500 יהודים מאתיופיה יעלו לישראל בחמישי הבא, קבוצה ראשונה מתוך 2,000 יהודים שיעלו עד סוף ינואר על פי החלטת הממשלה. הקבוצה מורכבת מבנים ובנות שהוריהם נמצאים בארץ ומהם הם פרודים שנים ארוכות. הם יגיעו בשני מטוסים שנחכרו על ידי הסוכנות היהודית.

במוצאי השבת הקרובה, תצא לקהילות הממתינים לעלייה באדיס אבבה ובגונדר משלחת מיוחדת בראשות שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, יחד עם נציגים של הסוכנות היהודית.

בשלושת השבועות האחרונים מתחוללת באתיופיה מלחמת אזרחים בין כוחות הצבא לכוחות ממדינת המחוז תיגראי שבצפון המדינה. על אף המצב המתוח, סירבה השרה תמנו שטה לבטל את ביקור העבודה שלה בקהילות הממתינים, במטרה לפקח מקרוב על ההכנות לעלייה וזירוז הגעתם של העולים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ביקורה של השרה תמנו שטה באתיופיה ביחד עם המשלחת של הסוכנות היהודית יהווה את יריית הפתיחה של מבצע "צור ישראל" להעלאתם המיידית של- 2000 מהממתינים בקהילות באתיופיה. זוהי החלטת ממשלה ראשונה מתוך מתווה עלייה כולל להעלאתם של הנותרים שהשרה צפויה להגיש לממשלה בקרוב.

פנינה תמנו-שטה, שרת העליה והקליטה (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה: "לצערי רבים בקהילת הממתינים, חיים בתנאים קשים ומצבם החריף בשל משבר הקורונה. מרגש אותי לחבר משפחות שהיו פרודות שנים ארוכות, ואני מתכוונת ליישם עם כלל הגורמים הרלוונטיים את החלטת הממשלה במהירות האפשרית. בימים אלה אני גם שוקדת ומובילה מתווה לפתרון אמיתי, מהיר וזריז לסוגיית הממתינים באופן כללי במתווה שיוגש לממשלה. מרגש אותי לחזור כשרה לארץ בה נולדתי ועזבתי בגיל 3 במבצע משה, הפעם כדי לבצע משימה לאומית ראשונה במעלה בשליחות ממשלת ישראל."

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג: "מצפים לקבל אלפי עולים שיתאחדו עם משפחותיהם לאחר שנים רבות. למדינת ישראל חובה לפעול לסיום הסאגה הכואבת שנמשכת שנות דור".