לא תמיד הקורונה אשמה: קיצוצים בתקציב ההמשכי יביאו בימים הקרובים לסגירת הספרייה הלאומית ולשליחת 300 עובדיה לחופשה ללא תשלום.

הספרייה הלאומית נוסדה ב-1892כגוף שמטרתו לאסוף את כל אוצרות הרוח היהודיים והישראליים מכל הזמנים.כל ספר מודפס, כתב עת, עבודה מחקרית סרט או תקליט המופץ בעברית בישראל מופקד בה. סה"כ רשומים בה למעלה מחמישה מיליון פריטי דפוס וארכיון.

תקציב הספרייה מורכב מתרומות (המהוות כ-40% מהתקציב הכולל), והן מתקציב של 86 מיליון שקלים, 32.5 מהאוניברסיטה העברית ו-53.5 ממשרד החינוך. בעזרת תקציב זה מצליחה הספרייה בקושי רב להתקיים בשנים האחרונות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אורן וינברג – מנהל הספרייה הלאומית (צילום: יח״צ)

בגלל היעדר תקציב לשנת 2020 וכניסה למשטר הקיצוצים של התקציב ההמשכי הודיעו בתחילת השנה לספרייה על קיצוץ של 30% מהתקציב – ולאחר לחצים רבים הוא צומצם ל-15% – כ-8 מיליון שקלים. יחד עם ירידת ההכנסות בשל הקורונה הגיע השבוע הספרייה למצב בו אינה יכולה להמשיך בשגרת הפעילות שלה, והודיעה ל-300 עובדיה שהחל ביום ראשון הבא הם יצאו לחופשה ללא תשלום.

אתמול (שלישי) פנו יו"ר דירקטוריון הספרייה דוד בלומברג ומנהל הספרייה אורן ויינברג לשרי החינוך והאוצר בבקשה לאזן את תקציבם, אך עד כה לא נענו. "אנו קוראים לכם להירתם לסייע לספרייה הלאומית כפי שנעשה לגבי גופים ומוסדות אחרים במשק, על מנת שהספרייה תוכל לשוב במהרה לפעילותה החשובה והחיונית כספרייה הלאומית של מדינת ישראל והעם היהודי", כותבים ראשי הספרייה לשרים גלנט וכץ.

בגלל שלא אושר תקציב לשנת 2020  מתנהלת המדינה בתקציב המשכי שמשמעותו בפועל- קיצוץ (נתונים: דו"חות ביצוע משרד האוצר, עיצוב: אידאה)

"במשך תקופה ארוכה אנחנו מתריעים בפני משרדי החינוך והאוצר כי הקיצוץ התקציבי מקשה על הספרייה הלאומית לקיים את המנדט שלשמו היא הוקמה – כמוסד תרבותי ומחקרי ראשון במעלה, וכגוף שאמון על הנגשת אוצרות הרוח וההיסטוריה של מדינת ישראל לציבור הרחב בארץ ובעולם" אמר מנכ"ל הספרייה אורן וינברג.

"לצערנו, היעדר תקציב קבוע הביא לקיצוץ חד השנה שאליו נוספו הפגיעה בהכנסות עצמיות. מצב זה אינו מאפשר לנו עוד להמשיך לתפקד ולספק לציבור את השירותים החיוניים כל כך לשימור התרבות הישראלית והיהודית".