עשרות בני אדם הפגינו אמש (רביעי) בתל-אביב במחאה על המצב בפעוטונים הפרטיים. הם החזיקו כרזות האומרות "נלך עד הסוף", ו"דורשים מעשים – לא דיבורים".

לפני כחמישה ימים נעצרו גננת ומספר סייעות מגן "טולי" ברמלה, לאחר שאחד ההורים  מצא באחת ממצלמות האבטחה סרטונים רבים בהם נראות הסייעות והגננת כשהן זורקות חפצים על הפעוטות, מטיחות את הפעוטות על רצפת הגן ואף מכריחות את הילדים לאכול מזון מהרצפה.

מוקדם יותר אישר בית משפט השלום בראשון לציון לשדר את הסרטונים. הצפייה בסרטונים הגבירה מאוד את הזעם והזעזוע הציבוריים ואת הדרישה של ההורים להחיל פיקוח על הפעוטונים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

משטרת ישראל הודיעה היום כי סיימה את חקירתה ובית המשפט הורה לשחרר למעצר בית את הגננת ואת הסייעות. בעלה של הגננת, שנעצר אף הוא, נשאר במעצר בעקבות בקשת המשטרה שלא לשחררו.

תגובות רבות לפרסום הסרטונים

שר העבודה והרווחה איציק שמולי צייץ בטוויטר כי "סרטוני ההתעללות האכזרית בפעוטות חסרי ישע מצמררים ומחרידים", והתחייב: "מול פשעים מתועבים וחמורים שכאלה הפקרות העבר תיפסק לאלתר, וניאבק בנחישות עד למיגורם".

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

 

שר המשפטים אבי ניסנקורן התבטא בנושא בדף הטוויטר שלו כשכתב: "נאבקים בתופעת ההתעללות בפעוטות. יחד עם@ishmuli הבאנו בשורה חשובה שתחזק את ההרתעה ותחמיר את הענישה נגד מי שפוגע ביקר לנו מכל: עונש מינימום של מאסר על מטפלים מתעללים. הכפלת עונש המאסר על פגיעה בפעוט שלא הותירה חבלה. משרד הרווחה במבצע ביקורות פתע באלפי מעונות ויישום חוק המצלמות."

פורום הפסיכולוגיה הציבורית קרא היום לשר העבודה והרווחה איציק שמולי להסדיר בתקנות חוק הפיקוח, הכנסת פסיכולוגים למעונות הגיל הרך.

מטפלות בפעוטון. אילוסטרציה, למצולמות אין קשר לכתבה (צילום: Michael Gm / Shutterstock.com)

כבר לפני שנה קראה יו"ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד, לראש הממשלה להרחיב את חוק חינוך חינם מגיל אפס ולהכניס את הפעוטונים תחת משרד החינוך.

הפרשה האחרונה בגן "טולי" שברמלה, מצטרפת לפרשות התעללות נוספות שהתגלו בשנה האחרונה כשהבולטת ביניהן היא פרשת כרמל מעודה מגן "בייבי לאב" בראש העין.