קייל ריטנהאוס, נער בן 17, ירה והרג אמש (רביעי) בשני גברים שהשתתפו בהפגנה במדינת ויסקונסין שבארצות הברית. ההפגנה בעיירה אנטיוך – מרחק חצי שעה מהעיר קנושה בה נורה ביום ראשון ג'ייקוב בלייק. המפגינים יצאו לרחובות בעקבות הירי בבלייק, במחאה על אלימות המשטרה כנגד שחורים.

בלייק, גבר שחור בן 29, נורה שבע פעמים בגבו על ידי שוטר לבן לאחר שסירב לעצור. השוטרים נקראו למקום בשל מה שהוגדר על ידם כ"סכסוך משפחתי". עורכי דינו טוענים שהוא סייע להפריד מריבה בין שתי נשים. נראה כי לא נשקפת סכנה לחייו של בלייק אך כנראה שיסבול מנכות בשל פגיעת אחד הכדורים בעמוד השדרה שלו.

עם סיום ההפגנה אתמול, בעת פיזור המפגינים על-ידי המשטרה תוך שימוש בגז מדמיע וכדורי גומי, התקהלו מספר מפגינים ליד תחנת דלק בקרבת מקום. על תחנת הדלק שמרו אנשי מיליציה לבנה חמושים, ביניהם ריטנהאוס.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שלט בהפגנה בניו יורק במחאה על הירי בג'ייקוב בלייק בגבו בידי שוטר בקנושה, וויסקונסן (צילום: Ron Adar / shutterstock).

הירי התרחש בשני שלבים. בראשון ירה ריטנהאוס במפגין בחניון רכב. אחר כך הוא רץ, מעד ברחוב, וכאשר מפגינים אחרים החלו לסגור עליו הוא ירה שוב לכל עבר. מהירי כאמור נהרגו שני מפגינים ושלישי נפצע. סרטונים המתעדים את הירי נפוצו ברשתוות החברתיות.

נוכחות של מיליציות אזרחיות ברחובות הינה חוקית ומקובלת בארצות הברית. בויסקונסין, אנשים מעל גיל 18 יכולים לשאת נשק חשוף ללא צורך ברישיון. בירה לעומת זאת ניתן לקנות רק מגיל 21.

סגן מושל ויסקונסין, גבר שחור בעצמו, אמר בראיון כי הירי אינו מפתיע וכי המשטרה התעלמה מהמליצייות הלבנות יותר מדי זמן. "כמה פעמים ברחבי ארה"ב רואים אנשים נושאי נשק, מוחים, נכנסים לבנייני המושלים, וכולם חושבים שזה בסדר? כולם חושבים שזה סוג של פעילות נורמלית כשאנשים מסתובבים עם רובי סער".

סידור הפרחים בטקס האשכבה של ג'ורג' פלויד – BLM ראשי התיבות של ססמת המחאה black lives matter (צילום: AP Photo/Eric Gay)

הפגנות Black Lives Matter

לאחר האירוע ביום ראשון, בו נורה ג'ייקוב בלייק , החלו הפגנות ואירועי מחאה להתפשט ברחבי מדינת ויסקונסין. המפגינים זעמו על כך שהשוטר היורה רק הושעה מתפקידו ורבים אינם סומכים על המשטרה שתטפל באירוע ירי בגבר שחור באופן הולם. חלק מהמחאות כללו פגיעה קשה בעסקים וברכוש, ועוררו ביקורת ציבורית. גם משפחתו של בלייק קראה להפסקת ההרס וכי טענה כי "זו לא דרכו של בלייק".

אתמול התפשטה המחאה גם לליגת ה-NBA. שחקני קבוצת המילווקי באקס נשארו בחדר ההלבשה, ולא עלו למגרש למשחק מול אורלנדו, במחאה על הירי בבלייק ועל רצח המפגינים. בעקבותיהם, הודיעו קבוצות נוספות שלא יופיעו למשחקים. הנהלת הליגה החליטה לשחות את המשחקים ולא תעניש את הקבוצות, ועונת המשחקים עשויה להתבטל.