חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל (דרך ארץ) מגבשים הצעת חוק שתאפשר לדחות את אישור התקציב עד ל-2 בדצמבר. הצעת החוק נועדה לשבור את התקיעות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, המעוניין לאשר תקציב חד שנתי, לשר הביטחון בני גנץ, שתומך בתקציב דו שנתי.

במצב הקיים, אם לא יאושר התקציב עד ה-25 באוגוסט, תפוזר הכנסת והמדינה תלך לבחירות. זאת, בהתאם לחוק יסוד הכנסת שקובע כי התקציב יאושר 100 ימים מהשבעת הממשלה. הנדל והאוזר מציעים לדחות את הדד ליין ולהחליף את המספר ב-200 ימים, כך שהמועד הסופי לאישור התקציב יהיה בתחילת חודש דצמבר. השניים מציעים לעשות את התיקון באופן חד פעמי באמצעות הוראת שעה.

גם בתסריט האופטימי, אישור התקציב שטרם הונח על שולחן הממשלה יסתיים אחרי ה-25 לאוגוסט. עם זאת, דחיית התאריך לדצמבר משמעותה שכל שנת 2020 תעבור בפועל ללא תקציב מאושר, תחת משטר הקיצוצים של התקציב ההמשכי.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

את עיקר המחיר ישלמו תכניות ממשלתיות וגופים נתמכים, המוצאים עצמם בחודשים האחרונים בבעיה קשה כיוון שהוצאות הממשלה השנה, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, קטנו בפועל.

היעדר תקציב מאושר גורם לקיצוץ בהוצאות הממשלה. האם מצב זה יימשך עד דצמבר? (גרפיקה: אידאה)

ההצעה, שלא זוכה כרגע לתמיכת המפלגות כחול לבן או הליכוד, אושרה משפטית והיא תוגש לוועדת הכנסת בשבוע הבא, במטרה לקצר את תהליך האישור.

מבחינה פוליטית מהווה ההצעה מעין פשרה: חלון היציאה של נתניהו להפלת הממשלה יוקדם לדצמבר השנה, במקום סביב מרץ 2021, כפי שצפוי היה להיות עם אישור תקציב חד שנתי. גנץ מצידו לא יקבל את הוודאות שהיה מייצר עבורו תקציב דו שנתי, אבל העניין גם לא יידחה אל תוך השנה הבאה. עם זאת, ההצעה משאירה אפשרות שבדצמבר תתקבל החלטה לתקציב 2020 בלבד, מה שלא מבטיח יציבות פוליטית, ופוגע בהתנהלות הכלכלית של המשק.