תרזה מיי הפכה אתמול (רביעי) באופן רשמי לראשת ממשלת בריטניה, זאת אחרי שארמון בקינגהאם הודיע כי המלכה אליזבת' השנייה קיבלה את התפטרותו של ראש הממשלה היוצא, דיוויד קמרון, ואחרי פגישה בין המלכה ומיי.

הארמון  שיתף תמונה של מיי כורעת ברך בפני המלכה, וציין כי מיי קיבלה את הזמנת המלכה להרכיב ממשלה. מיי תתפוס, כאמור, את מקומו של דיוויד קמרון, שהתפטר אחרי תוצאות משאל העם שקבע כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי.

ראשת הממשלה הטרייה אמרה כי בכוונתה להנהיג רוח של אחדות ו"לבנות מדינה שעובדת עבור כולם". עוד הדגישה כי תיאבק נגד אי-צדק חברתי וכי היא מאמינה באחדות כל חלקיה של הממלכה המאוחדת. חשיבות הצהרותיה של מיי היא בכך שהיא שמה דגש על שיקום הקרעים הרבים שנוצרו בחברה האנגלית סביב ההחלטה לעזוב את האיחוד האירופי. "בריטניה תיצור לעצמה תפקיד חיובי ואמיץ בעולם, מחוץ לאיחוד האירופי," הוסיפה.

עם סיום דבריה, עמדו מיי ובעלה פיליפ מחוץ למעונם החדש, ברחוב דאונינג 10, ונופפו לקהל.

בכירי האיחוד האירופי בירכו את מיי על מינויה לראשת הממשלה ואמרו כי בקרוב יהיה על בריטניה ובריסל (מקום מושבם של מוסדות האיחוד) לטפל בהשלכותיה של החלטת המדינה לצאת מהאיחוד.

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, איחל למיי "הצלחה מלאה במשימה העומדת בפניה". בהודעה שפרסם אתמול, כתב יונקר כי "תוצאת משאל העם של בריטניה יצרה מצב חדש אליו יצטרכו להתייחס בקרוב הממלכה המאוחדת והאיחוד האירופי. אשמח לעבוד אתך באופן צמוד וללמוד על כוונותיך בעניין זה".

נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, כתב בפרופיל הטוויטר שלו, "סוגיית המנהיגות יוּשבה, כעת אני מצפה לעבודה מהירה שתיצור ודאוּת".