אירוע דליפת נפט גולמי בהיקף מקומי התרחש היום (שישי) לפנות בוקר כ-3 ק"מ מהחוף בקו צינור של קצא"א אשקלון.

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי מספר מטרים מעוקבים של נפט גולמי דלפו בשל תקלה באביזר ניתוק החירום שבצינור. צוות קצא"א ביצע את אטימת הצינור והחל בטיפול בשפך, באמצעות ריסוס חומר המיועד לפיזור ולפירוק השמן בים. מתקן ההתפלה באשקלון הושבת כאמצעי חירום.

דליפת נפט גולמי מצינור של קצא"א אשקלון (צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה)

התקלה התגלתה לפנות בוקר וצוות של המשרד בהנחיית רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, הגיע למקום עם צוותי קצא"א לטפל באירוע. בהתייעצות של משרדי הגנת הסביבה והבריאות הוחלט להשבית את מתקן ההתפלה באשקלון כאמצעי זהירות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

המשרד לאיכות הסביבה הודיעה כי יבדוק את נסיבות המקרה, ויוודא שקצא"א נוקטת בכל האמצעים למניעת מקרים דומים.

"היקף הנזק והפגיעה מהדליפה הזאת עוד לא ידועים"

בעבר התרחשו מספר אירועי זיהום נפט משמעותיים בעקבות פעילות חברת קצא"א. דליפת אחת בנחל צין ושתי דליפות בשמורת עברונה, הראשונה ב-1975 והשנייה ב-2014 בו דלפו כ-5 מיליון ליטרים של נפט גולמי. בגין הדליפה מ-2014 החליטה רק השבוע הפרקליטות להעמיד חמישה בעלי תפקיד בקצא"א לדין בשל המחדלים.

האירוע הבוקר מתרחש פחות משבועיים מאז הודעת החברה על הסכם עם איחוד האמירויות לפתיחת נתיבים להובלת אחסון נפט משווקי המזרח התיכון למערב, דרך ישראל.

ד"ר יובל ארבל מארגון 'צלול' הגיב לדליפה ואמר ל'דבר' כי זהו "פרומו לסיכון הנורא לשנע דרך נמלי קצ"אא באילת ואשקלון מיליוני טונות של נפט בשנה". והוסיף כי "קצא"א  מוכיחה שוב שאי אפשר לסמוך על חברה המסתירה מידע מהציבור והכנסת. היקף הנזק והפגיעה מהדליפה הזאת עוד לא ידועים. חישבו מה יקרה מאסון של אלפי מ"ק באשקלון, כל חופי הארץ עלולים לצוף בנפט, ייתכן ויאלצו לסגור את כל מתקני ההתפלה עד חדרה המספקים 75% מהמים לצריכה ביתית ועירונית".

דליפת נפט גולמי מצינור של קצא"א אשקלון (צילום: יצחק קודוביצקי, המשרד להגנת הסביבה)

מחברת קצא"א נמסר: "קצא״א היא שער האנרגיה של מדינת ישראל ופעילותה חיונית למשק האנרגיה בישראל. במסגרת פעילות תפעולית שוטפת, בשעות הבוקר המוקדמות, התגלתה דליפה מקומית בכמות קטנה מאוד של דלק גולמי לים, במרחק של מעל 3 ק״מ מחוף אשקלון. על פי התרגולת, הדליפה הופסקה באופן מיידי, הופעלו צוותי החירום של החברה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, מצוידים באמצעים מיוחדים הכוללים חומר מנטרל את החומר שדלף ומחזיר את המצב לקדמותו. האירוע מוכל ונשלט ונמצא בשלבי סיום. החברה מתחקרת את האירוע. החברה מחויבת להגנת הסביבה וערוכה לטיפול מיטבי בכל אירוע חריג, כפי שאירע הבוקר״.​