בן ה-25, סמל עמי משולמי ז"ל בן ה-20, רס"ל אהרון יחזקאל ז"ל בן ה-32, סמל יואן זרביב ז"ל בן ה-22, סרן בניה ריין ז"ל בן ה-27, סמ"ר אדם גורן ז"ל בן ה-21, סמל אלכסנדר בונימוביץ ז"ל בן ה-19, סמ"ר עוז צמח ז"ל בן ה-20, סמל הרן לב ז"ל בן ה-20, סמל דן ברויר ז"ל בן ה-19, רב"ט יגאל ניסן ז"ל בן ה-19, סמ"ר עדו גרבובסקי ז"ל בן ה-20, סמ"ר אורי גרוסמן ז"ל בן ה-20.
החוסן הישראלי: עדנה סומך ויפה עברני מנהלות ארגון יוצאי אירן בשרון ארגנו שלושה מבצעי התרמה גדולים, באחד מהם נאספו 20,000 דולר לטובת פעוטות במקלטים ועבור חיילים. "אנחנו רוצות לישון יותר טוב בלילה. המעשים שלנו עוזרים לנו לעזור לחיילים." אמרה יפה.

היום השלושים ושלושה, 13 באוגוסט 2006
חיל האוויר הפציץ מטרות על  גבול לבנון-סוריה והשמיד חמישה משגרי רקטות ארוכות טווח. סאג'ד דוויר בכיר בחזבאללה נהרג. משאית תופת שהייתה כנראה בדרכה לפיגוע במטולה, הושמדה על ידי כוחות צה"ל.
האו"ם הודיע שהפסקת האש תיכנס לתוקף למחרת היום.
שיא השיגורים: 250 רקטות נורו לעבר ישראל.
עשרה נהרגו: סגן אליאל בן יהודה ז"ל בן ה-24, רס"ל אלעד שלמה רם ז"ל בן ה-30, רס"ל גיא חסון ז"ל בן ה-24, סגן צור זרחי ז"ל בן ה-27, סמ"ר יניב שיינברום ז"ל בן ה-24, רס"ל ירון אמתי ז"ל בן ה-44, סמ"ר פיטר אוחוטסקי ז"ל בן ה-23, סמ"ר דוד עמר ז"ל בן ה-24, סמ"ר יבגני טיימופייב ז"ל בן ה-20, מאדי חייט ז"ל בן ה-83.

חיילים ישראלים חוזרים מלבנון. 14 באוגוסט 2006. צילום: פייר טרדג'מן, פלאש 90.

חיילים ישראלים חוזרים מלבנון. 14 באוגוסט 2006. צילום: פייר טרדג'מן, פלאש 90.

היום השלושים וארבעה, 14 באוגוסט 2006
חיל האוויר תקף בדאחייה, ביירות. הפסקת האש נכנסה לתוקף בשעה 08:00
תושבי דרום לבנון החלו לחזור לבתיהם.
תושבי הצפון ששהו במרכז ובדרום הארץ החלו גם הם במסע צפונה ובתי קפה החלו להיפתח בנהריה. הממשלה הכריזה רשמית שתושבי הצפון יכולים לנסוע ברכבת או באוטובוס חינם לביתם. שדות התעופה בצפון שהיו סגורים במהלך המלחמה נפתחו.
נסראללה ונשיא סוריה, בשאר אל אסד, הכריזו כי חיזבאללה ניצח במערכה.
ראש הממשלה אהוד אולמרט נאם נאום ניצחון, ונשיא ארצות הברית, ג'ורג בוש, הכריז במסיבת עיתונאים כי ישראל הנחילה תבוסה לחיזבאללה וחזר והאשים את אירן וסוריה בסכסוך.

ב-30 בינואר 2008 פרסמה ועדת וינוגרד – הוועדה לבדיקת אירועי המערכה בלבנון 2006, את הדוח המסכם שלה. בעמוד 507 נכתב: "כל חברה זקוקה לרמה מסוימת של לכידות ושל סולידאריות. ישראל זקוקה להרבה לכידות וסולידאריות, שכן אלה חשובים במיוחד בחברה המתמודדת עם איומים קיומיים. הדבר הוא נכון עוד יותר בחברה הישראלית הרוצה להמשיך להתמודד עימם ויחד עם זאת לא לתפקד כחברה מגויסת וחברה במצור. אנו סבורים כי החברה הישראלית היא בעלת חוסן רב. יחד עם זאת, ישנן תופעות חברתיות רחבות ומרכזיות – שראוי לבחון אותן – שהשפיעו לרעה בצורה עקיפה – אך עמוקה – על המציאות שהתגלתה לנו אגב בדיקת אירועי מלחמת לבנון."