דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי ב' באייר תשפ"א 14.04.21
22°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 22°תל אביב
  • 18°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 27°באר שבע
  • 28°אילת
  • 25°טבריה
  • 17°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל

ימי הקורונה / כאוס

מה שהתחיל כהצלחה גדולה בהתמודדות עם המגפה, התפתח לבלגן | ערימות של הוראות, של הבטחות, של שאלות בלי תשובות | מדינה בכאוס

21 שאלות פתוחות של מדינה בכאוס (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)
עמר כהן
עמר כהן
כתב כלכלה
צרו קשר עם המערכת:

בלי שליטה, בלי הגיון, בלי תשובות ברורות. מה שהתחיל כהצלחה גדולה בהתמודדות עם המגפה, התפתח לבלגן. ערימות של הוראות, ערימות של הבטחות, ערימות של שאלות בלי תשובות. מדינה בכאוס. כי מי יודע:

1. מתי יהיה תקציב?

רגע, מתווכחים: מהיר ומיידי לשלושה חודשים? קצת יותר איטי לשנה ורבע? מגפה? משבר? כבר לא יודעים אם הכול פוליטי ולא ענייני, או שיש כאן מאבק כלכלי מאחורי הקלעים. בינתיים אין – אין לגופים נתמכים, העמותות קורסות, המדינה משותקת.

2. מה תפקידו של החלופי?

תפקיד חדש. מומצא. סמכויות לא ברורות. מה כן ברור? ברור שמאז שיש לישראל שני ראשי ממשלה, אחד שלא השיג רוב והשני חלופי, אין לה אפילו אחד שמתפקד.

3. מי מנהל את העסק?

הממשלה מחליטה. השר מודיע. ואז באים הפקידים. מנגנים בחליל שלצליליו הם רוקדים. או שזו יפעת שאשא ביטון?

4. כמה מובטלים יש בישראל?

בהיי טק ניישן 2020 אין אחד שיודע. ללמ"ס יש מספר, לבט"ל יש אחר. לרשות התעסוקה מספר שלישי. וגוגל טוען שאין אבטלה. כמה משרות חסרות במשק? תלוי. (ראו גם לינק).

5. מה יקרה ב-1 בספטמבר?

שנת הלימודים תש"פ הסתיימה בצו בית משפט אחרי שהמורים כבר חילקו תעודות. איך תיפתח תשפ"א ב-1 בספטמבר? כן קפסולה, לא קפסולה? א'-ה' או א'-ג'? מרחוק, מקרוב? יש מחשב? מי המורה? ילדים, תארזו ילקוטים ולכו למיטה. יודיעו בבוקר.

6. כמה ימים זה בידוד?

תלוי איפה היית ומה עשית. אמרו 14 יום, הדור הצעיר חותך אחרי עשרה. אם חליתם ואין לכם סימפטומים, צאו לעבוד כי צריך להניע את המשק. למחלה אין חוקים, יש רק בירוקרטיה שקובעת מתי נדבקים ומתי זה כבר מזיק לעסקים.

7. ואם לא היית איפה שהיית?

האיכונים של שב"כ התגלו כפאדיחה. מותר לערער, אבל לא עונים לטלפון. נלחמים במגפה כמו באל מקדסי כשהפאודה התחילה.

8. לְמה מתכוונים כשאומרים ריחוק חברתי?

הנה כלל מציל חיים: שימרו מרחק, אל תבקרו את סבתא, אל תחגגו באירועים ואל תלכו לבית כנסת. אופס, הנשיא לא יכול לשבת לבד בליל הסדר, ואבנר? הוא גר כאן איתנו. למה צריך כללים, אם לא כדי לשבור אותם? בשביל מה בנו פה מקפצה?

9. ילדים נדבקים או לא נדבקים?

אמרו שבני הנוער ינקו תחנות רכבת, כי הם לא נדבקים. אוליבר טוויסט פוגש את בן זיני. ואז בית ספר שלם נכנס להסגר כי כיתה ט' 2 היא צלחת פטרי, ובמסיבת סיום אושרי נישק את עדן שרקדה עם תומר, שמאוהב באביב, שמשחק כדורגל ונדבק מעופרי. אבל הוא א-סימפטומטי.

10. מתי מגיע מענק לכל אחד, אבל לא לכל אחד?

ראש הממשלה מכריז על מענק מיידי. חוטף ביקורת מהראשונים שהיו אמורים לתמוך. יושבים על זה לילה. דנים. מגלים שאולי טעות. ואולי שאול מרידור. מכוונים מחדש. מגיעים להסכמות. יוצאים ומכריזים. מגלים שאין דרך לבצע. אז רגע, נודיע. אולי ביום ראשון.

11. כמה מענק יכנס לחשבון של עצמאי?

עוד לא המציאו את המחשבון שיידע לענות. אולי בפעימה הרביעית.

12. אפשר להזמין שולחן לשניים?

מסעדה? בחמש סגור. בעשר פתוח. עם סחורה, בלי סחורה. עם סועדים, בלי סועדים. 30% בפנים, 50% בחוץ. לך תאכל עם מסכה. אפשר את האלכוג'ל?

13. מתי הסיפוח?

אמרו בתחילת יולי, אבל זה לא בדיוק הסתדר בלו"ז. האמריקאים לחצו, לא נעים לסרב, נעשה איזה טקס שיידעו שהתחלנו. את המציאות נסדר מתישהו. פשוט חבל לפספס הזדמנות לדיל.

14. מה התפקיד של "עוני זה חרטא"?

צחי הנגבי, שר בלי תיק, קם, מצחצח שיניים, לובש חליפה, עונב עניבה. מסתכל בראי. ואחר כך?

15. מי אתה שולמן?

בבוקר תנועת מחאה, בערב ווטסאפ עם שר האוצר. מי אתה אביר קארה?

16. יש ביצים?

בגל הראשון האגרנים חגגו. ביצים ונייר טואלט. לא, לא, אין מחסור, פשוט אין מספיק לכולם. עכשיו מגיע עוד גל גדול. סגר באופק. כדאי לקפוץ לסופר לפני כולם. עוד מודדים חום בכניסה?

17. המפגינים בבלפור הם אנרכיסטים או עצמאים בלי שקל?

כל העולם נרטיב ודימויים. היה דגל פלסטין? אהה!! ראיתי שם אחד שלא עשה צבא, אחד שהצביע ביבי ואחת שהתפשטה על המנורה. היה שם גם דתי. מה זה בעצם משנה? אנשים אומרים שדי להם, אז די להם. ודי.

18. מה נסגר עם מוקי?

פעם לקואליציה הייתה משמעת ולאופוזיציה תפקיד. עכשיו כולם רוצים לשחק בשני הצדדים. קצת כמו זמר שהולך להפגין ומגלה שצריך להביע דעה.

19. מתי יהיה מפכ"ל?

למפכ"ל יש ממלא מקום מאז דצמבר 2018. (מי זוכר את רוני אלשיך?) תפקיד זמני, נאריך אם צריך, "תחזיק שניה, אחי". אבל מי בכלל צריך מפכ"ל, עובדה, מסתדרים יופי בלי.

20. מי יהיה מפקד/ פרויקטור / צאר / רמטכ"ל המגפה?

אמרו נומה, אולי גדי, אמרו גבי, יצא רוני.

21. יש תקווה?

היום כן, בינתיים הים פתוח בשבת הקרובה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות