שיעור הרכישות בכרטיסי האשראי עלה בחודש יוני ב-3.7% לעומת מאי, כל על פי דו"ח הלמ"ס שפורסם היום (רביעי). על פי הדו"ח, מדד הרכישות בכרטיסי אשראי חזר לרמה שבה עמד לפני המשבר.

למרות המגמה הכללית, ברכישת מוצרי תעשייה נרשמה דווקא ירידה של 1.8% בחודש האחרון. מוצרי תעשייה הם מוצרים יקרים יותר, הכוללים הלבשה והנעלה, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה ורהיטים. מתחילת השנה חלה ירידה של 3.7% בשיעור הרכישות של מוצרים אלו בכרטיסי אשראי.

מגמת העלייה, שהחלה כבר בחודש מאי, באה אחרי ירידה משמעותית במהלך הסגר. על פי נתונים של בנק ישראל, סך ההוצאה היומית הממוצעת בכרטיסי אשראי ירד ב-30% בתקופת הסגר, בהשוואה לתקופה מתחילת השנה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על פי אותם נתונים, ההסרה ההדרגתית של המגבלות, מסוף חופשת הפסח עד סוף אפריל, לוותה בהגדלה של ההוצאה היומית. בתחילת מאי עמדו הרכישות בכרטיסי אשראי על כ-15% פחות מההוצאה הממוצעת לתקופה. הפגיעה הקשה ביותר נרשמה בענפי התיירות, המסעדות והפנאי והחינוך. פגיעה מצומצמת יותר נרשמה בהוצאות על דלק, תחבורה, חשמל, ביגוד וריהוט.

על פי בנק ישראל, על אף שההיקף הכולל של הרכישות חזר להיות גבוה, ענפים שסובלים מהשבתה רחבה יותר ממשיכים להיפגע מירידה בהיקף העסקאות. הרכישות בתחומי המסעדות, החינוך והפנאי היו ברמה של 60%–70% מהערך שהיה צפוי לפני המשבר. ובתחום התיירות עמדה רמת הרכישות על 30% בלבד מזו מהצפי.