מזכיר המדינה לשעבר, ג'ון קרי, ימונה לשליח מיוחד למאבק במשבר האקלים, כך הכריז הערב (שני) הנשיא הנבחר של ארה"ב ג'ו ביידן. סמכויותיו של קרי בתפקיד החדש עדיין לא פורסמו

לפי הודעת צוות המעבר של ביידן, קרי שהיה חבר בקבינט של הנשיא ברק אובמה, יהיה חלק מהמועצה לביטחון לאומי של הנשיא. זוהי הפעם הראשונה בה ממונה נציג במועצה שעוסק בתחום זה במשרה מלאה. מינויו של קרי, מובילי הסכם פריז למאבק במשבר האקלים ממנו פרש דונלד טראמפ, לא דורש את אישור הסאנט.

ג'ון קרי כמזכיר המדינה של ארה"ב חותם על הסכם פריז למאבק בהתחממות הגלובלית, ביחד עם נכדתו. (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)

"לאמריקה יהיה בקרוב ממשל שמתייחס למשבר האקלים בתור האיום הלאומי המיידי שהוא", כתב קרי בטווייטר עם פרסום ההודעה הרשמית. בשנה שעברה הקים קרי עמותה במטרה לעורר מודעות לפעולה כנגד משבר האקלים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

טרם היבחרו הכריז ביידן כי אחת מפעולותיו הראשונות כנשיא תהיה לחזור להסכם פריז. מינויו של מי שלקח חלק מרכזי בהובלת ההסכם הבינלאומי, שנהנה גם מקשרים וניסיון דיפלומטי עשיר, מעיד על החשיבות שמייחד הנשיא הנבחר למשבר האקלים.

ההחלטה של ביידן להקדיש נציג מיוחד במועצה לביטחון לאומי מגיעה אחרי ארבע שנות ממשל טראמפ, בהן הוכחש משבר האקלים, צומצמה מאד ההכנה והתשתית המדעית והלאומית הנדרשת להתמודדות איתו, והתרופפו תקנות וצעדים שנועדו לשמור על הסביבה.

צוות המעבר של ביידן עדיין לא הכריז על מועמד לראשות הסוכנות להגנת הסביבה (EPA), לה כלים אופרטיביים, אכיפתיים ורגולטוריים, בנושאים אלה.