עובדי המחקר והפרוייקטים באוניברסיטת תל אביב פנו היום (רביעי) לנשיא האוניברסיטה פרופ' אריאל פורת, בדרישה שיתערב נוכח התעלמות המנכ"ל מדרישתם לפתוח במו"מ לחתימת הסכם קיבוצי ראשון.

כבר לפני שבועיים הכריזו העובדים סכסוך עבודה, וכעת הם רשאים לפתוח בצעדים ארגוניים. "אנחנו אוהבים את מקום עבודתנו, אולם לא נוכל להמשיך לעבוד בתנאי ניצול כה קשים", כתבו לנשיא. "אנו מבקשים כי תזמן את הצדדים בטרם החרפת הסכסוך ונקיטת צעדים ארגוניים".

1,200 העובדים הכוללים מדענים, מנהלי מעבדות מחקר והוראה, מהנדסים, הנדסאים, טכנאים, עובדי מחשוב ועובדי אדמיניסטרציה, התאגדו לאחרונה במסגרת הסתדרות המעו"ף ואף בחרו בוועד עובדים שייצג אותם במו"מ להסכם קיבוצי ראשון מול ההנהלה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עם זאת, הפניות הרבות של ההסתדרות ונציגות העובדים למנכ"ל האוניברסיטה, גד פרנק, בדרישה לכניסה למו"מ קיבוצי, נענו לדבריהם בהתעלמות וביחס מזלזל. בנוסף טוענים העובדים כי האוניברסיטה גם ניסתה לפגוע בהתארגנות, וזימנה את אחת מחברות ועד הפעולה לשימוע. "לא ייתכן שבשל עמדתו הכוחנית של המנכ"ל תפר האוניברסיטה את החוק ותפעל לפגיעה בהתארגנות. אנו משוכנעים כי לא תיתן ידך לפגיעה מהותית בזכויות העובדים והתעלמות מנציגותם", כתבו לפרופ' פורת.

"למרות היותנו עמוד התווך של המחקר וההוראה, אין לנו כל מעמד באוניברסיטה. אנו מוחרגים מההסכמים הקיבוציים ומועסקים בתנאי העסקה פוגעניים, הנחותים משמעותית מעמיתינו באוניברסיטה", כתבו העובדים לפרופ' פורת. "אין לנו תנאים סוציאליים ואין לנו ביטחון תעסוקתי".

לדבריהם, על אף שרבים מהם מועסקים באוניברסיטה מזה שנים ארוכות, מעמדם מוגדר 'ארעי', והם מועסקים באמצעות חוזה כתב מינוי אותו יש לחדש בכל כמה חודשים. "אפשר לפטר אותנו מתי שרוצים, איך שרוצים. אין לנו תקן ואנחנו מועסקים במחשכים".

באוניברסיטת תל אביב בחרו שלא להגיב לדברים.