תקופת הבידוד הנדרשת למי שבא במגע עם חולה קורונה מאומת או חזר ממדינה אדומה תקוצר מ-14 ל-12 יום החל מהלילה (חמישי) בחצות – כך הודיע משרד הבריאות. התנאי לקיצור הבידוד הוא ביצוע שתי בדיקות קורונה וקבלת תוצאה שלילית, השנייה מביניהן ביום העשירי למגע האחרון עם החולה המאומת או החזרה מחו"ל. מי שלא ייבדק יידרש לבידוד של 14 ימים. את הקיצור מגדירים במשרד הבריאות כמהלך נסיוני, שיהיה בתוקף עד ה-31 בדצמבר ולאחר מכן ייבחנו תוצאותיו.

לפי המשרד, התנאים הנדרשים לקיצור תקופת הבידוד הם:

  • רישום כמבודד במאגר משרד הבריאות, בטופס המקוון או באמצעות מוקד קול הבריאות (כפי שנדרש גם כיום).
  • ביצוע של בדיקת קורונה (PCR) מוקדם ככל האפשר.
  • ביצוע של בדיקת קורונה (PCR) שנייה מהיום ה-10 לאחר המגע האחרון עם החולה או הכניסה לישראל, ולפחות 24 שעות לאחר ביצוע הבדיקה הראשונה.

כאשר ייקלטו תוצאות שתי הבדיקות יישלח למבודד אישור, במסרון או בשיחה טלפונית, והוא יוכל לצאת מהבידוד 12 יום לאחר החשיפה האחרונה לחולה המאומת או החזרה מחו"ל.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

את הבדיקות יש לבצע את בנקודות "היבדק וסע" (drive in) או בנקודות ייעודיות למבודדים. כמובן שבמידה ומופיעים תסמינים בכל זמן במהלך הבידוד, אין לקצר בידוד ויש להיבדק שוב.

לפי המשרד, הנוהל יחול גם רטרואקטיבית גם על מי שכבר נמצא בבידוד היום.

המהלך מגיע לאחר מאבק שהוביל יו"ר ועדת החוץ והבטחון, ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ), ואליו הצטרפו גם ארגוני המעסיקים. בחודש האחרון הודיעו פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו ושר הבריאות יולי אדלשטיין על קיום פיילוט.

נושא שעדיין לא נפתר הוא מתווה לפיצוי העובדים בשל ימי הבידוד. לפי החלטת בג"ץ, בסוף אוקטובר פג התוקף של ההסדר שקבע משרד הבריאות לפיו ימי הבידוד ייחשבו כימי מחלה וחייב את המעסיקים לפצות את העובדים.

ההסתדרות ונשיאות הארגונים העסקיים חתמו על הסכם שעיגן הסדר דומה, לצד השתתפות של המדינה בפיצוי עסקים קטנים ובתשלום לעובדים שלא צברו ימי מחלה. ההסכם הוגש כהצעת חוק בכנסת אך טרם אושר בוועדת העבודה והרווחה. דיון בנושא שהתקיים אתמול (רביעי) בוועדת העבודה והרווחה ננעל ללא הסכמה בין הצדדים.