הממשלה אישרה היום (שני) העברה מיידית של 30 מיליון שקלים לטובת תושבי נוף הגליל, שנפגעה קשות משריפות בסוף השבוע האחרון. שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ (העבודה) שהביא את ההצעה לשולחן הממשלה: "אני מברך על הצעד, אך לא די בו, שכן, הוא אינו פותר את הבעיות של כל אותן המשפחות שבתיהן נפגעו בצורה קשה מאד". עיריית נוף הגליל בירכה על ההחלטה.

כספי הפיצוי, מקרן המיועדת למקרים מסוג זה, אמורים להיכנס לקופת העירייה ב-48 השעות הקרובות.

לצד הדרישה לפיצוי כספי, ביקש השר פרץ להכיר בנוף הגליל כאזור מוכה אסון, הגדרה שתסייע לעיר להתמודד עם ההשלכות ארוכות הטווח של השריפה. ההחלטה בנושא נתעלה, ככל הנראה, רק בישיבת הממשלה הבאה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

השריפות שפרצו בסוף השבוע פגעו בעשרות בתים בנוף הגליל, ואילצו כ-6,500 בני אדם להתפנות מבתיהם והפריעו את גם את שגרת המסחר, המתקשה גם ככה בשל מגבלות הקורונה. העירייה הצליחה לדאוג בזמן קצר לתושבים, אך שלושה ימים לאחר החזרה לשגרה נדרשת תכנית מקיפה לסייע לעיר.

ראש העירייה, רונן פלוט, כתב אתמול בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא דוחף להחלטה מהסוג הזה. "אני מפעיל לחץ כבד (10 טון יצוק) על ממשלת ישראל על מנת שתכיר בנוף הגליל אזור מוכה אסון", כתב, "אני עושה זאת כי אני יודע שזהו הדבר היחיד שיסייע לנו לשקם את נזקי השריפה באופן מקיף, מהיר, יעיל ויסודי. הכרזה על אזור מוכה אסון (כפי שהיה בנהריה באירוע ההצפה ובשאיפה בחיפה) היא טיפול אנטיביוטיקה דרך הווריד, כל שאר זה אקמול".

בנוגע להגדרת העיר כמוכת אסון כתב פלוט: "למרות שלא נפגענו בגוף ובנפש, תודה לאל, אלא רק ברכוש בלב, .בנסיבות המיוחדות של הקורונה, הסגר והמציאות הקשה, גם נזק ברכוש בסדר גודל כזה עונה על ההגדרה אסון".

במקביל לפעילות המדינה, התגייסו לעזרת התושבים גם המגזר השלישי, מתנדבות ומתנדבים וכן ארגונים פוליטיים. הפלג הצפוני של התנועה האסלמית גייס כ-750 חבילות מזון לטובת התושבים, יהודים וערבים. עיריית תל אביב תרמה 100 אלף שקלים עבור מזון לתושבים שנפגעו.

חברי וחברות כנסת רבים, ערבים ויהודים, ביקרו בעיר והציעו סיוע, וכן רבים מהשרים, בינהם השר לבטחון הפנים אמיר אוחנה ושר החינוך יואב גלנט. חברי הרשימה המשותפת ביקרו בעיר, וכן חבר הכנסת של ש"ס משה ארבל שהתחייב להעלות את מצוקתה של העיר במליאת הכנסת, ולפעול לטובת התושבים.