במחקר מקיף שבחן את יעילות השימוש בארבע תרופות נגד נגיף הקורונה נמצא כי אף אחת מהתרופות לא הורידה את שיעור התמותה מהמחלה. המחקר, שפורסם ביום חמישי השבוע, בוצע על ידי ארגון הבריאות העולמי ממרץ עד אוקטובר 2020, והתבסס על שיתוף פעולה של 405 בתי חולים ב-30 מדינות. התרופות שנבחנו היו רמדסיביר, אינטרפרון, הידרוקסיכלורוקווינין, וריטונביר/לופינביר.

מבין התרופות שנבדקו, רמדיסיביר נמצאת היום בשימוש רחב מחלקות הקורונה בארץ. פרופ' אלון הרשקו, מנהל מחלקה פנימית בבית חולים הדסה עין כרם, אומר ל'דבר' שהוא משער כי התרופה תצא משימוש בישראל בעקבות הממצאים.

ארבע התרופות שנבדקו היו בשימוש לטיפול במחלות אחרות לפני התפרצות הקורונה: רמדסיביר מקובלת כתרופה נגד אבולה, אינטרפרון נגד טרשת נפוצה, הידרוקסיכלורוקווינין נגד מלאריה וריטונביר/לופינביר נגד HIV.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שתיים מהתרופות, הידרוקסיכלורוקווינין וריטונביר/לופינביר, כבר יצאו משימוש נגד נגיף הקורונה, אחרי שכבר בחודשים יוני ויולי פורסמו תוצאות ביניים שליליות לגבי יעילותן. התרופה הרביעית, אינטרפרון, נמצאת בשימוש מועט בארץ.

ארגון הבריאות העולמי מסר כי קיום המחקר הוכיח כי אפשר לבצע מחקרים בסדר גודל בינלאומי גם בזמן מגפה, וכי הגוף לשיתוף הפעולה שנבנה במחקר זה יתחיל בבחינת ההשפעות של תרופות אחרות בקרב חולי קורונה, כולל תרופות שפותחו במיוחד לשימוש נגיף הקורונה ומבוססות על נוגדנים נגד הנגיף.