עובדי בזק בינלאומי הפגינו הבוקר (רביעי) מול משרד התקשורת בתל אביב, על רקע ההחלטה לפרסם שימוע בנושא מתן רישיון ספק אינטרנט (ISP) לחברת 'בזק'. מהלך זה צפוי לייתר את קיומה של חברת הבת, ולטענת הוועד לפגוע גם בתחרות בענף.

העובדים הניפו שלטי מחאה נגד המהלך המסתמן, ובהם "לא לחיזוק המונופול", "הנדל – אל תייקר את האינטרנט", "לפטר עובדים בשעת משבר זה פשע" ועוד.

(צילום: יח"צ)

״אנחנו קוראים לשר הנדל תעצור את הרפורמה, דבר איתנו, תקשיב למה שאנחנו, ויתר החברות שצפויות להיפגע, אומרים״, אומרת לימור ליברמן-לביא, יו"ר ועד העובדים. על פי ליברמן-לביא הרפורמה של שר התקשורת צפויה להביא לחיסול חברת בזק בינלאומי, על 1,350 עובדיה, ולהתמוטטות כ-20 חברות קטנות המציעות שירותי אינטרנט – בשל התחזקות הדואופול של בזק והוט.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לדבריה, בטווח הארוך, הפגיעה בתחרות צפויה לגרום גם לעליית מחירים לצרכנים. "בכל תחום כלכלי אחר הממשלה מעודדת תחרות", טענה, "וכאן היא מקטינה את התחרות".

(צילום: יח"צ)

ועד העובדים הכריז בתחילת השבוע שעבר גם על סכסוך עבודה, על רקע החשש מפני השלכות הרפורמה שעשויות לכלול את סגירת החברה ופיטורי עובדיה. הוועד דורש מהנהלת בזק בינלאומי ומחברת האם בזק, להימנע מצעדים חד צדדיים ולהיכנס למשא ומתן לחתימת הסכם קיבוצי שיסדיר את זכויות העובדים על רקע השינויים.

הצעת משרד התקשורת לא מעניקה לבזק אפשרות לאחד לתוכה את בזק בינלאומי, אך מבקשת להתיר לה לספק את השירות המרכזי שחברת הבת מספקת, תוך יצירת ניגוד אינטרסים מלאכותי בין החברות.

מהלך חלופי של ביטול ההפרדה המבנית בבזק, לעומת זאת, עשוי היה לאפשר לעובדים בבזק בינלאומי נקודת פתיחה טובה יותר במשא ומתן לקליטתם בחברת האם, בניגוד למתכונת המוצעת כעת.

שר התקשורת, יועז הנדל, אמר בתגובה להפגנה: "מעריכים מאוד את העובדים, אבל אחרי שנים של קיפאון צריך לקבל החלטות קשות בתחום התקשורת. טובת הצרכן עומדת לנגד עיני. במשך שנים הצרכן הישראלי משלם מיליוני שקלים לחינם על מנויים לספקיות אינטרנט שאינם בשימוש. המצב הנוכחי מחייב שינוי ואני מתחייב לקבל את ההחלטה הנכונה עבר כלל האזרחים".