ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (חמישי) כי יקים ועדת שרים בראשותו שתפקח על יבוא חיסונים לקורונה לישראל ועל אופן חלוקתם. נתניהו אמר את הדברים בישיבת קבינט הקורונה שהתכנס היום. בדיון לא התקבלו החלטות, עקב התנגדות סיעת כחול לבן להטלת עוצר לילי. הקבינט צפוי להתכנס לדיון נוסף בו יתקבלו החלטות, עם שובו של שר הבטחון בני גנץ (כחול לבן) מקפריסין.

הקבינט התכנס על רקע הבלימה בירידה בתחלואה בשבוע האחרון, ועלייה במקדם ההדבקה (R) לרמה הקרובה ל-1, מצב המעיד על התייצבות בתחלואה של מאות נדבקים ביום ואף מעורר חשש מעלייה בתחלואה. הסף הנדרש למעבר להקלות נוספות מתוכננות, בהן הרחבת הפעילות בבתי הספר והפעלת הקניונים, הוא R קטן מ-0.8.

לפי דיווח ב-ynet, ראש המועצה לבטחון לאומי, מאיר בן שבת, אמר בישיבה כי בעוד במהלך הסגר מקדם ההדבקה ירד משמעותית, הוא עלה לאחר היציאה מהסגר והגיע ל-0.96. לדבריו "אין ספק שהפתיחה גרמה לעלייה, אך קשה לשים את האצבע אלו מההקלות בדיוק הובילו לעליה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר בישיבה כי יש להעלות את מספר הבדיקות בחברה החרדית. "אני לא רוצה שתהיה שם שאננות שהגענו לחיסון עדר. זה לא נכון", אמר.

נושא נוסף שהיה על שולחנו של הקבינט הוא העלאת הקנסות על הפרת עבירות הקורונה, שאושרה עקרונית בממשלה ובקבינט אך הוקפאה עקב התנגדות הסיעות החרדיות. התקנות שהוצעו כללו קנס של 10,000 שקלים על פתיחת עסק, קיום אירוע והפעלת מוסד חינוך בניגוד להוראות, סכום נמוך יותר ממה שהציע משרד הבריאות מלכתחילה, אך גם הפשרה הזו לא הובילה להעברת התקנות החדשות.

שר הבטחון, בני גנץ, קרא בטרם הישיבה לקדם את העלאת הקנסות ולהשתמש יותר בסגרים. גם שר הבריאות, יולי אדלשטיין, קרא בישיבה לקדם את העלאת הקנסות.

אתמול (רביעי) ערך ראש הממשלה דיונים בפורומים מצומצמים על סגר לילי, צעד שחברי כחול לבן מתנגדים לו. בראיון בגלי צה"ל אמר אדלשטיין כי "עוצר לילי אינו צעד פסול ביסודו, אבל יש דיון מקצועי כרגע מה התועלת הצפויה ממנו, בהתחשב בעובדה שבינתיים חלק גדול מהדברים שבימים כתיקונם מתרחשים בערב, כמו מסעדות, ברים, מועדונים, אירועי תרבות, בלאו הכי סגורים. אבל זה יכול לעזור מול כל מיני אירועים שאנחנו לא תמיד מצליחים לאכוף כמו חתונות, מסיבות פרטיזניות וכל מיני דברים כאלה".

אדלשטיין הוסיף כי הוא עצמו חושב שבסגר לילי יכולה להיות תועלת, אך "זה תלוי באלף ואחד פרטים". בין היתר התייחס לסוגיה מאיזה שעה יחול סגר לילי, ואמר כי "על ההצעות להתחיל אותו ב-11 וב-12 בלילה אני אומר כבר עכשיו, לא תודה". שאלה נוספת היא מה יהיו היוצאים מן הכלל בסגר כזה. "חלק מהדברים זה מחויב מציאות, השאלה אם אנחנו נעשה עוצר לילה כל כך מחורר עד שאור השמש כבר יזרח בו".

בטרם הישיבה ביקר אדלשטיין את החלטת שרי הקבינט לפתוח את חנויות הרחוב בניגוד לעמדת משרד הבריאות ולתכנית היציאה מהסגר. "הקבינט בפרשת דרכים. בשתי הישיבות הראשונות לאחר הסגר התקבלה במלואה עמדת משרד הבריאות לגבי המדדים (למעבר בין שלבים), ולגבי שלבי היציאה. לאחר מכן, בהחלט אני חושב שההחלטה שהתקבלה לגבי פתיחת החנויות היתה, איך להגדיר את זה, החלקה".

שר הבריאות הוסיף כי "אני מקווה שזה אירוע חד פעמי ואנחנו נחזור למסלול, ואם לא אין לי אלא לקבוע שאנחנו לפני גל חדש בקרוב."

שר האוצר, ישראל כ"ץ, דרש בטרם הישיבה לפתוח חנויות ואתרים נוספים. "אין כעת שום סיבה שלא לאפשר לקניונים לפעול בהתאם למדדי התחלואה הצפויים עד ליום שלישי הבא, ובהתאם לכל כללי התו הסגול המוקפדים ביותר ולאפשר בכך החזרת עשרות אלפי מובטלים לעבודה והחזרת פעילות למשק בהיקף של כ-5 מיליארד שקלים בחודש. יש לאפשר למרכזי הסחר הפתוחים, לשווקים ולקניונים לחזור לפעילות מלאה מיום שלישי, בהתאם להחלטות שהתקבלו בעבר בקבינט הקורונה".

כץ הוסיף: "ניתן להגביל את שעות פתיחת הקניונים עד השעה 21:00. כל ניסיון לקשור בין פתיחת המסחר לבין פתיחת מערכת החינוך לגילאים נוספים הוא שגוי ואינו במקומו".