עובדי ECI הפגינו הבוקר (רביעי) בבנימינה מול ביתו של אלכס אוסישקין, בעלי "חרמון מעבדות", במחאה על כוונתו לרכוש את מעבדות קווליטק באופן שיפגע לטענתם, הן בעובדי המעבדה והן בתחרות בתחום. מדובר בהפגנה נוספת, שנייה במספר, שעורכים העובדים בשבוע האחרון. בהפגנה שנערכה הבוקר הונפו שלטים עליהם נכתב בין היתר, "קווליטק תעלה לך ביוקר", "מנהלי חרמון, קווליטק אינה במחירון", "עובדים, לא עבדים למכירה" ועוד.

ברקע למחאה, מגעים שמתקיימים בין חברת ריבון האמריקאית, איתה התמזגה ECI במהלך השנה האחרונה, ובין "חרמון מעבדות". "חרמון מעבדות" מתוכננת לרכוש את מעבדת קווליטק שהינה חלק אורגני מפעילות ECI ועוסקת בבדיקות תקינה של מוצרים.

עובדי ECI מפגינים מול ביתו של בעלי "מעבדות חרמון": "העובדים אינם עבדים" ( צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)

לטענת הועד, המגעים נעשים במחשכים, מאחורי גבו של ועד העובדים, ללא קיום דיון על עתידם וביטחונם של עובדי המעבדה. בעקבות כך ב-13 לספטמבר הכריזה ההסתדרות סכסוך עבודה אשר יאפשר בצאת יום כיפור להשבית לחלוטין את פעילות המעבדה ולפגוע בשירות שיינתן ללקוחותיה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

העובדים טוענים כי, מכירת המעבדה לא הובא אף לא פעם אחת לידיעתם, ונציגיו חוששים כי יעודכנו בפרטי העסקה רק לאחר סגירתה, דבר אשר יעמיד את פיטורי עובדי המעבדה כעובדה מוגמרת. ככל שידוע לוועד העובדים, עובדי "חרמון מעבדות" סובלים ממילא מתנאי עבודה ירודים ומיחס מתעמר ממעסיקיהם.

חשש נוסף שעולה מהעסקה הנרקמת, הוא פגיעה בתחרות בתחום יצירת מונופול חדש, והגדלת עלויות ללקוחות: מעבדת חרמון ומעבדת ECI יחד מהוות יותר מ-60% מהתחום בשוק, לצד עוד שתי מעבדות גדולות שפועלות בתחום ("כרמל" ו"גלבוע").

ביום חמישי שעבר קיימו העובדים הפגנה ראשונה מול ביתו של אוסישקין ובכוונת הוועד להמשיך ולהחריף את הצעדים עד לביטולה של עסקת הרכישה. בנוסף, בכוונתו של ועד העובדים וההסתדרות לפעול להקמת ועד עובדים ב"חרמון מעבדות" במטרה לשפר את תנאי העבודה שם ולהבטיח תנאים ראויים במידה שהעסקה תצא לפועל.

עובדי ECI מפגינים מול ביתו של בעלי "מעבדות חרמון": "העובדים אינם עבדים" ( צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, ההייטק והאינטרנט בהסתדרות, יקי חלוצי: "אלכס אושיסקין הולך לעבר עסקה רעה והוא עלול למצוא את עצמו בסופה עם מעבדה, אך בלי עובדים ובלי לקוחות. לא נאפשר לרכוש את עובדי המעבדה בעסקה כאילו היו עבדים".

יו"ר ועד עובדי ECI, אופיר לוי: "ועד ECI ממשיך את מאבקו לעצירת הסכם המכירה. הוצאת עובדים מאוגדים מהתאגדות איננה דבר שיעבור מעל לראשנו – נמשיך להילחם ולשמור על זכויות עובדינו כעובדים מאוגדים עם כל הזכויות המשתמעות מכך".

'מחרמון מעבדות' טרם נמסרה תגובה.