נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נפגש היום (ראשון), בירושלים, עם נציגי משתתפות צעדת 'אמהות למען החיים', המוחות על חוסר הטיפול באלימות ובפשיעה בחברה הערבית. מאות משתתפות ומשתתפי הצעדה, יחד עם תומכים שהגיעו מרחבי הארץ, התאספו במקביל מחוץ לבית הנשיא. הצעדה יצאה לדרך מחיפה ביום שלישי האחרון והגיעה הבוקר לבירה.

"המדינה חייבת לשמור על אזרחיה, ועל אזרחיה לראות במשטרה כשומרת בתיהם", אמר הנשיא לצועדות. "זהו אינו מאבק של החברה הערבית לבדה, זהו מאבק של כולנו כחברה, וזוהי האחריות של כולנו. במדינת ישראל אין אזרחים שווים יותר ושווים פחות. למדינת ישראל יש מחויבות שווה להעניק הגנה לכל אזרח, ולכל אחד ואחת הזכות לחיים בביטחון".

נשיא המדינה במפגש עם נציגות צעדת "אימהות למען החיים": "זהו מאבק של כולנו כחברה". (צילום: מארק ניימן/ לע"מ)

"אני שומע את הקול שלכן כנשים, כאימהות, כמנהיגות שיוצאות מתוך הקהילה", סיכם ריבלין. "הקול הזה הוא חשוב. יש בכוחו לעשות שינוי של ממש ולהציל חיים. רק שיתוף פעולה של כל הצדדים, המשטרה, מערכת החינוך, המנהיגים והאנשים בשטח יוכל לאתגר החשוב הזה. זה בנפשנו".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אמא צריכה לדעת איפה הילדים שלה"

שני בניה של אום עלאא' נבאבתה, בהאא ואיהאב, נפלו קרבן לאלימות כנופיות במחנה הפליטים שועפאט בדרום מזרח ירושלים, בו כמעט ואין נוכחות משטרתית. היהאב נרצח כשניסה לחקור מי רצח את את אחיו ומדוע. "נתתי לבניי את החינוך הכי טוב, בהלוויה הגיעו אלי מאות אנשים שסיפרו לי איך הבן עזר להם בחיים", היא מספרת.

במעגל של נשים, הנושאות את תמונות יקיריהם, שהתכנס מחוץ לבית הנשיא, היא מספרת שאחרי רצח הבנים נפטר בעלה מהתקף לב. "אמא צריכה לדעת איפה הילדים שלה, המשטרה צריכה לאבטח מקומות מסוכנים", היא מוסיפה.

 אום עלאא' נבאבתה (במרכז), בצעדת נשים נגד אלימות בירושלים: "משחדים את הכנופיות עם נשק וסמים תמורת שיתוף פעולה". (צילום: דוד טברסקי)

האמהות טוענות שבהרבה מקרים, המשטרה יודעת מראש על אירועים אלימים בכפרים אבל לא משתפת פעולה עם המשפחות והקהילה כדי למנוע אותם.

"מנצלים את העוני", טוענת נבאבתה, "משחדים את הכנופיות עם נשק וסמים תמורת שיתוף פעולה, לא מחפשים נשק בבתים שיודעים שיש בהם נשק"​.

"עוול נוראי ולא מדובר מספיק"

נאוה לוין, מארגון 'אמהות נגד אלימות משטרתית', הגיעה גם היא להביע הזדהות עם הצועדות. "הגענו לפה כי יש מגזרים רבים בארץ שפשוט לא מטפלים בהם, יש אמהות מכל מיני צבעים ורקעים כאן שנלחמות למען הילדים שלהם", היא מסבירה, "הרגשנו שאנחנו חייבות לבוא לפה לתמוך, אמהות זה אמהות, זה בכלל לא משנה מאיזה רקע או דעה פוליטית אתה בא".

"יש פה עוול נוראי ולא מדובר מספיק" היא מוסיפה, "בין אם זה עודף שיטור במגזרים מסוימים, ובין אם מחסור בשיטור שמפקיר מגזרים שלמים. זה דבר בלתי נסבל".

"הנושא של הנשק מאוד חמור, ולא רק בחברה הערבית"

"מאות משפחות כמונו מצטרפות מדי שנה למעגל השכול", מספר ל'דבר' עוזיעם ספיר, אביה של מעין ז"ל, שנאנסה ונרצחה בעיר מגוריה רחובות ב-2005. ספיר חבר, מעל לעשור, בארגון 'משפחות הנרצחים והנרצחות', שהגיע להביע תמיכה בצעדת האמהות בירושלים.

"אנחנו מגיעים מכל המגזרים" הוא מוסיף, "הנושא של הנשק מאוד חמור, ולא רק בחברה הערבית. רצח הוא רצח הוא רצח".

עוזיעם ספיר (מימין) בצעדת נשים נגד אלימות בירושלים: "רצח הוא רצח הוא רצח". (צילום: דוד טברסקי)

ספיר, שנאבק בשנים האחרונות להגברת האכיפה והפיקוח על החזקת נשק בישראל, מוסיף כי "הנושא של הנשק מעולם לא בא לפתרון בצורה משביעת רצון. הנושאים החשובים הללו, שפוגעים בכל כך הרבה משפחות כאן בארץ, נדחקות לקרן זווית".